Polacy na zagranicznych wakacjach. Czego się boją, gdy płacą?

Poza krajem prawie połowa Polaków płaci zarówno kartą, jak i gotówką. Jeśli jednak decydujemy się tylko na jedną metodę płatności, bezapelacyjnie wygrywa gotówka. Wygląda na to, że dodatkowych kosztów boimy się bardziej niż kradzieży.

Zdjęcie

Polacy Na Zagranicznych Wakacjach Czego Się Boją Gdy Płacą 11286d4, NEWSFIN

Za granicą Polacy chętniej płacą gotówką niż kartą /123RF/PICSEL

Reklama

  • Zagraniczny urlop zaplanowało w tym roku 16 proc. Polaków
  • 46 proc. Polaków płaci podczas wakacyjnych wakacji zarówno kartą, jak i gotówką
  • Aż 40 proc. płaci za granicą wyłącznie gotówką
  • Użycie gotówki chroni nas przed dodatkowymi prowizjami
  • Karty lepiej sprawdzają się w razie utraty portfela

Jeśli trzeba wybierać – wygrywa gotówka

Z najnowszego badania firmy Tavex wynika, że podczas swojego ostatniego urlopu poza krajem 40 proc. Polaków płaciło wyłącznie gotówką. Na bezgotówkowe transakcje zdecydowało się 14 proc. respondentów, a z obu metod korzystało 46 proc. osób. Co ciekawe, najmłodsi respondenci również woleli mieć przy sobie gotówkę.

– Popularność gotówki podczas zagranicznych wyjazdów wynika z kilku powodów. Pierwszym jest chęć kontroli wydatków i monitorowania środków, które wydajemy. Drugim – bezpieczeństwo związane z akceptacją gotówki. W wielu krajach płatności kartowe bywają problematyczne, zdarza się też, że wiążą się z dodatkową prowizją, którą sprzedawca przerzuca na turystów. Płacąc banknotami nigdy nie będziemy zaskoczeni dodatkową prowizją, bądź niekorzystnym przewalutowaniem. Gotówka gwarantuje też pełną dostępność – osoby płacące gotówką nie muszą przejmować się przerwami technicznymi w bankach/aplikacjach czy na przykład blokadą rachunku, co szczególnie często zdarza się w przypadku niebankowych rozwiązań – mówi Interii Biznes Aleksander Pawlak, prezes firmy Tavex.

Warto jednak dodać, że w razie utraty portfela przewagę ma karta, którą można szybko zastrzec i wykluczyć lub zminimalizować straty. Za to odzyskanie utraconej gotówki, zwłaszcza daleko od Polski, jest bardzo mało realne.

Młodzi płacą kartą i gotówką

Zagraniczny urlop planowało w tym roku 16 proc. Polaków – najczęściej w Europie (90 proc.). Z bardziej egzotycznych kierunków stawiamy kolejno na: Azję (8 proc.), Amerykę Północną (5 proc.), Afrykę (4 proc.) oraz Amerykę Południową (3 proc.) – wynika z badania Opinia24.

Polacy najczęściej zabierali ze sobą zarówno kartę, jak i gotówkę – dotyczy to wszystkich grup wiekowych. Co ciekawe, z obu metod płatności najliczniej – w 65 proc. – korzystały osoby najmłodsze, w przedziale 18-24 lata. Następnie osoby w wieku 45-54 lata (55 proc.), 35-44 lata (52 proc.), 25-34 lata (44 proc.), 55-64 (31 proc.) oraz 65+ (27 proc.).

Można wnioskować, że płatności gotówkowe nie wynikają jedynie z wieku, ale również z preferencji samego płacącego. Najczęściej gotówką płaciły osoby w wieku 55-64 (55 proc.) oraz 65+ (46 proc.). Na trzecim miejscu znalazły się osoby w wieku 25-34 lata (42 proc.). Natomiast najmłodsza grupa jest najbardziej podzielona. W tym przypadku mamy zwolenników płatności bezgotówkowych (19 proc.), i prawie tak samo liczną grupę fizycznego pieniądza (16 proc.).

– Warto zadbać o odpowiednią ilość gotówki jeszcze przed wyjazdem, by uniknąć nieprzewidzianych kosztów. W Polsce mamy dobry dostęp do gotówki walut obcych – dzięki temu nawet na najbardziej egzotyczne wyjazdy można się przygotować, by na miejscu nie tracić czasu na poszukiwania kantorów i bankomatów. Coraz bardziej popularne stają się karty walutowe, ale mają one kilka wad – ryzyko awarii/blokady środków, braku akceptacji karty w kraju docelowym, regularnie też zdarza się, że karta walutowa jest i tak rozpoznawana jako pochodząca z Polski i wtedy narzucane jest nam – z reguły bardzo niekorzystne dla turysty – przewalutowanie – dodaje Aleksander Pawlak.

Jak zadbać o bezpieczeństwo naszych pieniędzy?

Podczas urlopu poza krajem warto pamiętać o kilku zasadach, które pomogą nam zadbać o bezpieczeństwo naszych pieniędzy – tym bardziej, że kwoty, które chcemy wydać podczas wyjazdu wcale nie są małe. Według badania Opinia24, dokładnie po 25 proc. respondentów zaplanowało wydatki zarówno w przedziale 2001-3000 zł na osobę, jak i 3001-5000 zł na osobę.

1. Nigdy nie trzymaj wszystkich pieniędzy w jednym miejscu. Podziel je na co najmniej dwie grupy i przechowuj w różnych miejscach, np. w sejfie hotelowym i przy sobie.

2. Jeśli korzystasz z kart, miej przy sobie tylko te, których naprawdę potrzebujesz. Przed wyjazdem sprawdź, czy twoja karta jest akceptowana w danym kraju. Pamiętaj też, by regularnie sprawdzać swoje wyciągi bankowe pod kątem nieautoryzowanych transakcji.

3. Zawsze dobrze jest mieć trochę lokalnej waluty na wypadek awarii terminalu czy innych sytuacji, w których płatność kartą będzie niemożliwa i może wpędzić nas w kłopoty.

4. Jeżeli już musisz, korzystaj z bankomatów w wiarygodnych lokalizacjach, takich jak banki lub duże centra handlowe. Unikaj korzystania z bankomatów na ulicach, szczególnie nocą.

5. Zapoznaj się z lokalnymi zwyczajami i przepisami dotyczącymi przewożenia i wymiany pieniędzy. Jeśli musisz wymienić pieniądze, rób to w kantorach lub bankach.

Wszystko po to by podróżować z większym spokojem i cieszyć się każdą chwilą zagranicznej przygody.

Wojciech Szeląg

Wideo Odtwarzacz wideo wymaga uruchomienia obsługi JavaScript w przeglądarce. 1992-2022. Najlepszy czas Polski: podupadła fabryka, która dostała drugie życie

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *