Czy chory Zbigniew Ziobro ma obowiązek zeznawać przed komisją? Już wiadomo

Choć Zbigniew Ziobro został wezwany do złożenia wyjaśnień przed komisją śledczą w sprawie Pegasusa, obecnie ze względu na swoją chorobę nie może tego zrobić. Taką nieobecność należy jednak odpowiednio udokumentować – podaje „Rzeczpospolita”.

Czy Chory Zbigniew Ziobro Ma Obowiazek Zeznawac Przed Komisja Juz Wiadomo E76daa0, NEWSFIN

fot. Adam Chelstowski / / FORUM

Jak wyjaśnia w „Rzeczpospolitej” adwokat Radosław Baszuk, zgodnie z kodeksem postępowania karnego, usprawiedliwiona nieobecność chorobowa świadka, ewentualnie osoby podejrzanej w procesie karnym czy przed komisją wymaga przedstawienia zaświadczenia potwierdzającego niemożność stawienia się na wezwanie lub zawiadomienie organu prowadzącego postępowanie przez lekarza sądowego.

– Czyli jeśli jestem wezwany jako świadek albo podejrzany, tak w procedurze stricte karnej czy w procedurze przed komisją śledczą, mam przedstawić zaświadczenie lekarza sądowego, które to zaświadczenie będzie potwierdzało niemożliwość stawienia się na wezwanie — mówi cytowany przez „Rzeczpospolitą” Radosław Baszuk.

Konieczne zaświadczenie lekarza sądowego

Według prawnika lekarz sądowy ma wydać zaświadczenie, że dana osoba nie może stawić się na przesłuchanie, posiedzenie lub rozprawę, z uwagi na stan zdrowia. Jednak ustawa o lekarzu sądowym precyzuje niektóre sytuacje i odstępstwa od głównych reguł. Dlatego jeżeli stan zdrowia osoby wezwanej na przesłuchanie nie pozwala na stawienie się na badanie, lekarz sądowy powinien je przeprowadzić w miejscu pobytu tej osoby i wówczas wydać odpowiednie zaświadczenie

– Jeśli Zbigniew Ziobro jest poważnie chory onkologicznie i leczony chemioterapią to należy uznać jego udział w jakimkolwiek postępowaniu za niemożliwy. Jeśli tak nie jest, to trzeba się przyjrzeć zwolnieniom lekarskim przedstawianym przez b. ministra sprawiedliwości – mówi cytowany przez „Rzeczpospolitą” adwokat Maciej Gutowski.

Jeśli pacjent przebywa w szpitalu, wystarczy dokumentacja medyczna

Natomiast jeśli osoba wezwana na przesłuchanie przebywa w szpitalu lub innym zakładzie opieki zdrowotnej przeznaczonym dla osób, których stan zdrowia wymaga udzielania całodobowych świadczeń zdrowotnych, wówczas lekarz sądowy może wydać zaświadczenie na podstawie udostępnionej dokumentacji, bez osobistego badania wezwanego. W zaświadczeniu muszą być jednak podane przyczyny odstąpienia od osobistego badania.

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *