Polacy wydali więcej niż zarobili. Jesteśmy wyjątkiem w UE

W 2022 r. mieszkańcy Unii Europejskiej zaoszczędzili średnio 12,7 proc. swojego dochodu rozporządzalnego. Jednak nie wszyscy. Niechlubnymi wyjątkami w zestawieniu Eurostatu są Polska oraz Grecja. W obu państwach obywatele wydawali więcej niż zarobili. Zdjęcie

Polacy Wydali Wiecej Niz Zarobili Jestesmy Wyjatkiem W Ue F3d2543, NEWSFIN

Dochód rozporządzalny przypadający na jednego Polaka był w 2022 r. ujemny /123RF/PICSEL Reklama

Dochód rozporządzalny, to w praktyce kwota, jaką dysponuje gospodarstwo domowe po opłaceniu niezbędnych podatków, jak zaliczka na poczet podatku dochodowego czy składka zdrowotna. Ta suma, która pozostanie do wydania, jest przyjmowana w statystyce jako „dochód do dyspozycji”.

Odpowiednie dane w tym zakresie prowadzą poszczególne urzędy statystyczne, a ich europejski odpowiednik – Eurostat – raz do roku publikuje raport, porównujący sytuację w każdym z krajów członkowskich. Z badania za 2022 r. wynika, że tylko dwa spośród 25 państw (w rankingu nie uwzględniono Bułgarii, Rumunii i Malty, czyli jednych z biedniejszych członków UE) osiągnęły w danym roku ujemny dochód rozporządzalny.

Reklama

Polska i Grecja niechlubnymi wyjątkami. Cały rok obywatele żyli na kredyt

Te dwa przypadki dotyczyły Polski oraz Grecji. Z czego drugi z wymienionych krajów zamykał listę z wynikiem -4 proc., natomiast odczyt dla naszego kraju wyniósł -0,8 proc. W praktyce może to oznaczać, że statystycznie Polacy wydawali więcej niż zarobili.

Średnia dla wspomnianej grupy państw wyniosło 12,7 proc. Najwyższy odsetek stopy oszczędności dotyczył największej gospodarki Europy, czyli Niemiec – 19,9 proc. na plusie, a następnie Holandii (19,4 proc.) oraz Luksemburgu (18,1 proc.). 

Rozwiń

Należy pamiętać, że jest to statystyka. W tym samym raporcie autorzy podali także wartość dochodu rozporządzalnego skorygowanego o wpływ inflacji. W tym segmencie średnia na mieszkańca UE była ujemna i wyniosła -0,8 proc. Jest to pierwszy spadek od 2013 r.

W wytłumaczeniu tych danych podano, że w latach 2014-21 skorygowany dochód rósł, po wcześniejszych spadkach w latach 2010-13. Podobnie jak przed trzynastoma laty, pośredni wpływ na roczny odczyt miały spowolnienie gospodarcze, podnoszenie stóp procentowych przez banki centralne oraz inflacja.

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *