Od 1 listopada 2024 roku niektóre osoby będą mogły otrzymać dodatkowe wsparcie finansowe. Aby uzyskać świadczenie rodzicielskie, konieczne jest jednak spełnienie wymaganych warunków. Dla kogo nowe świadczenie od 1 listopada? Jak złożyć wniosek?
/Marek Bazak /East News
Nowe świadczenie dla rodziców od 1 listopada 2024
Od 1 listopada opiekunowie i rodzice, którzy ze względu na sytuację zawodową, nie spełniają warunków do otrzymywania zasiłku macierzyńskiego, mogą ubiegać się o nowe świadczenie finansowe. Jest nim świadczenie rodzicielskie, które przysługuje rodzicom i opiekunom mającym trudności w pogodzeniu życia zawodowego z opieką nad dziećmi. Świadczenie to w szczególności przeznaczone jest dla rodziców, którzy pracują na podstawie umowy o dzieło, są osobami bezrobotnymi lub na co dzień studiują.
Świadczenie rodzicielskie przysługuje:
- rodzicom dziecka,
- opiekunowi faktycznemu dziecka w przypadku objęcia opieką dziecka w wieku do ukończenia przez nie 14. roku życia,
- rodzinie zastępczej (z wyjątkiem rodziny zawodowej), w przypadku objęcia opieką dziecka do ukończenia 7. roku życia lub 10. roku życia w przypadku odroczenia obowiązku szkolnego,
- osobie, która przysposobiła dziecko, w przypadku objęcia opieką dziecka w wieku do 14. roku życia.
Ile wynosi świadczenie rodzicielskie?
Świadczenie rodzicielskie, które wejdzie w życie z dniem 1 listopada 2024 r., wynosić będzie 1000 zł miesięcznie. W przypadku świadczenia rodzicielskiego nie ma konieczności spełnienia warunku dotyczącego kryterium dochodowego, tak jak ma to miejsce w większości świadczeń rodzinnych. Oznacza to więc, że świadczenie przyznawane będzie niezależnie od dochodu rodziny. Ponadto świadczenie to nie podlega opodatkowaniu.
Jak długo można pobierać świadczenie rodzicielskie?
Okres pobierania świadczenia rodzicielskiego zależny jest od liczby dzieci, na które zostało przyznane wsparcie. Świadczenie można pobierać przez:
Reklama
- 52 tygodni – w przypadku urodzenia, przysposobienia lub objęcia opieką jednego dziecka,
- 65 tygodni – w przypadku 2. dzieci,
- 67 tygodni – w przypadku 3. dzieci,
- 69 tygodni – w przypadku 4. dzieci,
- 71 tygodni – w przypadku 5. lub więcej dzieci.
Jak złożyć wniosek o świadczenie rodzicielskie?
Wnioski o świadczenie rodzicielskie będzie można składać już od 1 listopada 2024 r. Na złożenie wniosku rodzice lub opiekunowie mają 3 miesiące od dnia narodzin dziecka, od przysposobienia dziecka lub objęcia go opieką, w przypadku opiekunów dziecka.
Wnioski o świadczenie rodzicielskie można złożyć osobiście do urzędu miasta, przez portal Emp@tia lub przez stronę ePuap. Decyzja dotycząca przyznania lub odrzucenia wniosku zostanie wydana w ciągu 1 miesiąca od złożenia wniosku ze wszystkimi kompletnymi dokumentami. Prawo do świadczenia rodzicielskiego ustala się natomiast od miesiąca, w którym wpłynął wniosek.
Świadczenie rodzicielskie a inne świadczenia na dziecko
W sytuacji, gdy dojdzie do zbiegu uprawnień do kilku świadczeń, m.in. świadczenia pielęgnacyjnego, specjalnego zasiłku opiekuńczego, dodatku do zasiłku rodzinnego z tytułu opieki nad dzieckiem w okresie korzystania z urlopu wychowawczego lub zasiłku dla opiekuna, to wówczas rodzicowi lub opiekunowi przysługiwać będzie wyłącznie jedno ze świadczeń, które będzie mógł samodzielnie wybrać.
WB