„Drone Wall” ma bronić krajów NATO przed atakami Rosji. System może być gotowy w ciągu roku

Drone Wall Ma Broni Krajw Nato Przed Atakami Rosji System Moe By Gotowy W Cigu Roku E94b761, NEWSFIN

Drony stanowią niezwykle efektywną broń, co potwierdzają konflikty w Ukrainie. Państwa NATO przygotowują rozbudowany system antydronowy

Foto: Adobe Stock

Urszula Lesman

Inicjatywa „Mur Dronów” planuje utworzenie ciągłej sieci bezzałogowych systemów powietrznych, która rozciągnie się od Norwegii do Polski, wykorzystując najnowocześniejsze technologie w celu obrony przed atakami. Ma to funkcjonować jako system wczesnego ostrzegania i rozpoznania wzdłuż wschodniej flanki NATO, w szczególności na granicach z Rosją.

Jakie założenia ma projekt „Mur Dronów”?

Pomysł na utworzenie „Muru Dronów”, mającego chronić kraje NATO, pojawił się w maju ubiegłego roku. W projekt zaangażowane są sześć państw graniczących z Rosją – Norwegia, Finlandia, Estonia, Łotwa, Litwa i Polska, a także Niemcy. W Polsce „Mur Dronów” ma być prawdopodobnie zintegrowany z systemem obrony „Tarcza Wschód”.

Zgodnie z informacjami niemieckich mediów, nad projektem współpracuje kilka europejskich firm zbrojeniowych, a jego realizacja już się rozpoczęła. Plan obejmuje budowę 700 kilometrów infrastruktury monitorującej.

Projekt „Mur Dronów” ma na celu ochronę terytoriów sojuszu oraz wzmocnienie obrony Europy przed niekonwencjonalnymi działaniami Rosji, takimi jak inwazje dronów, zakłócanie sygnału GPS oraz prowokacje transgraniczne. – To nie będzie symboliczny mur. To będzie prawdziwy mur — stwierdził Martin Karkour, dyrektor sprzedaży w niemieckiej firmie Quantum Systems, która jest jednym z kluczowych uczestników projektu. – Technologia jest gotowa. Potrzebujemy teraz koordynacji politycznej na poziomie UE lub NATO – dodał w rozmowie z portalem interestingengineering.com.

„Ściana Dronów” ma opierać się na warstwowym systemie dronów rozpoznawczych wspomaganych sztuczną inteligencją, a także na czujnikach naziemnych, mobilnych platformach przeciwdronowych oraz nadzorze satelitarnym. Celem jest wykrywanie i eliminowanie zagrożeń w czasie rzeczy

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *