W tym roku odbędzie się aktualizacja zdecentralizowanej giełdy Uniswap. Na platformie handlowej pojawią się nowe funkcje, ale nie wszyscy użytkownicy platformy handlowej są zadowoleni z zestawu możliwych innowacji. W społeczności wybuchła wrzawa w związku z odkryciem funkcji, która pozwoli na wprowadzenie procedury weryfikacji KYC i tworzenie białych list adresów. Kod tej funkcji jest dostępny w repozytorium Uniswap na GitHub, co oznacza, że jeśli aktualizacja zostanie dodana do głównej platformy, prywatność użytkowników DEX będzie zagrożona.
It's a slippery slope. Just like the analogy of the frog that is in slow boiling water.
If you create the tooling for permissioned systems, you give grounds for regulators to push to use them even in contexts where they aren't necessary.
That re-enters trust into the system, as… https://t.co/IH31hvH1E6 pic.twitter.com/DyQwJT49Yi
— Adam Cochran (adamscochran.eth) (@adamscochran) October 15, 2023
Szczegóły aktualizacji giełdy Uniswap
Weryfikacja KYC i biała lista adresów to narzędzia wykorzystywane do zapobiegania nielegalnej działalności i przestrzegania międzynarodowych sankcji. Od kilku lat są one integralną częścią dużych scentralizowanych giełd kryptowalut. Coś podobnego nie zostało jednak jeszcze wdrożone na platformach DeFi.
Czy wiesz, że Wirex rozdaje 1000 WXT zupełnie za darmo? Sprawdź jak je odebrać w naszym artykule: darmowe kryptowaluty.
Dla przypomnienia, cechą zdecentralizowanych platform jest brak pośredników. Konieczne jest podłączenie do nich własnego portfela, takiego jak Ledger, i przeprowadzanie transakcji bezpośrednio z niego.
Kluczową częścią aktualizacji Uniswap będą “haki” lub tzw. hooks – modyfikacja, która pozwala zewnętrznym programistom proponować różne zmiany w kodzie platformy bez zmiany jej podstawowej struktury.
Kod zaproponowany przez dewelopera Jongwon Park zawiera również procedurę weryfikacji tożsamości znaną jako KYC. Oczekuje się, że będzie ona wymagana, zanim użytkownik będzie mógł dokonywać transakcji w niektórych pulach.
Fala oburzenia wśród społeczności
Oczywiście perspektywa przedstawienia dokumentu tożsamości, aby korzystać z protokołów DeFi wywołała falę oburzenia w społeczności. Przykładowo, analityk Adam Cochran stwierdził, że w związku z integracją procedury weryfikacji tożsamości, organy regulacyjne będą miały rzekomo więcej możliwości wywierania presji na sferę zdecentralizowanych finansów, choć sam pomysł jest generalnie pozbawiony zdrowego rozsądku.
1. We already use half-permissioned blockchains; look at upgradeable proxies like USDC and aggregators.
2. Immutable contracts like Uniswap are permissionless (on protocol-level).
One way or the other some people or entities are going to create permissioned tools on blockchains… https://t.co/Z2QCQ4SuCc
— Jongwon 👨🍳 (@jwpark02) October 16, 2023
Park jest przekonany, że zaprezentowane przez niego zmiany są nie do zatrzymania w przyszłości. Oto co powiedział jeden z deweloperów:
“Tak czy inaczej, niektórzy ludzie lub organizacje zbudują narzędzia zezwalające na blockchain – jest to nieuniknione, podobnie jak sama technologia. Naszym wyzwaniem jako wczesnych użytkowników powinno być stworzenie solidnego fundamentu, na którym protokoły permissioned i permissionless mogą współistnieć, pozostając jednocześnie odizolowanymi.”
Oznacza to, że deweloper przedstawia swój pomysł jako konieczność, bez której branża zdecentralizowanych finansów rzekomo nie rozwinie się w przyszłości. Ostatnie lata w świecie kryptowalut pokazują jednak, że sfera DeFi wykazuje znaczny postęp w rozwoju. Scentralizowane platformy również zyskują coraz więcej nowych funkcji. W związku z tym zdecentralizowane finanse radzą sobie dobrze bez konieczności weryfikacji tożsamości podczas procesu KYC.
Serafim Chekker, twórca popularnej platformy Lido, zauważył, że społeczność wyolbrzymia potencjalny negatywny wpływ innowacji. Oto jego przemyślenia na ten temat:
“Myślę, że procedura KYC nie będzie często stosowana. Większość firm handlowych i botów, które zachęcają do aktywności, jest jak tradycyjne firmy oferujące rekwizyty finansowe. Wolą pozostać w ukryciu i i tak nie chcą przechodzić przez KYC.”
Dodatkowa opłata za swapy na Uniswap
Wczoraj wieczorem twórca protokołu Uniswap, Hayden Adams, ogłosił wprowadzenie dodatkowej opłaty za swap w wysokości 0,15 procent, która trafi do programistów z organizacji Uniswap Labs. Opłata będzie pobierana podczas interakcji z platformą za pośrednictwem aplikacji internetowej lub portfela mobilnego na urządzenia z systemem Android i iOS. Inicjatywa dotyczy wyłącznie transakcji z użyciem monet ETH, USDC, WETH, USDT, DAI, WBTC, agEUR, GUSD, LUSD, EUROC i XSGD.
Wielu przedstawicieli społeczności blockchain nie pochwaliło tej nowinki. Według niektórych jest to po prostu dodatkowy podatek. Jednocześnie deweloperzy z Uniswap Labs już wcześniej przyciągnęli poważne inwestycje, więc obecna inicjatywa nie wydaje się istotna – zwłaszcza w obecnym niedźwiedzim trendzie.
Uniswap i niektóre inne protokoły DeFi zintegrowały również procesy weryfikacji portfeli powiązanych z nielegalną działalnością. Uniswap nawiązał w zeszłym roku współpracę z TRM Labs w celu usprawnienia procesu śledzenia środków, które przeszły przez mikser Tornado Cash. Jest on objęty sankcjami ze strony rządu USA, więc interakcje z adresami, które wcześniej przeprowadzały transakcje na tej platformie, są wysoce niepożądane.
Ile Bitcoinów ma USA?
Amerykańskie agencje rządowe są jednym z największych posiadaczy Bitcoina na świecie. Łczna liczba monet w ich portfelach wynosi 194 188 BTC, co odpowiada około 5,3 miliarda dolarów. Każdego roku rząd sprzedaje część Bitcoinów skonfiskowanych po wykryciu nielegalnej działalności.
Odpowiednimi statystykami podzielili się analitycy z firmy 21.co. Chociaż w rzeczywistości ilość BTC posiadanych przez rząd USA może być wyższa. To dlatego, że rksperci wyciągnęli wnioski jedynie na podstawie publicznie dostępnych źródeł informacji.
Od 2020 r. agencje rządowe przeprowadziły trzy największe procedury konfiskaty Bitcoinów. W listopadzie 2020 r. przejęto 69 369 BTC z Silk Road. Kolejne 94 643 BTC zajęto w styczniu 2022 r. po sukcesach w dochodzeniu w sprawie hacku Bitfinex. Wreszcie, trzecia partia 51 326 BTC została zajęta w marcu 2022 roku.
Skonfiskowane monety są przechowywane głównie w portfelach sprzętowych pod opieką Departamentu Sprawiedliwości i amerykańskiego Urzędu Skarbowego. Zajęte aktywa nie są natychmiast przekazywane rządowi. U.S. Marshals Service, główna agencja zaangażowana w realizację zajętych aktywów, otrzymuje je dopiero po wydaniu przez sąd ostatecznego nakazu przepadku.
Podsumowanie
Potwierdzanie tożsamości na zdecentralizowanej giełdzie Uniswap nie jest rozwiązaniem ostatecznym. Dodatkowo pomysł ten z pewnością spotka się z poważną krytyką ze strony koneserów braku kontroli. Tak czy inaczej, takie propozycje deweloperów są niepokojące. A jeśli platformy handlowe wdrożą weryfikację tożsamości, może to być poważny cios dla całej branży DeFi.
Aby uzyskać inne ważne aktualizacje, śledź nasz czat kryptograficzny. Omawiamy tam interakcje ze zdecentralizowanymi platformami i nie tylko.
Zbudowane przez Ari10. Możliwość płatności BLIKZbudowane przez Ari10. Możliwość płatności BLIK