NOWA PUBLIKACJA SEDG: PRAKTYCZNE WSPARCIE DLA WSZYSTKICH ZAINTERESOWANYCH BUDOWĄ DOMÓW PREFABRYKOWANYCH Z DREWNA

Prefabrykowane domy drewniane to przyszłość budownictwa – są ekologiczne, energooszczędne i charakteryzują się szybkim czasem realizacji. Aby ułatwić zrozumienie zasad ich projektowania, Stowarzyszenie Energooszczędne Domy Gotowe (SEDG) opublikowało komentarze do Eurokodu 5 – cenną pomoc nie tylko dla projektantów, ale także dla wykonawców oraz osób nadzorujących obiekty z nowoczesnymi drewnianymi konstrukcjami. Inwestorzy mogą korzystać z tej publikacji przy ocenie kompletności i rzetelności prac projektowych. Komentarze zostały opracowane przez mgr inż. Ewę Ingeborgę Kotwicę i są dostępne do pobrania bezpłatnie na stronie Stowarzyszenia.

Czym są „Komentarze do Eurokodu 5” i dlaczego warto je poznać?

Norma PN-EN 1995-1-1, znana jako Eurokod 5, to dokument określający zasady projektowania konstrukcji drewnianych:
Zawiera współczynniki potrzebne do określenia wytrzymałości obliczeniowej w zależności od klas użytkowania, zasady klasyfikacji obciążeń oraz warunki brzegowe przyjmowane w projektowaniu.

– Przekazuje wymagania dotyczące trwałości, w tym odporności na korozję.

– Określa zasady projektowania w zakresie nośności, stabilności i funkcjonalności konstrukcji.

– Opisuje zasady projektowania połączeń, np. z użyciem gwoździ, śrub, płytek kolczastych czy pierścieni.

– Podaje zasady projektowania konstrukcji złożonych.

– Określa podstawowe zasady realizacji.

– Mimo że polska wersja normy została opublikowana w 2010 roku, wskazano ją jako jedyną podstawę projektowania w „Rozporządzeniu w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie” dopiero w projektach, dla których złożono wniosek o pozwolenie na budowę po 1.01.2021 roku – wyjaśnia mgr inż. Ewa Ingeborga Kotwica. – Długi okres przejściowy spowodował, że wielu projektantów w Polsce odkładało zapoznanie się z jej postanowieniami i wdrażanie projektowania z jej uwzględnieniem. Dla porównania – w Szwecji okres przejściowy zakończył się w maju 2011 roku i od tego momentu Eurokod 5 jest podstawą projektowania konstrukcji drewnianych – mówi autorka Komentarzy.

Jak dodaje, dużym wyzwaniem jest to, że polskie tłumaczenie Eurokodu zawiera rozbieżności z oryginałem, a zmiana opublikowana w 2014 roku nie uzyskała zgody na przetłumaczenie. Prawidłowo zaprojektowana konstrukcja to nie tylko kwestia bezpieczeństwa – to również gwarancja dobrych parametrów cieplnych i akustycznych budynku.
SEDG wspiera rynek drewnianego budownictwa prefabrykowanego

Stowarzyszenie Energooszczędne Domy Gotowe od lat angażuje się w rozwój budownictwa drewnianego w Polsce. Organizuje szkolenia, webinary oraz udostępnia darmowe materiały edukacyjne. Jednym z takich zasobów są właśnie „Komentarze do Eurokodu 5”, opracowane przez mgr inż. Ewę Ingeborgę Kotwicę.

Publikacja jasno i przystępnie wyjaśnia zasady zawarte w normie PN-EN 1995-1-1, w tym zmiany z 2014 roku, oraz wskazuje rozbieżności polskiego tłumaczenia w stosunku do oryginalnego tekstu. To cenne źródło informacji dla wszystkich, którzy pragną projektować i realizować nowoczesne, bezpieczne oraz ekologiczne budynki z drewna.
Choć formalnie Eurokod 5 jest skierowany do inżynierów konstruktorów, w praktyce jego znajomość przydaje się architektom, producentom domów prefabrykowanych, inwestorom, wykonawcom, urzędnikom zatwierdzającym projekty oraz osobom planującym budowę drewnianego domu.

Pełną wersję opracowania można bezpłatnie pobrać na stronie Stowarzyszenia: https://sedg.pl/publikacje/komentarze-do-normy-pn-en-1995-1-12010-i-pn-en-1995-1-12010-a22014-07-eurokod-5/

REKLAMA: REKLAMA: REKLAMA:

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *