Weksel to dokument finansowy, który umożliwia zobowiązanie jednej strony do zapłaty określonej sumy na rzecz odbiorcy weksla. Żeby jednak dokument ten był uznany za ważny, musi zostać wypełniony zgodnie z odgórnie narzuconymi zasadami. Co trzeba wiedzieć o wekslu i jak go wypełnić, żeby był ważny?
/123RF/PICSEL
Czym jest weksel?
Weksel to rodzaj papieru wartościowego, w którym jedna ze stron zobowiązuje się do zapłacenia wskazanej w dokumencie kwoty na rzecz drugiej strony. Stronami w wekslu jest trasant, czyli wystawca weksla, który zobowiązuje się do uregulowania kwoty wyznaczonej w wekslu oraz remitent, czyli wierzyciel weksla, na rzecz którego trasant dokonuje uregulowania zobowiązania finansowego.
Możemy wyróżnić 3 najpopularniejsze rodzaje weksli:
Reklama
- Weksel własny – stronami weksla jest wystawca, który zobowiązuję się do uregulowania zobowiązania oraz remitent, czyli odbiorca weksla,
- Weksel trasowany – stronami weksla jest wystawca (trasant), odbiorca weksla (remitent) oraz trasat, czyli podmiot, który podpisuje polecenie zapłaty na rzecz wierzyciela weksla. Wtedy to trasat przyjmuje odpowiedzialność z treści weksla,
- Weksel in blanco – w odróżnieniu od pozostałych rodzajów weksla, w wekslu in blanco część danych nie jest uzupełniania w chwili wystawienia. Wówczas między stronami weksla powinna zostać zawarta tzw. deklaracja wekslowa, w której znajduje się dokładne wyjaśnienie, w jakiej sytuacji weksel zostanie uzupełniony.
Do czego służy weksel?
Weksel najczęściej wykorzystywany jest jako zabezpieczenie umów finansowych, kredytowych, pożyczkowych lub innych wierzytelności między kontrahentami. Jeżeli weksel zostanie poprawnie wypełniony, stanowi on ochronę przed ewentualnym nieuregulowaniem należności, ponieważ wierzyciel może wtedy dochodzić swoich praw majątkowych przed sądem.
Weksel pełni również funkcję płatniczą, tj. można opłacać nim towary oraz usługi, oraz funkcję obiegową, która daje możliwość przeniesienia prawa z weksla na inne osoby.
Jak wypełnić weksel?
Aby weksel uznany był za ważny, musi zostać wypełniony zgodnie z zasadami znajdującymi się w Ustawie Prawo wekslowe z dnia 28 kwietnia 1936 roku. Przede wszystkim weksel musi być sporządzony pisemnie oraz odręcznie. Zgodnie z ustawą na dokumencie powinny znajdować się informacje, takie jak:
● zapisanie nazwy dokumentu w języku, w jakim go wystawiono,
● oznaczenie osoby zobowiązanej do zapłaty,
● oznaczenie osoby, na rzecz której zapłata ma zostać dokonana,
● oznaczenie miejsca oraz terminu płatności,
● polecenie bezwarunkowe zapłacenia określonej sumy (zobowiązanie wekslowe, czyli określenie ustalonej kwoty w odpowiedniej walucie),
● oznaczenie daty i miejsca wystawienia weksla,
● podpis wystawcy weksla.
Na wekslu in blanco natomiast powinien znajdować się podpis co najmniej jednego z wymienionych dłużników. Na wekslu dodatkowo mogą również pojawić się klauzule wekslowe, które dotyczą bezpośrednio ustaleń odnoszących się do zapłaty zobowiązania wynikającego ze sporządzonego dokumentu.
Jeżeli na wekslu zabraknie któregoś z w/w elementów, wówczas może on zostać uznany za nieważny, a tym samym, dochodzenie roszczenia wynikającego z weksla, będzie niemożliwe.
WG