Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przestrzega przed oszustami, którzy podszywają się pod pracowników Funduszu lub operatorów programu „Czyste Powietrze”. Osoby dzwoniące starają się wyłudzić dane osobowe, w tym numery PESEL. „Pracownicy NFOŚiGW ani operatorzy programu nie żądają numeru PESEL ani żadnych innych wrażliwych danych w trakcie rozmów telefonicznych” – przypomina NFOŚiGW.
/123RF/PICSEL
Oszuści wykorzystują „Czyste Powietrze”. NFOŚiGW przypomina: fundusz nie prosi o podanie numeru PESEL
Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej ostrzega przed oszustami podszywającymi się pod pracowników Funduszu lub operatorów programu „Czyste Powietrze”. Fundusz przypomina, że ani on, ani operatorzy programu nie proszą o podawanie numeru PESEL ani innych wrażliwych danych w trakcie rozmów telefonicznych.
NFOŚiGW informuje, że otrzymuje sygnały o próbach wyłudzania danych osobowych – dzwoniący podają się za osoby zaangażowane w realizację programu „Czyste Powietrze”.
Reklama
„Pracownicy NFOŚiGW ani operatorzy programu nie żądają numeru PESEL ani innych danych wrażliwych w rozmowie telefonicznej, nie kontaktują się z beneficjentami w celu »weryfikacji danych« w ten sposób, nie grożą utratą dotacji w przypadku braku natychmiastowej reakcji” – podkreślono.
Narodowy Fundusz apeluje o zgłaszanie takich przypadków do swoich wojewódzkich funduszy ochrony środowiska, na infolinię NFOŚiGW (22 45 90 800) lub bezpośrednio na policję, jeśli doszło do próby oszustwa.
Program „Czyste Powietrze”. Zmiany w nowej odsłonie
Pod koniec marca br., po czteromiesięcznej przerwie, ruszyła zreformowana wersja programu „Czyste Powietrze”. Jak wyjaśniali wcześniej przedstawiciele Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Ministerstwa Klimatu i Środowiska, tymczasowe wstrzymanie naboru wniosków było spowodowane licznymi nieprawidłowościami, które wykryto w poprzedniej edycji programu. W odpowiedzi na te problemy wprowadzono szereg zmian mających na celu zwiększenie przejrzystości i efektywności wsparcia.
W nowej odsłonie programu dotację na termomodernizację można uzyskać tylko na jeden budynek mieszkalny, a wnioskodawca musi udowodnić, że jest jego właścicielem lub współwłaścicielem przez co najmniej trzy lata (z wyjątkiem przypadków dziedziczenia). Przy niektórych inwestycjach muszą być obecni operatorzy prowadzący termomodernizację od początku do końca wraz z właścicielami domów, określono też maksymalne koszty na poszczególne elementy inwestycji.
Jedną z kluczowych zmian jest wprowadzenie obowiązkowego audytu energetycznego budynku przed rozpoczęciem prac termomodernizacyjnych. Po zakończeniu inwestycji należy przedstawić świadectwo charakterystyki energetycznej, które potwierdzi oszczędności zużycia energii.
Odtwarzacz wideo wymaga uruchomienia obsługi JavaScript w przeglądarce. INTERIA.PL