Spółdzielnie obawiają się, że nie dostaną dotacji na budowę miejsc schronienia a finansowanie ich ze środków własnych będzie oznaczać konieczność podwyższania czynszów – informuje środowy „Dziennik Gazeta Prawna”.
"Dziennik Gazeta Prawna": Spółdzielnie boją się, że nie dostaną pieniędzy na budowę schronów (Adobe Stock, DarSzach)
Gazeta przypomina, że zgodnie z ustawą o ochronie ludności i obronie cywilnej organy administracji będą decydować, w których budynkach mają powstać schrony, miejsca ukrycia czy miejsca doraźnego schronienia. Jak zapewnia MSWiA, będzie przy tym uwzględniany interes właściciela lub zarządcy obiektu budowlanego. Poza tym – jak podaje „DGP” – art. 88 ust. 7 ustawy przewiduje możliwość odwołania się od decyzji o uznaniu za budowlę ochronną. Zdaniem dziennika nie rozwiewa to jednak obaw spółdzielców.
Spółdzielnie mają obawy ws. schronów
Jak wskazał cytowany przez „DGP” radca prawny reprezentujący Związek Rewizyjny Spółdzielni Mieszkaniowych RP prof. Piotr Pałka uzasadniony interes właściciela oraz zarządcy jest pojęciem nieostrym.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Zobacz także: Rząd interweniuje ws. masła. "Rynek zareaguje spadkiem cen"
„W ustawie wskazano, że jeżeli jest to uzasadnione koniecznością realizacji zadań ochrony ludności i obrony cywilnej, wójt (burmistrz, prezydent miasta) starosta lub wojewoda mogą uznać obiekt budowlany za budowlę ochronną. Tym samym cel ustawy w zestawieniu z interesem właściciela lub zarządcy może być przez organy interpretowany jako nadrzędny” – wyjaśnił prof. Pałka.
Według dziennika już na etapie prac nad projektem ustawy związek ostrzegał, że arbitralność decyzji o uznaniu obiektu za budowlę ochronną w połączeniu z przyjętym sposobem finansowania tych inwestycji spowoduje obciążenie mieszkańców budynków zarządzanych przez spółdzielnie i wspólnoty kosztami budowy, remontów i utrzymania schronów, ukryć czy miejsc doraźnego schronienia. „Konsekwencją tego będzie wzrost czynszów” – czytamy w „DGP”
Ważne zmiany w prawie
Od 2026 r. zaczną obowiązywać nowe przepisy budowlane. Nowe budynki użyteczności publicznej i mieszkalne będą musiały mieć piwnice i garaże przystosowane do schronienia. Zmiany te wynikają z nowej ustawy o ochronie ludności i obronie cywilnej, uchwalonej 8 listopada.
Ustawa przewiduje powstanie trzech kategorii obiektów, w których można się będzie schronić w przypadku zagrożenia. Szczegółowe warunki techniczne zostaną określone w rozporządzeniach i dopiero wtedy da się policzyć, z jakim kosztem będzie się wiązało stworzenie takiego obiektu. Samorządy ustalą, ile takich miejsc potrzebują i jakiego typu.