Subkonto w ZUS. Co to jest i jak bliscy mogą otrzymać pieniądze po zmarłym?

Subkonto to istotny, ale często niedoceniany element w polskim systemie emerytalnym. Jest odseparowane od głównego konta emerytalnego, a zgromadzone na nim środki można wykorzystać w zupełnie inny sposób niż podstawowy kapitał. Dowiedz się, na czym polega subkonto w ZUS i kto może z niego skorzystać. Zdjęcie

Subkonto W Zus Co To Jest I Jak Bliscy Moga Otrzymac Pieniadze Po Zmarlym 5fc9687, NEWSFIN

Czym jest subkonto? Kto może wykorzystać zgromadzone na nim środki? /123RF/PICSEL Reklama

Co to jest subkonto? Kto je posiada?

Moment rozpoczęcia pracy zawodowej jest ważny, szczególnie pod względem przyszłej emerytury. ZUS tworzy wtedy dla każdego ubezpieczonego pracownika indywidualne konto, które obejmuje również subkonto. Jest to tzw. II filar. Dzięki zmianom, które zaszły w 2013 roku, nie trzeba być członkiem OFE (otwartego funduszu emerytalnego), aby móc z niego korzystać.

Reklama

Z subkonta mogą skorzystać osoby urodzone po 31 grudnia 1968 roku oraz te, które zawarły umowę z OFE. W zależności od podjętej decyzji na konto trafia określony procent od podstawy wymiaru składki na ubezpieczenie emerytalne. Dla osób, które zrezygnowały z OFE lub przekazali składki tylko na subkonto ZUS, wynosi on 7,3 proc. W przypadku osób, które w trakcie okna transferowego złożyły oświadczenie o dalszym przekazywaniu składek do OFE, procent ten wynosi 4,38. Jeśli chcemy sprawdzić, czy posiadamy subkonta oraz, ile środków na nim się znajduje, wystarczy, że zalogujemy się na platformie PUE ZUS/eZUS i wybierzemy zakładkę „Informacje o stanie konta”.

Co można zrobić z subkontem ZUS?

Po osiągnięciu powszechnego wieku emerytalnego, czyli 60 lat dla kobiet i 65 dla mężczyzn oraz zakończeniu aktywności zawodowej, środki zgromadzone na subkoncie zostają włączone do podstawy przyznawanego świadczenia emerytalnego. Dzięki temu odłożone składki mają bezpośredni wpływ na wysokość otrzymywanej emerytury.

Środki zgromadzone na subkoncie podlegają innym zasadom niż te na tradycyjnym koncie emerytalnym w ZUS. W przypadku rozwodu, unieważnienia małżeństwa, śmierci właściciela subkonta albo ustania wspólnoty majątkowej mogą one zostać przekazane uprawnionym osobom. W przypadku rozwodu oraz ustania wspólności majątkowej udział byłego współmałżonka w środkach, które zostały zgromadzone na subkoncie, zostaje przekazany na jego subkonto w ramach wypłaty transferowej. Nie istnieje możliwość otrzymania gotówki. Na podstawie odpowiednich dokumentów sądowych, zapewnia to sprawiedliwy podział majątku, który ma odzwierciedlać wspólnie dokonane wcześniej inwestycje w przyszłość emerytalną.

Kto i kiedy może dziedziczyć środki z subkonta ZUS?

Pieniądze z subkonta przekazywane są również w przypadku śmierci właściciela subkonta. Jeśli osoba zmarła była w związku małżeńskim i zachowała wspólność majątkową, połowa środków zgromadzonych na subkoncie przekazywana jest na subkonto współmałżonka. Reszta dzielona jest pomiędzy osoby wskazane przez nią za życia albo wchodzi ona w skład spadku. Jeśli zmarły nie pozostawał w związku małżeńskim, wszystkie zebrane środki w OFE i na subkoncie są wypłacane spadkobiercom.

Kiedy zmarły nie był członkiem OFE, ale ZUS prowadził dla niego subkonto, urząd informuje osoby uprawnione do otrzymania zebranych środków o możliwości złożenia wniosku o ich wypłatę.

Specjalny wniosek USS o wypłatę zgromadzonych środków znajdziemy na stronie Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Ze względu na brak formalnych ograniczeń czasowych, wniosek można złożyć w dowolnym momencie po śmierci właściciela subkonta. Można to zrobić w tradycyjny sposób lub drogą elektroniczną.

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *