Rząd wdrożył zestaw środków ustawodawczych w ramach inicjatywy deregulacyjnej, ogłoszonej przez Ministerstwo Finansów. Te proponowane przepisy mają na celu, między innymi, ochronę podatników przed nagłymi zmianami regulacyjnymi.
/ Szymon Pulcyn / PAP
Rada Ministrów zatwierdziła zmiany w ustawie Ordynacja podatkowa, ustawie o podatku od towarów i usług, ustawie o podatku dochodowym od osób prawnych oraz proponowane zmiany w ustawie o Krajowej Administracji Skarbowej i ustawie o podatku od towarów i usług.
Deregulacja. Rząd przyjął cztery projekty
Proponowane zmiany w Kodeksie Podatkowym – jak zauważyło Ministerstwo Finansów – mają na celu ochronę podatników przed nagłymi zmianami regulacyjnymi . Nowe przepisy ustanowią obowiązkowe sześciomiesięczne vacatio legis dla projektów ustaw podatkowych. Okres ten ma zastosowanie do projektów ustaw zawierających niekorzystne dla podatników przepisy.
Reklama
Z drugiej strony proponowane zmiany w ustawie o podatku od towarów i usług mają na celu podniesienie progu przychodów, powyżej którego przedsiębiorstwa muszą zarejestrować się jako podatnicy VAT (tj. przedmiotowe zwolnienie). Obecnie próg ten wynosi 200 000 zł, a nowa propozycja zwiększa go do 240 000 zł.
Inicjatywa rządu dotycząca nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych ma na celu wyeliminowanie wymogu przygotowywania i publikowania informacji o uchwalonej strategii podatkowej. Zgodnie z zapowiedzią Ministerstwa Finansów, prawie 4,3 tys. podatników skorzysta na zniesieniu tego obowiązku.
Czwarty projekt ustawy zatwierdzony przez rząd to nowelizacja ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej i ustawy o podatku od towarów i usług . Proponowane przepisy pozwolą kontrolowanemu przedsiębiorcy na złożenie korekty zeznania podatkowego po zakończeniu kontroli celno-podatkowej. Korekta ta będzie mogła częściowo odzwierciedlać nieprawidłowości zidentyfikowane przez urząd celno-skarbowy podczas kontroli. Wcześniej kontrolowana osoba mogła złożyć jedynie korektę, która w pełni uwzględniała nieprawidłowości wykryte podczas kontroli.
„Kontrolowany przedsiębiorca będzie miał możliwość złożenia tzw. +oryginalnej+ deklaracji (czyli takiej, która nie została wcześniej złożona) po wszczęciu lub zakończeniu kontroli celno-skarbowej. Kontrolowana osoba będzie mogła złożyć +oryginalną+ deklarację w ciągu 14 dni od wszczęcia lub zakończenia kontroli. Do tej pory istniały wątpliwości co do interpretacji przepisów dotyczących nieuznawania +oryginalnych+ deklaracji podczas kontroli celno-skarbowej ” – wyjaśnia Ministerstwo Finansów.
Ministerstwo poinformowało, że proponowana nowelizacja ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych ma wejść w życie następnego dnia po jej opublikowaniu w Dzienniku Ustaw, natomiast wejście w życie pozostałych trzech projektów ustaw zaplanowano na 1 stycznia 2026 r.
Odtwarzacz wideo wymaga włączonej obsługi JavaScript w przeglądarce. Polsat News