Właściwie dobrana brama wjazdowa powinna zapewniać nie tylko funkcjonalny i niezawodny dostęp do działki, ale także bezpieczeństwo użytkowników. Jej estetyka ma również duże znaczenie – powinna być zgodna nie tylko z ogrodzeniem, ale także harmonizować z całością inwestycji. W zależności od warunków działki można wybrać tradycyjną bramę dwuskrzydłową, składaną lub przesuwną. Każda z tych opcji może być wyposażona w system napędowy. Dowiedz się, na co zwrócić uwagę przy wyborze bramy wjazdowej.
Brama wjazdowa – jakie są przepisy prawne?
Zgodnie z obowiązującymi regulacjami, szerokość bramy wjazdowej powinna wynosić co najmniej 2,4 m. Wysokość nie została określona jednoznacznie, ale można przypuszczać, że podobnie jak całe ogrodzenie, nie powinna przekraczać 2,2 m. W przeciwnym razie będziemy zobowiązani zgłosić to w odpowiednim urzędzie.
To jest teoria, a jak wygląda sytuacja w praktyce? Dla zapewnienia bezpiecznego i komfortowego wjazdu warto rozważyć nieco szerszą bramę, która umożliwi manewrowanie bez ryzyka zarysowania pojazdu. Inwestorzy najczęściej decydują się na bramę wjazdową o szerokości 4 m.
Doskonałym rozwiązaniem jest również krótki podjazd przed bramą, który umożliwia zaparkowanie pojazdu bez stwarzania zagrożenia dla innych uczestników ruchu. Ułatwi to bezpieczne włączenie się do ruchu, otwieranie bramy, która nie jest automatyczna, a także parkowanie samochodu gości czy kuriera.
Przesuwna, składana czy skrzydłowa – jaki typ bramy będzie najlepszy?
Decydującym aspektem przy wyborze bramy wjazdowej są wymiary działki (a konkretnie szerokość i długość wjazdu) oraz ukształtowanie terenu. To one określają, jaki typ bramy będzie najbardziej odpowiedni.
Na mniejszych działkach, gdzie przestrzeń jest ograniczona, lepszym rozwiązaniem będą bramy przesuwne, które nie zajmują dodatkowego miejsca na wjeździe podczas otwierania. Warto jednak pamiętać, że wymagają one wolnej przestrzeni wzdłuż ogrodzenia.
Na większych posesjach można z powodzeniem zainstalować bramę skrzydłową, która potrzebuje dużo miejsca na wjeździe, ale świetnie prezentuje się na okazałych działkach. Nie można jej zamontować na terenach o dużym nachyleniu, ponieważ skrzydła mogą zahaczać o ziemię podczas otwierania. W takim przypadku najlepszym rozwiązaniem będą bramy przesuwne lub składane.
Na małych działkach z dużymi spadkami terenu, z budynkami blisko ogrodzenia czy ograniczonymi przestrzeniami na podjeździe, idealnym wyborem będzie brama składana. Zajmuje niewiele miejsca – jest zawieszona na słupach z wykorzystaniem specjalnych zawiasów i zespołów cięgien. Brama posesyjna składana WIŚNIOWSKI otwiera się nawet dwukrotnie szybciej niż brama dwuskrzydłowa o tych samych wymiarach, co jest szczególnie istotne, gdy musimy szybko opuścić wjazd na posesję, na przykład z powodu dużego ruchu na drodze.
Ostateczny wybór rodzaju bramy powinien być zatem uzależniony zarówno od wymiarów działki, jak i jej cech charakterystycznych. Optymalne zagospodarowanie dostępnej przestrzeni pozwoli na bezpieczne i wygodne korzystanie z wjazdu.
Z napędem czy bez?
Obecnie niewiele osób wybiera bramę wjazdową otwieraną ręcznie. Brama z napędem oszczędza nie tylko czas, ale także chroni przed deszczem czy śniegiem. Nie musimy też zmagać się z jej ciężarem za każdym razem, gdy chcemy ją otworzyć lub zamknąć. W takim przypadku warto postawić na rozwiązania, które nigdy nie zawiodą. Dla bezpieczeństwa i komfortu użytkowników napęd bram samonośnych WIŚNIOWSKI został ukryty w słupku zintegrowanym z konstrukcją, a dostęp do niego mają tylko osoby posiadające klucz. To estetyczne rozwiązanie. Dodatkowo, słupek zapewnia doskonałą ochronę przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi.
Również z myślą o bezpieczeństwie użytkowników, brama automatyczna powinna być wyposażona w lampę sygnalizacyjną oraz wyłącznik przeciążeniowy. Dodatkowe zabezpieczenia, takie jak fotokomórki oraz listwy bezpieczeństwa, są dostępne w zależności od modelu bramy. Fotokomórki zatrzymują ruch bramy w momencie wykrycia przeszkody. Jak działają listwy bezpieczeństwa? Brama zatrzyma się automatycznie, gdy dojdzie do kontaktu skrzydła z przeszkodą.
Aby upewnić się, że wybrana brama spełnia normy bezpieczeństwa, należy sprawdzić, czy posiada znak CE. Pamiętajmy również, że montując samodzielnie napęd, stajemy się producentem w rozumieniu przepisów prawa i to na nas spoczywa odpowiedzialność, jeśli dojdzie do jakiejkolwiek awarii.