Jeśli używasz karty do zakupów, ważne jest, aby wiedzieć, że wybór płatności zbliżeniowych jest korzystniejszą alternatywą. Ta metoda zwiększa bezpieczeństwo Twoich środków, ponieważ Twoja karta bankowa nie trafia w ręce innych osób. Ponadto PKO BP rozwiewa błędne przekonanie dotyczące „przypadkowych” płatności zbliżeniowych. „Klienci nie muszą się o to martwić” – zapewnia PKO BP.
/ Piotr Kamionka/REPORTER / Reporter
Wielkanoc to okres, w którym Polacy dokonują znacznych zakupów. Odwiedzając sklepy lub biura, coraz częściej wybieramy karty płatnicze zamiast gotówki . Należy jednak pamiętać, że korzystanie z płatności zbliżeniowych jest bezpieczniejszą opcją dla środków na koncie w porównaniu z tradycyjnym włożeniem karty do terminala płatniczego.
Używasz karty do zakupów? Wybierz metodę bezkontaktową
Płatności zbliżeniowe stały się powszechne w sklepach. PKO BP dostarcza informacji na temat tego, jak dokonywać płatności w ten sposób w specjalnym przewodniku bezpieczeństwa. Wielu może być zaskoczonych, dowiadując się, że ta opcja jest w rzeczywistości bezpieczniejsza dla naszych finansów.
Reklama
PKO BP wyjaśnia, że w porównaniu do innych metod płatności, płatność zbliżeniowa jest najszybszym sposobem realizacji transakcji. Wystarczy zbliżyć kartę do czytnika, aby dokończyć zakup. „ Nie trzeba szukać drobnych ” – podkreśla bank.
Ponadto PKO BP podkreśla, że płatności zbliżeniowe — czy to za towary, czy za usługi — oferują wyższy poziom bezpieczeństwa ze względu na charakter samej transakcji. Bank odnosi się również do powszechnego mitu dotyczącego „przypadkowych” płatności, gdy karta znajduje się w pobliżu terminala.
Przypadkowa płatność zbliżeniowa. PKO BP uspokaja
Wielu użytkowników kart zbliżeniowych spotkało się z powszechnym przekonaniem, że przypadkowe płatności mogą się zdarzyć, co skutkuje pobraniem pieniędzy z ich konta, jeśli są zbyt blisko terminala. Podstawową wytyczną jest sprawdzenie kwoty na ekranie przed umieszczeniem karty w czytniku. Ale co z aspektem „przypadkowym”?
PKO BP jednoznacznie stwierdza, że takie sytuacje nie mogą fizycznie wystąpić . „Nie ma szans na dokonanie „przypadkowej” płatności zbliżeniowej lub pokrycie cudzych zakupów. Klienci nie muszą mieć takich obaw” – podają dane bankowe w specjalistycznym przewodniku.
Co musi się wydarzyć, aby płatność kartą została zrealizowana? Przypadek nie istnieje
Uzasadnieniem tego jasnego stwierdzenia jest to, że transakcja bezstykowa musi spełniać kilka kryteriów. Jednym z wymogów jest to, że karta jest aktywowana wyłącznie przez sygnał z czytnika bezstykowego, który jest angażowany przez sprzedawcę tylko wtedy, gdy konkretna płatność ma zostać przetworzona dla konkretnego klienta. „Kanał przepływu informacji między czytnikiem a kartą jest otwierany tylko chwilowo, przez który przekazywane są dane o tej konkretnej transakcji” – wyjaśnia PKO BP.
Ale to nie wszystko. Bank dodaje, że aby transakcja mogła się odbyć, karta musi znajdować się bardzo blisko czytnika. PKO BP określa, że należy ją zbliżyć na odległość około 4 cm od czytnika (jeśli będzie trzymana dalej, czytnik jej nie wykryje).
Kolejnym niezbędnym warunkiem, aby środki zostały pobrane z konta podczas procesu zakupu, jest to, że po zaakceptowaniu płatności zbliżeniowej z jednej karty czytnik natychmiast się dezaktywuje, uniemożliwiając jakąkolwiek transakcję zbliżeniową z innej karty, dopóki nie zostanie ona aktywowana do innego zakupu. Dzięki temu nawet przechodzący obok klient nie może przypadkowo zapłacić ponownie za tę samą transakcję. „Samo 'przejście obok' nie stworzy takiego scenariusza” – zapewnia PKO BP.
Czy korzystanie z karty zbliżeniowej jest bezpieczne? Nie ma powodu do obaw
Ważne jest, aby zrozumieć nie tylko, jak bezpiecznie wypłacać gotówkę z bankomatu, ale także, że dokonywanie płatności zbliżeniowych — przy jednoczesnym zachowaniu karty przy sobie — jest najskuteczniejszym sposobem na ochronę finansów. PKO BP podkreśla , że ta technologia jest szeroko stosowana na całym świecie i jest całkowicie bezpieczna. Ponadto karty zbliżeniowe są wyposażone w specjalne środki bezpieczeństwa.
PKO BP wyjaśnia
W specjalistycznym poradniku dla klientów , którzy mają obawy dotyczące bezpieczeństwa dokonywania zakupów w sklepie lub restauracji bez wkładania karty do terminala , bank dodaje, że dodatkową warstwą ochrony jest wymóg podania kodu PIN nawet przy płatnościach poniżej 100 zł. Prośba ta ma charakter losowy, a czasami terminal może wymagać, aby transakcja została przeprowadzona w tradycyjny sposób,