W naszym kraju nie ma już możliwości uzyskania prawa jazdy bez daty ważności. Niektórzy kierowcy wciąż posiadają jednak bezterminowe uprawnienia. Przepisy wymagają od nich oddania starych dokumentów i otrzymania nowych – mają na to okres 5 lat.
Bezterminowe prawa jazdy trzeba będzie wymienić w ciągu kilku lat (Adobe Stock, Tomasz Warszewski)
Regulacje wprowadzone w 2013 roku stanowią, że najdłuższy okres ważności prawa jazdy to 15 lat. Taki termin dotyczy jedynie osób bez problemów zdrowotnych. W innych sytuacjach należy liczyć się ze znacznym skróceniem czasu obowiązywania dokumentu.
Bezterminowe prawo jazdy musi zostać wymienione
W Polsce nie wydaje się już praw jazdy bez określonego terminu ważności. Istnieje jednak grupa kierowców posiadających fizyczne dokumenty bez daty wygaśnięcia. Zgodnie z obecnymi przepisami, są oni zobowiązani do zwrotu starych praw jazdy i zastąpienia ich nowymi, zawierającymi datę ważności.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Zobacz także: Ile zarabiają stacje benzynowe? Prezes ujawnia
Proces wymiany bezterminowych dokumentów rozpocznie się w 2028 roku i potrwa przez kolejne 5 lat, do roku 2033. Jedno jest pewne – do 2033 roku nikt nie będzie już posiadaczem bezterminowego prawa jazdy. Wszyscy, którzy chcą zachować ważność swoich uprawnień, muszą dokonać wymiany.
Prawodawca określił również terminy wymiany prawa jazdy. Dokumenty wydane przed 18 stycznia 2013 r. podlegają wymianie od 19 stycznia 2028 r. do 18 stycznia 2033 r. Obowiązywać będzie tzw. zasada 20-letnia. Oznacza to, że np. osoby posiadające aktualny dokument od 23 stycznia 2010 r. muszą wymienić go na nowy do 23 stycznia 2030 r. – informuje portal autokult.pl.
Kara za wygaszone prawo jazdy
Niestety, nie ma sposobu na ominięcie tych przepisów. W przeciwnym razie grozi nam kara finansowa w wysokości co najmniej 1,5 tys. zł oraz zakaz kierowania pojazdami mechanicznymi. Z prawnego punktu widzenia, wygaśnięcie dokumentu i uprawnień oznacza, że kierowca będzie traktowany jak osoba, która nigdy nie uzyskała prawa jazdy.
Należy zaznaczyć, że termin ważności dokumentu nie jest tożsamy z ważnością posiadanych uprawnień do prowadzenia pojazdów. Co to oznacza w praktyce? Podczas wymiany dokumentu nie będzie konieczności wykonywania badania lekarskiego, ponieważ prawo nie działa wstecz.
Wymiana prawa jazdy. Co trzeba zrobić?
Jakie dokumenty są potrzebne do wymiany bezterminowego prawa jazdy? Osoby chcące wymienić dokument muszą udać się do urzędu, gdzie otrzymają nowy. Koszt tej usługi wynosi 100 zł plus 50 gr opłaty ewidencyjnej.
Można tego dokonać również online przez portal ePUAP. Do prawidłowego złożenia wniosku konieczne jest przygotowanie następujących dokumentów:
- formularz wniosku (dostępny na stronie obywatel.gov.pl);
- potwierdzenie wpłaty za prawo jazdy;
- aktualna fotografia – wyraźne, kolorowe zdjęcie o wymiarach 35 x 45 mm, ujęcie frontalne;
- dowód osobisty lub paszport, a w przypadku cudzoziemców – paszport lub karta pobytu;
- orzeczenie lekarskie (jeśli jest wymagane);
- oryginał prawa jazdy do wglądu (urzędnik wykona kopię)
Obowiązkowa wymiana bezterminowych praw jazdy nie jest jedyną sytuacją wymagającą wymiany dokumentu. Wniosek o nowe prawo jazdy należy złożyć również, gdy:
- minął termin ważności dokumentu;
- upłynął okres ważności konkretnej kategorii prawa jazdy;
- dokument został zgubiony lub zniszczony