Będą zmiany w sprzedaży węgla w Polsce. Pierwsze już w 2025 r., jest projekt

Ograniczenia w sprzedaży węgla wkrótce przerodzą się w niemal pełny zakaz. Gospodarstwa domowe z ciągu kilku najbliższych lat będą musiały zrezygnować z czarnego złota. Zakaz nie obejmie jednak wszystkich rodzajów węgla, przynajmniej nie od razu. Zmiany także w nazwach. Zdjęcie

Beda Zmiany W Sprzedazy Wegla W Polsce Pierwsze Juz W 2025 R Jest Projekt Efa25d9, NEWSFIN

Zakaz sprzedaży węgla w Polsce rozpocznie się już w połowie 2025 /123RF/PICSEL Reklama

  • Rozporządzenie realizujące jeden z kamieni milowych zakłada zmiany nazwy węgla dostępnego na rynku. Ekogroszek i ekomiał już nie będą wprowadzać w błąd klientów. 
  • W połowie 2025 roku kolejne ograniczenia dotyczyć zaczną węgla brunatnego. Zakaz obejmie paliwa stałe uzyskane w obróbce cieplnej węgla brunatnego
  • Od 1 lipca 2029 roku zakazany w obrocie będzie węgiel kostka, węgiel orzech, węgiel groszek i węgiel miał o niższej klasie.

Zapisy Krajowego Planu Odbudowy i rozporządzenie Ministerstwa Klimatu i Środowiska zakładają zmiany dotyczące sprzedaży węgla. Póki co zmienią się głównie nazwy, a już wkrótce niektóre rodzaje węgla znikną ze sprzedaży.

Reklama

Koniec z ekogroszkiem w Polsce

Unijne przepisy zakładają zmiany nazewnictwa węgla. Rozporządzenie resortu klimatu wprowadzi nowe nazwy dla węgla. To koniec z ekogroszkiem czy choćby ekomiałem, od teraz nazwy handlowe zmienią się na „groszek plus” i „miał plus” lub „węgiel miał”. A skąd te zmiany?

Nawet ponad 40 proc. osób, które w gospodarstwach domowych korzystają z ekogroszku, uważa ten opał za ekologiczny. Tymczasem ekogroszek to tak naprawdę handlowa nazwa węgla kamiennego lub brunatnego. Taki węgiel jest kruszony i płukany z miału, a następnie suszony. Niewiele ma to wspólnego z ekologią. 

Zmiany nazw sięgną także dalej. „Orzech, orzech I i orzech II” zmienią się na „węgiel orzech”. Wszelkie określenia o kęsach i kostkach zastąpi nazwa „węgiel kostka”, a nadal dosyć popularny „antracyt” po prostu „węglem”. Choć nie ma jeszcze informacji o terminie wejścia w życie tych zmian, to już wiadomo, że na rynku dostępne będą: 

  • węgiel kostka
  • węgiel orzech
  • węgiel groszek
  • węgiel miał
  • węgiel antracyt

„Zaproponowane nowe nazwy sortymentów paliw nie będą sugerowały tzw. ekologicznego charakteru paliwa i nie będą tym samym wprowadzały konsumentów w błąd”, czytamy w rozporządzeniu resortu klimatu.

Zakaz sprzedaży węgla już w 2029 roku

Większe zmiany czekają gospodarstwa domowe w połowie 2029 roku. Projekt opublikowany na stronie Rządowego Centrum Legislacji dotyczy jednak przede wszystkim wymagań jakościowych dla paliw stałych. Chodzi nie tylko o zmiany nazw węgla, także stopniowe zaostrzanie wymagań jakościowych dla paliw stałych dostępnych na rynku

Wówczas w sprzedaży pozostaną już tylko orzechy i groszki przeznaczone dla kotłów 3, 4 i 5 klasy oraz spełniające założenia ekoprojektu. Ze sprzedaży wycofana zostanie popularna kostka, groszek i miał o niższych parametrach:

„Zakaz wprowadzania do obrotu z przeznaczeniem do użycia w sektorze bytowo-komunalnym od dnia 1 lipca 2029 r. sortymentów węgiel kostka, węgiel orzech, węgiel groszek i węgiel miał„, czytamy w rozporządzeniu.

Węgiel brunatny w odwrocie

Szybciej, bo już 1 lipca 2025 roku, kolejne zakazy zaczną dotyczyć węgla brunatnego. W połowie 2020 roku w życie wszedł zakaz wprowadzania go do obrotu i wykorzystywania w sektorze bytowo-komunalnym, a więc głównie w blokach. Od połowy 2025 roku podobny zakaz obejmie paliwa stałe uzyskane w obróbce cieplnej węgla brunatnego. 

Projekt rozporządzenia realizuje jeden z kamieni milowym koniecznych do spełnienia, aby możliwa była wypłata pieniędzy w ramach KPO. 

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *