Uchwycić to, co nieuchytne. Wystawa Tomasza Bieńka w Domotece

Już 13 czerwca o 19:00 w Centrum Designu Domoteka w Warszawie przy ul. Malborskiej 41 odbędzie się wernisaż prac malarza i grafika Tomasza Bieńka. Artysta zaprezentuje fragmenty trzech większych cyklów obrazów, które zebrane razem pomogą przenieść odwiedzających w metafizyczną podróż.

Na wystawie w Domotece zaprezentowane zostaną fragmenty 3 osobnych cyklów artysty, które łączy jednak wspólny mianownik – metafizyczna refleksja i próba uchwycenia tego, co nieuchwytne. Cykl „Światło/Cień” to najnowsza seria badająca relację między światłem a cieniem oraz świadomością a podświadomością. Artysta używa różnych faktur, aby stworzyć wyraźne kontrasty na płótnie. „Dwór Heroda”, inspirowany chrześcijańską historią jako punktem wyjścia, jest opowieścią o doświadczeniu wewnętrznego rozdarcia, konfrontacji pomiędzy kulturą z jej normami i przyzwyczajeniami, a – wzorem Mędrców ze Wschodu – wyzwaniem indywidualnej podróży w nieznane w poszukiwaniu własnej niezależności. Motywy zaczerpnięte z tradycji chrześcijańskiej posłużyły tu jednak jako przyczynek do uniwersalnych pytań osadzonych we współczesnym, świeckim kontekście. W cyklu „Małpi Gaj” artysta używa alegorycznych przedstawień małp. Symbolizują one ludzkie instynkty i prymitywne  skłonności. Prace te zachęcają do kontemplacji nad kondycją człowieka, jego naturą  oraz relacjami społecznymi.


 

Poprzez te trzy cykle, Tomasz Bieniek nie tylko eksploruje duchowe i moralne aspekty ludzkiego doświadczenia, ale również prowokuje do uniwersalnych przemyśleń, niezależnie od kontekstu religijnego. Artysta łączy tradycję z nowoczesnością, tworząc most między sacrum a profanum, co nadaje jego twórczości głębsze znaczenie i zachęca odbiorców do refleksji.

Wernisaż wystawy odbędzie się już 13 czerwca o godz. 19:00 w Centrum Designu Domoteka w Warszawie przy ul. Malborskiej 41.

Wystawę Tomasza Bieńka oglądać można będzie do końca wakacji.

Tomasz Bieniek (ur. 1980 r.) w 2005 r. skończył studia na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Wydział Grafiki zdeterminował jego postrzeganie malarstwa. Sam identyfikuje się bardziej jako grafik niż malarz, choć używa środków właściwych dla tego ostatniego. W swoich twórczych poszukiwaniach zainteresowany jest formą plastyczną, która daje mu możliwość wyrażenia ekspresyjnego gestu graficznego z zawężoną paletą kolorów. Poza swoją artystyczną twórczością zajmuje się pracą w reklamie. Od wielu lat robi ilustracje oraz storyboardy.

Więcej informacji o pracach artysty można znaleźć na stronie internetowej www.bieniektomek.com

Aktualne informacje na temat wydarzeń otwartych oferowanych przez Domotekę: wystaw, konferencji, warsztatów, konsultacji z architektami oraz spotkań z projektantami śledź na www.domoteka.pl

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *