Jedna ugoda i sprawy poza sądami. To pomysł MS na frankowiczów

Ministerstwo Sprawiedliwości przygotowuje projekt ustawy frankowej, który zakłada m.in. ujednolicenie wzoru ugody dla wszystkich frankowiczów. To ma przyspieszyć postępowania sądowe, informuje resort finansów. Zdjęcie

Jedna Ugoda I Sprawy Poza Sadami To Pomysl Ms Na Frankowiczoacutew 04d74a2, NEWSFIN

Projekt ustawy frankowej ma ułatwić rozwiązywanie sporów pomiędzy bankami a kredytobiorcami /123RF/PICSEL Reklama

Pełnomocniczka ministra sprawiedliwości Aneta Wiewiórowska-Domagalska podała we wtorek, że planowane jest wprowadzenie zmian prawnych, które mają udrożnić sprawy frankowe w polskich sądach.

Sposób na przyspieszenie spraw frankowiczów

Banki proponują klientom zawarcie ugody w sprawach frankowych jako alternatywny do pozwów sposób rozwiązania sporów w sprawach kredytów we frankach szwajcarskich. Do tej pory zawarto około 94 tys. ugód. Proponowane zmiany ustawowe mają uprościć postępowania sądowe w tych sprawach. 

– Ustawa będzie miała zastosowanie tylko do postępowań frankowych – powiedziała na spotkaniu z dziennikarzami pełnomocniczka ministra sprawiedliwości ds. ochrony praw konsumentów Aneta Wiewiórowska-Domagalska.

Reklama

W piątek odbędzie się posiedzenie grupy roboczej, w skład której wejdzie m.in. KNF, Rzecznik Finansowy, UOKiK, ZBP i stowarzyszenie konsumenckie. Grupa ma rozmawiać na temat wzorca ugody, który będzie gotowym rozwiązaniem dla wszystkich frankowiczów.

Powstanie wzór ugody

Resort chce, aby ugody były procedowane przed sądem polubownym przy KNF lub przy Rzeczniku Finansowym. Tak zawarte ugody miałby być jedynie podpisywane i zatwierdzane przez sądy. 

– Będziemy prowadzili rozmowy, przygotowujemy wzorcową ugodę, która będzie uzgodniona z tymi instytucjami – powiedziała Wiewiórowska-Domagalska.

Dynamiczny napływ nowych spraw dotyczących kredytów walutowych sprawił, że sądy stały się niewydolne, a największe zatory powstały w Sądzie Okręgowym w Warszawie. Nowy pomysł ma być jednym z narzędzi ich udrożnienia. 

Ciężko wszystkich pogodzić

Choć najbardziej obciążony jest wydział frankowy przy sądzie apelacyjnym w Warszawie i to tutaj trafia 40 proc. apelacji, to dialog w sprawie zmian jest trudny także z innych powodów:

– W tym momencie są niezwykle spolaryzowane środowiska, jeśli chodzi o konsumentów i banki. Mamy instytucje publiczne, które do tej pory nie działały wspólnie – mówiła pełnomocniczka. 

Wiewiórowska-Domagalska dodała jednocześnie, że póki co udało się sprawić, aby instytucje publiczne mówiły jednym głosem, a warszawski sąd wzmocniono kadrowo, co daje wymierne efekty – w I kwartale załatwiono tam więcej spraw, niż ich przybyło.

Obecne zapowiedzi resortu sprawiedliwości wydają się odpowiadać na największe w tym momencie potrzeby frankowiczów. Ci kredytobiorcy w tej chwili potrzebują przede wszystkim, aby ich sprawy ruszyły z miejsca. Przeniesienie części kompetencji do instytucji innych niż sąd oraz wspólna umowa dają na to szansę.  

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *