Niegospodarność i działania na szkodę spółki – to część zarzutów zawartych we wniosku Najwyższej Izby Kontroli skierowanym do prokuratury po kontroli w telewizji publicznej – dowiedziała się „Rzeczpospolita”.
Prezes NIK Marian Banaś (East News, Pawel Wodzynski)
„Rzeczpospolita” informuje, że we wniosku zawarto informację ws. niegospodarności i działania na szkodę spółki, w tym „narażenie publicznej telewizji na straty finansowe”.
Kontrola TVP. Jest zawiadomienie do prokuratury
Najwyższa Izba Kontroli od listopada 2022 roku badała, jak telewizja publiczna wydaje publiczne pieniądze. W październiku opublikowała raport w tej sprawie.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Zobacz także: DS AUTOMOBILES_DS 4
Naruszenie zasad legalności, rzetelności, celowości lub gospodarności stwierdziła w wydatkach Telewizji Polskiej SA Najwyższa Izba Kontroli.
10 najlepiej zarabiających pracowników TVP w 2022 roku zarobiło łącznie 9 mln zł, a odpowiadający za „Wiadomości” Jarosław Olechowski przez trzy lata zarobił ponad 3,5 mln złotych – wynika z raportu pokontrolnego Najwyższej Izby Kontroli.
„Prowadzona w Spółce w badanym okresie polityka kadrowo-płacowa i sfera zawierania umów cywilnoprawnych z pracownikami i współpracownikami dotknięte były licznymi i istotnymi, również z finansowego punktu widzenia, nieprawidłowościami oraz zaistniały w nich okoliczności wskazujące na przypadki działania w sytuacjach konfliktu interesów i relacji mogących prowadzić do zjawisk korupcjogennych” – informował NIK.
Przyznawanie przez zarząd TVP wynagrodzeń przekraczających maksymalną stawkę dla stanowiska określoną w regulaminie wynagradzania doprowadziło do znaczących dysproporcji wynagrodzeń pracowników zatrudnionych w TVP na tych samych stanowiskach – przekonuje NIK.