Bezumowne korzystanie z nieruchomości. Jakie kroki warto podjąć?

Bezumowne Korzystanie Z Nieruchomości Jakie Kroki Warto Podjąć 5aa5732, NEWSFIN

Bezumowne korzystanie z nieruchomości, fot. freepik/Freepik.com

Tylko wtedy, gdy posiada się prawo własności lub uzyskało zgodę właściciela danej nieruchomości można ją legalnie użytkować. Bezumowne korzystanie z nieruchomości może być wynikiem nie tylko złej woli użytkownika, ale też braku świadomości. Niemniej jednak w każdej sytuacji właściciel ma prawo zgłosić roszczenie o odszkodowanie za nielegalne korzystanie z nieruchomości. Jak je otrzymać?

Bezumowne Korzystanie Z Nieruchomości Jakie Kroki Warto Podjąć 8ecb5d8, NEWSFIN

Kraków, Rżąka, małopolskie

Do wynajęcia nowe mieszkanie 47.6m2 ul Rydygiera 18 Kraków

2 800

Bezumowne Korzystanie Z Nieruchomości Jakie Kroki Warto Podjąć 81cf048, NEWSFIN

Warszawa, mazowieckie

2-pokoje po remoncie na Poznańskiej

4 200

Bezumowne korzystanie z nieruchomości – co to znaczy

Korzystać z nieruchomości można na podstawie:

  • prawa własności;
  • użytkowania wieczystego;
  • trwałego zarządu;
  • ograniczonego prawa rzeczowego: umowa użytkowania, służebności, zastawu, spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu, hipoteki;
  • zobowiązania: umowa najmu i dzierżawy.

Jeśli strony nie zawarły porozumienia, użytkowanie jest bezumowne. Najczęściej dochodzi do takiej sytuacji, kiedy to wygasła umowa lub zakończył się okres jej wypowiedzenia, a użytkownik nie opróżnił lokalu. Przeważnie jest to działanie celowe, choć może się zdarzyć, że jest efektem niedogadania się stron. Przykładowo umowa się zakończyła, a najemca z wynajmującym nie do końca porozumieli się co do dalszego korzystania z domu albo działki lub są w trakcie negocjacji. 

Czasami bezumowne korzystanie z nieruchomości to wynik złej woli osoby podającej się za właściciela, a tak naprawdę niemającej praw do dysponowania nieruchomością. Na przykład podnajęcie wynajmowanego mieszkania niezgodnie z umową najmu.

Do bezumownego korzystania z nieruchomości dochodzi też poprzez zasiedzenie. Dana osoba znajduje pusty lokal i bez umowy ani powiadomienia kogokolwiek postanawia go zająć.

Jeśli ktoś parkuje swoje auto na miejscu postojowym wykupionym przez inną osobę, albo urządzi ogródek na działce obok, to to także jest bezumowne korzystanie z nieruchomości.

SPRAWDŹ >>> Mieszkanie własnościowe. Co należy wiedzieć?

Zgodnie z Kodeksem cywilnym właściciel może dochodzić swoich praw w związku z bezumownym korzystaniem z nieruchomości poprzez żądania: wydania nieruchomości, zaniechania naruszeń, przywrócenia stanu zgodnego z prawem oraz odszkodowania za korzystanie z nieruchomości. Swoich roszczeń właściciel może dochodzić na dwa sposoby: polubownie albo drogą sądową.

Roszczenia windykacyjne z tytułu bezumownego korzystania z nieruchomości

Właściciel ma prawo żądać od osoby, która włada faktycznie jego nieruchomością nielegalnie, aby mu ją wydała. To roszczenie nazywa się windykacyjnym.

W tym celu należy złożyć pozew do sądu rejonowego, właściwego dla lokalizacji nieruchomości. W treści muszą być zawarte informacje:

  • sformułowane żądania, czyli nakaz wydania nieruchomości;
  • dokładny opis przedmiotu sporu (m.in. adres, powierzchnia, numer księgi wieczystej);
  • uzasadnienie pozwu;
  • rynkowa wartość nieruchomości;
  • opcjonalnie wnioskowanie o zasądzenie kosztów postępowania sądowego od pozwanego.

Uzasadnienie pozwu powinno zawierać dokładny opis sytuacji, tj. okoliczności, w jakich doszło do bezumownego korzystania z nieruchomości oraz kroki, jakie podjął właściciel, aby rozwiązać spór polubownie. Ponieważ sąd przyjmuje domniemanie, że właścicielem nieruchomości jest osoba nią faktycznie władająca, koniecznie trzeba do pozwu dołączyć dowód posiadania prawa własności nieruchomości, np. akt notarialny albo odpis z księgi wieczystej. Poza tym w sądzie trzeba też uiścić opłatę stałą w wysokości 200 zł.

Roszczenia negatoryjne z tytułu bezumownego korzystania z nieruchomości

W sytuacjach, kiedy jakaś osoba w sposób nieuprawniony korzysta z nieruchomości, ale nie przejmuje nad nią władztwa, lub też robi to w ograniczonym zakresie, właściciel może zażądać, aby ta osoba przywróciła stan zgodny z prawem i zaprzestała dalszych naruszeń. Tego typu żądanie określa się mianem negatoryjnego.

Przywrócenie stanu zgodnego z prawem powinno polegać na podjęciu niezbędnych działań prowadzących do zmiany sposobu korzystania z nieruchomości na zgodny z prawem i wolą właściciela. Co ważne nie musi to być stan poprzedni, istniejący przed wystąpieniem naruszenia.

Przykładami naruszeń prawa własności są m.in.:

  • przechodzenie lub przejeżdżanie przez cudzy grunt albo posesję;
  • łowienie ryb w cudzym stawie;
  • budowanie na cudzej działce;
  • czerpanie wody ze źródła lub studni znajdującej się na obcym gruncie;
  • prowadzenie działalności wytwarzającej duży hałas;
  • nieszczelne szambo, z którego ścieki trafią na działkę powoda;
  • umieszczenie baneru reklamowego, który ogranicza dostęp światła powodowi.

Przy czym wszystkie naruszenia powinny mieć charakter powtarzalny. Pozew należy napisać w podobny sposób jak w przypadku powództwa windykacyjnego.

ZOBACZ >>> Umowa darowizny mieszkania. Co trzeba wiedzieć?

Odszkodowanie za nielegalne korzystanie z nieruchomości

Podstawą wystosowania pozwu o odszkodowanie za bezumowne korzystanie z nieruchomości są art. 224 i 225 Kodeksu cywilnego. Jest to roszczenie uzupełniające, co oznacza, że można go dochodzić niezależnie lub obok innych żądań.

W dochodzeniu odszkodowania ważne jest czy nieuprawniona osoba działała w dobrej, czy złej wierze. Zgodnie z przepisami samoistny posiadacz w dobrej wierze jest obowiązany do wypłaty wynagrodzenia za: korzystanie z nieruchomości, jej zużycie i pogorszenie (chyba że nastąpiło to bez jego winy) od chwili, gdy dowiedział się o wytoczeniu przeciwko niemu sprawy sądowej. Osoba działająca w złej wierze jest obligowana do wypłaty odszkodowania za korzystanie z nieruchomości od chwili bezprawnego jej użytkowania.

W pozwie należy określić kwotę pieniężną, jakiej się domagamy (na podstawie cen rynkowych np. za wynajem albo dzierżawę) oraz wskazanie okresu, jakiego dotyczy żądanie. Oczywiście to na właścicielu ciąży udowodnienie złej wiary pozwanego.

Sąd może roszczenie:

  • oddalić;
  • uwzględnić częściowo, zmniejszając wysokość wynagrodzenia o określoną kwotę;
  • uwzględnić w całości.

Przedawnienie roszczeń

Zasadniczo termin przedawnienia roszczeń wynosi sześć lat. Wyjątkiem są roszczenia związane z prowadzeniem działalności gospodarczej, które są nieważne po trzech latach. Bieg przedawnienia rozpoczyna się od dnia, w którym roszczenie stało się wymagalne, a kończy w ostatnim dniu roku kalendarzowego. W wypadku nieruchomości roszczenia windykacyjne i negatoryjne właściciela nie ulegają przedawnieniu (art. 223 Kodeksu cywilnego).

W przypadku zasiedzenia taka osoba nabywa prawo własności nieruchomości po upływie 30 lat od chwili jej użytkowania (art. 172 Kodeksu cywilnego).

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *