Świadczenie wspierające to nowa forma pomocy dla dorosłych osób z niepełnosprawnościami, która weszła w życie 1 stycznia 2024 roku. Świadczenie to jest zwolnione z podatku dochodowego i nie może zostać zajęte przez komornika. Ponadto przysługuje każdej osobie z niepełnosprawnością, której potrzeba wsparcia jest na wyższym poziomie. Sprawdź, kto konkretnie może się starać o świadczenie wspierające i jakie formalności musi spełnić w tym celu.
/123RF/PICSEL
Kto może otrzymać świadczenie wspierające?
Świadczenie wspierające to nowa forma pomocy finansowej dla osób z niepełnosprawnością, której celem jest częściowe pokrycie wydatków związanych z zaspokojeniem szczególnych potrzeb życiowych. Świadczenie wspierające może otrzymać osoba posiadająca decyzję wojewódzkiego zespołu ds. orzekania o niepełnosprawności, ustalającą poziom potrzeby wsparcia, określony przy pomocy skali punktowej. To, czy dana osoba otrzyma świadczenie, zależy od liczby przyznanych punktów na decyzji.
Świadczenie wspierające jest wprowadzane według określonego harmonogramu, który można podzielić na trzy etapy różniące się ilością przyznanych punktów:
Reklama
- osoby posiadające od 87 do 100 pkt, mogą ubiegać się o świadczenie od 2024 r.;
- osoby posiadające od 78 do 86 pkt, mogą ubiegać się o świadczenie od 2025 r.;
- osoby posiadające od 70 do 77 pkt, mogą ubiegać się o świadczenie od 2026 r.
Powyższy harmonogram ten nie dotyczy tych osób z niepełnosprawnością, na które opiekunowie 1 stycznia 2024 r. lub później pobierali świadczenie pielęgnacyjne, specjalny zasiłek opiekuńczy lub zasiłek dla opiekuna z organu gminy. Jeżeli takie osoby uzyskały co najmniej 70 punktów w decyzji o poziomie wsparcia, będą mogły ubiegać się o świadczenie wspierające już w 2024 r.
Co trzeba zrobić, aby dostać świadczenie wspierające?
Aby otrzymać świadczenie wspierające, w pierwszej kolejności należy złożyć wniosek o wydanie decyzji ustalającej poziom potrzeby wsparcia do wojewódzkiego zespołu ds. orzekania o niepełnosprawności. Decyzja wydana przez WZON jest podstawą do przyznania świadczenia wspierającego z ZUS.
Po otrzymaniu (doręczeniu) decyzji należy poczekać 14 dni przez złożeniem wniosku do ZUS, ponieważ dopiero po tym czasie staje się ona ostateczna. Jeżeli ktoś nie zgadza się z wydaną decyzją, w tym czasie (czternastu dni) może złożyć wniosek o ponowne rozpatrzenie sprawy. W odpowiedzi WZON wyda nową decyzję, która staje się wtedy ostateczna w dniu wydania.
Jak złożyć wniosek o świadczenie wspierające?
Jeżeli osoba ubiegająca się o świadczenie dysponuje już ostateczną decyzją z WZON, może wtedy złożyć wniosek do ZUS. Wniosek o świadczenie wspierające można złożyć wyłącznie drogą elektroniczną. Dokumenty składa się za pośrednictwem:
- Platformy Usług Elektronicznych (PUE) ZUS;
- portalu Emp@tia;
- bankowości elektronicznej.
Do wniosku o świadczenie wspierające nie trzeba załączać decyzji wydanej przez WZON, wystarczy tylko podać jej numer. Wszystkie dane, które znajdują się w takiej decyzji, ZUS otrzyma z Elektronicznego Krajowego Systemu Monitoringu Orzeczeń o Niepełnosprawności (EKSMOoN), prowadzonego przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej (MRPiPS). Ważne, aby we wniosku wpisać numer decyzji, w której WZON ustalił liczbę punktów poziomu potrzeby wsparcia, a nie np. numer orzeczenia o niepełnosprawności.
Wysokość świadczenia wspierającego
Świadczenie wspierające przysługuje uprawnionej osobie bez względu na jej dochód. Dodatkowa pomoc dla osób z niepełnosprawnością jest zwolniona z podatku dochodowego, nie może zostać zajęte przez komornika i jest niezależna od innych otrzymywanych świadczeń. Wysokość świadczenia wspierającego zależy od ustalonego poziomu potrzeby wsparcia i jest obliczana jako procent renty socjalnej:
- 95-100 pkt – 220% renty socjalnej;
- 90-94 pkt – 180% renty socjalnej;
- 85-89 pkt – 120% renty socjalnej;
- 80-84 pkt – 80% renty socjalnej;
- 75-79 pkt – 60% renty socjalnej;
- 70-74 pkt – 40% renty socjalnej.
Świadczenie wspierające można otrzymać w wysokości od 40 do 220% aktualnej wysokości renty socjalnej, która obecnie wynosi 1588,44 zł brutto. Kwota świadczenia wspierającego podlega waloryzacji w terminach podwyższenia kwoty renty socjalnej.
Źródło: Ustawa z dnia 7 lipca 2023 r. o świadczeniu wspierającym (Dz.U. z 2023 r. poz. 1429, 2760); zus.pl
Zobacz także:
Pracownik z niepełnosprawnością. Jakie dodatki i udogodnienia w pracy?
Osoby z niepełnosprawnością czekają miesiącami na orzeczenie. Teraz muszą złożyć ważny wniosek
Kończy ci się chorobowe? Możesz skorzystać jeszcze z tego zasiłku