Przeniesienie kompetencji nadzorowania programu modernizacji badawczego reaktora jądrowego „Maria” z resortu klimatu i środowiska do ministerstwa przemysłu – przewiduje projekt uchwały Rady Ministrów. Jego założenia opublikowano w wykazie prac legislacyjnych i programowych.
Sterownia reaktora "Maria" (PAP, Leszek Szymański)
Projektowana uchwała ma usunąć rozbieżności pomiędzy uchwałą z 20 czerwca 2023 r. a stanem wynikającym z wejścia w życie 1 lipca 2024 r., tzw. ustawy o działach. Chodzi o kwestię modernizacji badawczego reaktora jądrowego „Maria” umożliwiającego jego eksploatację po 2027 r. Do niedawna „Maria” podlegała pod resort środowiska, ale teraz znajduje się pod pieczą Ministerstwa Przemysłu.
„Istotą projektowanych rozwiązań jest zastąpienie ministra właściwego do spraw energii jako właściwego w zakresie koordynacji, nadzorowania i rozliczania Programu ministrem właściwym do spraw gospodarki surowcami energetycznymi” – wskazano w założeniach do projektu przygotowanego przez Ministerstwo Przemysłu.
Jak dodano, w ten sposób zostanie zapewniona również spójność w zakresie finansowania programu – zgodnie z rozporządzeniem premiera w sprawie przeniesienia planowanych dochodów i wydatków budżetowych.
Jedyny reaktor jądrowy
Badawczy reaktor jądrowy „Maria” to jedyny w Polsce działający reaktor jądrowy. Jego moc wynosi 30 MW. Budowę rozpoczęto w czerwcu 1970 r., a uruchomiono w grudniu 1974 w ówczesnym Instytucie Badań Jądrowych w Otwocku-Świerku pod Warszawą. Reaktor wykorzystywany jest m.in. do produkcji radioizotopów, badań materiałowych i technologicznych, a także badań fizycznych.