– Przechodzimy z poziomu przestępstw VAT-owskich na mafie śmieciowe – mówił w środę minister sprawiedliwości i prokurator generalny Adam Bodnar. – To nowa odmiana przestępczości zorganizowanej – stwierdził. I dodał, że powinno zostać zorganizowane w tej sprawie spotkanie z organizacjami pozarządowymi.
"Nowa odmiana przestępczości zorganizowanej". Bodnar mówi o mafii (NurPhoto via Getty Images, Andrzej Iwanczuk)
Adam Bodnar zabrał głos podczas konferencji PRECOP w Katowicach, corocznej, dwudniowej konferencji poprzedzającej szczyt klimatyczny ONZ. Tegoroczny, COP29, odbędzie się w stolicy Azerbejdżanu Baku w listopadzie. Bodnar był uczestnikiem rozmowy dotyczącej przestępstw przeciwko środowisku naturalnemu. Tłumaczył, że „sprawy dotyczące mafii śmieciowych to w zasadzie nowa odmiana przestępczości zorganizowanej”.
55 tys. spraw związanych ze środowiskiem
– Przechodzimy z poziomu przestępstw VAT-owskich na mafie śmieciowe, bo tak można w inny, ale dość szybki sposób, zarobić duże pieniądze kosztem swoistego bezwładu, słabości organizacyjnej państwa, przewlekłości postępowań i tego, że skuteczność działań policji i prokuratury nie pełni funkcji prewencyjnej – stwierdził minister sprawiedliwości.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Zobacz także: Zdradza na czym polega gra Chin w Europie. "Będą nam sprzedawać drogo"
Ocenił, że problemem w przypadku spraw środowiskowych jest często brak specjalizacji i wiedzy wśród śledczych, a także przewlekłość wynikająca zwłaszcza z długiego czasu oczekiwania na specjalistyczne opinie biegłych. Bodnar poinformował, że według danych Prokuratury Krajowej na różnych etapach w Polsce toczy się ok. 55 tys. spraw związanych ze środowiskiem.
Będzie spotkanie w Prokuraturze Krajowej
Zdaniem ministra w związku ze zbliżającym się szczytem klimatycznym COP29 w Prokuraturze Krajowej powinno zostać zorganizowane spotkanie z organizacjami pozarządowymi w sprawie przestępczości środowiskowej. Mieliby wziąć w nim udział m.in. przedstawiciele wojewódzkich inspektoratów ochrony środowiska i koordynatorzy spraw środowiskowych z prokuratur regionalnych.
– Deklaruję, że w najbliższych tygodniach się tym zajmiemy – zapowiedział Bodnar. Dodał też, że należy bardziej zinstytucjonalizować współpracę prokuratury z inspekcją ochrony środowiska oraz policją.
Głównym celem konferencji PRECOP jest wypracowanie stanowiska różnych środowisk, ze szczególnym uwzględnieniem perspektywy biznesowej, dotyczącego najważniejszych tematów, które będą omawiane podczas najbliższego szczytu klimatycznego.
Konferencja PRECOP odbywa się w Katowicach, które przed sześcioma laty były gospodarzem szczytu klimatycznego COP24. Wówczas Międzynarodowe Centrum Kongresowe gościło około 20 tys. osób z prawie 200 krajów.