Od listopada nastąpi rewolucja w Sejmie. Każdy, drogą elektroniczną będzie mógł komentować projekty ustaw. Będą mogły to robić osoby mające profil zaufany.
Marszałek Sejmu Szymon Hołownia (GETTY, NurPhoto)
W środę po godz. 10 rozpoczęło się pierwsze po wakacyjnej przerwie posiedzenie Sejmu. Marszałek Hołownia podczas wcześniejszej konferencji prasowej zwrócił uwagę, że będzie to pierwsze posiedzenie „w rygorze nowego regulaminu”.
Każdy skomentuje projekt ustawy, ale jest warunek
Marszałek przypomniał też, że od listopada nastąpi rewolucja, jeśli chodzi o obywatelską sprawczość w legislacji. Wskazał, że chodzi o możliwość drogą elektroniczną konstruktywnego komentowania wszystkich projektów ustaw. Taka możliwość mając mieć wszyscy obywatele mający profil zaufany.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Zobacz także: Komisja ds. Pegasusa. Bosacki: jest przełom
Pod koniec lipca Sejm uchwalił zmianę swojego regulaminu, która wprowadza m.in. możliwość składania przez obywateli uwag do projektów.
Marszałek Sejmu po otrzymaniu poselskiego projektu ustawy, przed skierowaniem go do pierwszego czytania, zarządza udostępnienie go w systemie informacyjnym Sejmu w celu przeprowadzenia konsultacji społecznych.
W przypadku projektów senackich i prezydenckich – może to zrobić. Zmiany nakładają również obowiązek sporządzania jeszcze przed pierwszym czytaniem poselskich projektów ustaw tzw. ocen skutków regulacji (OSR). W przypadku projektów prezydenckich i senackich, marszałek może zarządzić sporządzenie takich opinii
Zmiana zasad w Sejmie
Jedną ze zmian jest to, że politycy będą odpowiedzialni za osoby zapraszane do parlamentu.
Posłowie i senatorowie zapraszający gości na Wiejską muszą podpisać się pod oświadczeniem, w którym zapewniają, że osoba, której gościem jest osoba zgłaszana, „będzie ponosić odpowiedzialność za osobę zgłaszaną podczas jej przebywania na terenach i w budynkach pozostających w zarządzie Kancelarii Sejmu”.
Obowiązkowe jest podanie numeru PESEL osoby zapraszanej.