Czy Unia Europejska i Stany Zjednoczone dojdą do porozumienia w sprawie nowych taryf i dodatkowych przeszkód w handlu? Komisarz UE ds. handlu Marosz Szefczovicz ujawnił szczegóły swoich rozmów z przedstawicielami administracji USA. Europejski urzędnik podkreślił, że obie strony muszą „skupić się na bardziej konstruktywnym programie, a nie na wdrażaniu środków i przeciwdziałań”. Niemniej jednak dialog charakteryzował się wzajemnymi oskarżeniami i podkreślaniem sporów handlowych między sojusznikami.
/ 123RF/PICSEL
Czy wprowadzenie nowych taryf i ustanowienie dalszych barier handlowych między Stanami Zjednoczonymi a Unią Europejską zostanie zatrzymane? W czwartek Marosz Szefczovicz, komisarz UE ds. handlu, omówił swoją rozmowę z przedstawicielami USA. Spotkanie odbyło się w Waszyngtonie.
UE-USA: Taryfy i dyskusje handlowe
Słowacki polityk Maroš Szefčović, który reprezentuje europejską perspektywę w Waszyngtonie, wyraził optymizm podczas briefingu po spotkaniu z amerykańskimi urzędnikami, mając nadzieję, że UE i USA będą mogły ominąć wdrożenie wzajemnych taryf. Jednak to nie wszystko, ponieważ urzędnik UE podkreślił, że podczas dyskusji z przedstawicielami administracji Trumpa zaproponował pójście w zupełnie innym kierunku, zgadzając się na wzajemne obniżki taryf i usuwanie barier, dążąc do zrównoważonych relacji handlowych .
Reklama
Jak donosi Polska Agencja Prasowa, w czterogodzinnej dyskusji z udziałem komisarza UE wzięli udział m.in. Howard Lutnicki, nowy minister handlu, i Kevin Hassett (dyrektor Narodowej Rady Ekonomicznej Stanów Zjednoczonych). Podczas dialogu słowacki polityk skupiał się na podkreślaniu intencji zapobieżenia wojnie cenowej między Europą a USA.
„Uważam, że musimy po prostu kontynuować nasze dyskusje, wykorzystać dynamikę, którą stworzyliśmy wczoraj, i skupić się na bardziej konstruktywnym programie, zamiast wdrażać środki i przeciwdziałania ” – stwierdził Marosz Szefczovicz po rozmowach. Temat taryf był dominujący podczas dyskusji, a UE przedstawiła konkretne propozycje, a także wyjaśnienia dotyczące nieporozumień, jakie Amerykanie mieli w kwestii niektórych kwestii handlowych.
UE proponuje obniżone cła na samochody i warunkową ofertę
Stany Zjednoczone otrzymały konkretne propozycje od komisarza UE. Polityk ujawnił, że podczas prywatnych rozmów zaproponowano wzajemne obniżenie taryf na wszystkie produkty przemysłowe . Niższe stawki miałyby również zastosowanie do pojazdów, a UE jest gotowa obniżyć obecne taryfy z 10 procent do 2,5 procent. Podkreślono jednak, że Europa oczekuje, że USA obniżą taryfy związane z 25-procentową opłatą za ciężarówki i pick-upy importowane z UE.
PAP informuje, że podczas gdy Amerykanie przedstawili listę skarg dotyczących pozataryfowych barier handlowych w UE, Europa ma własną listę problemów dotyczących praktyk w USA . Komisarz zaproponował również opóźnienie taryf ogłoszonych przez USA, aby dać czas na rozwiązanie wzajemnych obaw.
Marosz Szefczovicz odniósł się również do rozbieżności w statystykach handlowych prowadzonych przez obie strony. Według niego, wbrew twierdzeniom Donalda Trumpa i Amerykanów, ich deficyt w handlu towarami z UE wynosi 150 miliardów dolarów; jednak po uwzględnieniu handlu usługami wynosi on łącznie 50 miliardów dolarów, a ogólna wartość handlu wynosi 1,7 biliona dolarów. Podkreślono również, że średnia stawka celna nałożona przez USA na towary z UE wynosi 1,4 procent, podczas gdy stawka celna UE na towary z USA wynosi 0,9 procent, przy czym większość amerykańskich towarów jest wolna od cła .
Cła na stal i aluminium w obliczu obaw o Chiny
Niedawno Donald Trump zdecydował, że USA podniosą cła na aluminium i stal . Nowe stawki wynoszą aż 25 procent. Po czwartkowych dyskusjach komisarz UE wyraził nadzieję, że wdrożenie tej decyzji może zostać cofnięte. Zasugerował, że USA i UE powinny współpracować w kwestii stali, ponieważ obie strony stoją przed wspólnym i globalnym wyzwaniem związanym z napływem niedrogiej stali z Chin, wynikającym z jej nadprodukcji.
Jednak brak rozważenia ze strony Amerykanów może doprowadzić do reakcji ze strony Europy . Marosz Szefczovicz stwierdził, że jeśli zostaną wprowadzone nowe cła na stal i aluminium , odpowiedź UE będzie „stanowcza i proporcjonalna”.
Podczas briefingu po dyskusjach w Waszyngtonie pojawiły się również odniesienia do wyjaśnień przedstawionych stronie amerykańskiej. Komisarz próbował wyjaśnić swoim odpowiednikom, że praktyki handlowe UE związane z cłami, uznane za „niesprawiedliwe”, są zasadniczo równoważne amerykańskiemu podatkowi od sprzedaży i nie są podatkiem dyskryminującym zagraniczne przedsiębiorstwa.
Odtwarzacz wideo wymaga włączonej obsługi JavaScript w przeglądarce.