Według danych opublikowanych przez unijny urząd statystyczny Eurostat Polska odnotowała jeden z najwyższych wzrostów cen nieruchomości w pierwszym kwartale 2024 roku wśród krajów Unii Europejskiej. Tymczasem w wielu europejskich krajach nieruchomości znacznie tanieją.
Ceny nieruchomości w Polsce rosną (Licencjodawca, money.pl, rawpixel.com, wp.pl)
Ceny domów w Polsce wzrosły o 10,9 proc. w porównaniu z analogicznym okresem roku poprzedniego. W ujęciu kwartalnym wzrost wyniósł 2,8 proc. – wynika z najnowszych danych Eurostatu.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Zobacz także: 13 miliardów złotych obrotów. Zaczynał od pożyczki na dostawczaka
Nieruchomości w Polsce droższe. Nowe dane
Eurostat wykorzystuje w swoich analizach wskaźnik cen mieszkań i domów zajmowanych przez właścicieli (OOHPI – Owner-Occupied Housing Price Index). Mierzy on zmiany cen płaconych przez gospodarstwa domowe za zakup nowych mieszkań, głównie nowo wybudowanych (zarówno mieszkań, jak i domów), a także zmiany innych kosztów związanych z posiadaniem i przeniesieniem własności nieruchomości.
System klasyfikacji stosowany przez Eurostat rozdziela wydatki ponoszone na początkowe nabycie mieszkania od wydatków ponoszonych w okresie jego posiadania. Pozwala to na dokładniejszą analizę zmian na rynku nieruchomości w krajach Unii Europejskiej.
Nieruchomości tanieją w Europie
Polski rynek nieruchomości prezentuje się wyjątkowo na tle europejskiego. Na problem zwrócił uwagę ekonomista Tomasz Wyłuda. Opublikował on na platformie X (dawniej Twitter) porównanie cen nieruchomości w kilku europejskich krajach.
„Zmiany cen nieruchomości w Europie – od szczytu: Niemcy: -15,0 proc. Francja: -6,8 proc. Włochy: -18,3 proc. (niżej niż w 2011) Polska – nowy rekord” – napisał Wyłuda.
Analiza wykresów załączonych przez ekonomistę pokazuje zróżnicowane trendy na rynkach nieruchomości w poszczególnych krajach. Indeks cen domów we Francji wykazuje długotrwały trend wzrostowy od 2015 roku. Szczyt osiągnięto w połowie 2022 roku, po czym nastąpił niewielki spadek. Obecny poziom indeksu jest o 6,8 proc. niższy od szczytu, ale wciąż znacząco wyższy niż w poprzednich latach.
Wykres dla Niemiec pokazuje gwałtowny wzrost cen od 2010 roku, który zatrzymał się w połowie 2022 roku. Od tego czasu widoczny jest wyraźny spadek. Obecny poziom jest o około 15 proc. niższy od szczytu, ale nadal znacznie przewyższa wartości z początku dekady.
Sytuacja we Włoszech jest odmienna. Ceny osiągnęły szczyt w 2011 roku, po czym nastąpił długotrwały spadek. Od 2019 roku widać lekkie odbicie, ale obecny poziom cen jest nadal o 18,3 proc. niższy niż szczyt z 2011 roku i znajduje się poniżej poziomu z tamtego okresu.
Nieruchomości w Polsce niemal nieustannie drożeją
Wykres dla Polski prezentuje się zupełnie inaczej. Obserwujemy tu wyraźny i niemalże nieprzerwany trend wzrostowy rozpoczynający się od 2013 roku. Po okresie względnej stabilności w latach 2010-2013, ceny nieruchomości w Polsce zaczęły dynamicznie rosnąć, z każdym kolejnym rokiem osiągając coraz wyższe poziomy. Szczególnie intensywny wzrost widoczny jest od 2020 roku, a w ostatnich kwartałach 2023 i na początku 2024 roku tempo wzrostu jeszcze bardziej przyspieszyło. W pierwszym kwartale 2024 roku indeks osiągnął najwyższą wartość w całym analizowanym okresie, zbliżając się do poziomu 200.
Biorąc pod uwagę, że indeks na początku wykresu (rok 2010) oscylował wokół wartości 100, a na końcu okresu (pierwszy kwartał 2024) osiągnął poziom bliski 200, możemy obliczyć, że ceny nieruchomości w Polsce wzrosły w tym czasie o około 100 proc. Oznacza to, że w ciągu 14 lat ceny domów w Polsce praktycznie się podwoiły.
Ceny nieruchomości w UE: Polska liderem wzrostów
Kilka dni temu Eurostat zaprezentował szerszy raport na temat cen nieruchomości? W pierwszym kwartale 2024 roku ceny mieszkań w Unii Europejskiej wzrosły o 1,3 proc. w porównaniu z analogicznym okresem roku poprzedniego, podczas gdy w strefie euro odnotowano spadek o 0,4 proc. Polska z 18-procentowym wzrostem znalazła się na czele rankingu.
Dane Eurostatu potwierdzają, że europejski rynek nieruchomości mieszkaniowych charakteryzuje się znacznymi rozbieżnościami. W strefie euro zaobserwowano kontynuację trendu spadkowego, choć jego tempo uległo spowolnieniu. W czwartym kwartale 2023 roku spadek cen wynosił 1,2 proc., natomiast w pierwszym kwartale 2024 roku zmniejszył się do 0,4 proc.
W skali całej Unii Europejskiej sytuacja przedstawia się odmiennie. Obserwujemy wzrost dynamiki cen z 0,2 proc. w ostatnim kwartale 2023 roku do 1,3 proc. w pierwszym kwartale 2024 roku. Oznacza to, że rynek nieruchomości w UE wykazuje oznaki ożywienia.
Analiza danych dla poszczególnych krajów członkowskich ujawnia znaczne zróżnicowanie. W siedmiu państwach odnotowano roczny spadek cen nieruchomości, podczas gdy w dziewiętnastu zaobserwowano wzrost. Najgłębsze spadki dotknęły Luksemburg (-10,9 proc.), Niemcy (-5,7 proc.) oraz Francję (-4,8 proc.).
Na przeciwległym biegunie znalazła się Polska, gdzie ceny mieszkań wzrosły aż o 18 proc. w skali roku. To najwyższy wzrost wśród wszystkich analizowanych krajów. Tuż za Polską uplasowały się Bułgaria z 16-procentowym wzrostem oraz Litwa, gdzie ceny podniosły się o 9,9 proc. – czytamy w raporcie Eurostatu.
Dokument zawiera również analizę zmian cen w ujęciu kwartalnym. W pierwszym kwartale 2024 roku w porównaniu z ostatnim kwartałem 2023 roku ceny w strefie euro nieznacznie spadły – o 0,1 proc. W tym samym okresie w całej Unii Europejskiej zanotowano wzrost o 0,4 proc.
W ujęciu kwartalnym ceny w Polsce też rosną
W ujęciu kwartalnym spadki cen dotknęły osiem państw członkowskich, podczas gdy w osiemnastu krajach odnotowano wzrosty. Największe kwartalne spadki zaobserwowano w Danii (-2,5 proc.), Francji (-2,1 proc.) oraz na Słowacji (-1,7 proc.).
Najwyższe wzrosty kwartalne miały miejsce w Bułgarii (7,1 proc.), na Węgrzech (5,1 proc.) oraz w Polsce (4,3 proc.).
Eurostat zwraca uwagę, że wskaźnik cen mieszkań (HPI) mierzy zmiany cen wszystkich nieruchomości mieszkalnych nabywanych przez gospodarstwa domowe, zarówno nowo wybudowanych, jak i istniejących. Indeks uwzględnia mieszkania, domy wolnostojące oraz domy szeregowe, niezależnie od ich ostatecznego przeznaczenia i poprzednich właścicieli.
Jak zauważa urząd statystyczny, wskaźniki HPI dla strefy euro i UE są obliczane jako średnie ważone krajowych wskaźników HPI. Wagami są wartości PKB poszczególnych krajów wyrażone w milionach standardów siły nabywczej (PPS).
Raport podkreśla, że przedstawione dane nie są korygowane sezonowo. W przypadku braku danych dla niektórych krajów, Eurostat dokonuje szacunków na podstawie źródeł niezharmonizowanych. Szacunki te nie są publikowane, ale są wykorzystywane do obliczenia agregatów dla strefy euro i UE.
Eurostat informuje, że kolejne wydanie raportu, zawierające dane za drugi kwartał 2024 roku, jest zaplanowane na 3 października 2024 roku