Jak FAKRO wdraża działania w ramach zrównoważonego rozwoju?

FAKRO to polski wytwórca okien dachowych, schodów strychowych, stolarki pionowej INNOVIEW oraz licznych akcesoriów do okien, w tym rolet, markiz i żaluzji. Jak wiele innych firm, staje w obliczu konieczności dostosowania się do rosnących regulacji wprowadzanych przez Unię Europejską, w tym przepisów dotyczących zrównoważonego rozwoju. Dzięki autorskiej filozofii GO GREEN możemy dostrzec szereg działań podejmowanych przez firmę na rzecz ochrony środowiska i nie tylko. Jak to wygląda w praktyce?

FAKRO to producent z ekologicznym DNA. Po wielu latach aktywnego działania z poszanowaniem środowiska naturalnego, firma zdefiniowała swoje inicjatywy hasłem GO GREEN. Kolor zielony, obecny w logo, od zawsze wpisany jest w historię FAKRO – doskonale odzwierciedla związek wartości firmy z bliskością natury. Produkty są tworzone z myślą o ochronie środowiska, cechują się energooszczędnością, innowacyjnością i nowoczesnym designem.

Wiodącą serią jest linia okien GREENVIEW, przedstawiona jako nowy standard na nadchodzące czasy. Ta trafna definicja doskonale oddaje istotę i charakter produktu – łączy w sobie wszystkie pożądane cechy: oszczędność, zdrowie, spokój, ciszę, bezpieczeństwo, czystość, ergonomię, design i estetykę. Najwyższe standardy funkcjonalne i estetyczne idą w parze z dbałością o środowisko, tworząc produkt idealny. Seria ta została wielokrotnie nagrodzona, a jednym z cenniejszych certyfikatów jest Carbon Footprint Approved, który potwierdza niski ślad węglowy powstały w trakcie produkcji. Jak zauważa kapituła, certyfikat ten uwiarygadnia działania organizacji na rzecz ograniczenia śladu węglowego produktów i usług oraz potwierdza zaangażowanie w celu zrównoważonego rozwoju, a także realizację założeń gospodarki o obiegu zamkniętym.

Stale zmieniające się przepisy prawne wymagają od firm przede wszystkim elastyczności, ale także gotowości do spełnienia tych wymagań. Dyrektywa CSRD, wdrożona do polskiego prawa w grudniu ubiegłego roku, będzie zobowiązywać do ujawniania informacji dotyczących ESG, zgodnie z normami ESRS. Choć wymagania te często są niejasne i wymagają rzetelnej interpretacji, mogą stanowić punkt wyjścia do tworzenia odpowiedzialnej przyszłości oraz świadomego podejścia do ochrony środowiska naturalnego. W tym kontekście większość działań firm stanie się jawna, co pozwoli na wprowadzanie odpowiednich zmian i sugestii w obszarach wymagających poprawy. Raporty niefinansowe, coraz częściej obecne w strukturze przedsiębiorstw, mogą stać się przewagą na rynku międzynarodowym. Klienci często wybierają produkty ekologiczne, a w nadchodzących latach społeczna świadomość biznesu stanie się fundamentem długoterminowego rozwoju firm i organizacji.

Działalność zgodna z ESG w FAKRO to kompleksowy proces – zaczynając od pozyskiwania surowców, firma zgodnie z zasadą bliskości czerpie materiały od dostawców znajdujących się jak najbliżej zakładów produkcyjnych. Takie podejście nie tylko ogranicza emisję CO2 z transportu, ale także wspiera lokalną gospodarkę. Projektowanie produktów z wykorzystaniem nowoczesnych, często autorskich technologii pozwala na precyzyjne określenie potrzebnych surowców oraz minimalizację potencjalnych odpadów. W trakcie produkcji wykorzystywane są konkretne surowce – drewno z certyfikatem FSC oraz plastik pochodzący z recyklingu.

Ilość emitowanego dwutlenku węgla do atmosfery to kolejny aspekt, na który coraz częściej zwraca się uwagę. Dotyczy to nie tylko przedsiębiorstw, które dążą do odpowiedzialnej działalności w całym łańcuchu wartości, ale także klientów, podejmujących coraz bardziej świadome decyzje zakupowe. FAKRO stara się, aby użytkownik końcowy był zadowolony z produktu – zarówno pod kątem funkcjonalności, estetyki, jak i odpowiedzialnej produkcji z minimalnym negatywnym wpływem na środowisko.

Firma może poszczycić się wieloma nowoczesnymi rozwiązaniami wpisującymi się w ideę gospodarki o obiegu zamkniętym. Kluczowym działaniem, wielokrotnie nagradzanym zarówno na poziomie lokalnym, jak i krajowym, jest ponowne wykorzystanie odpadów w postaci profili PVC. Materiał ten jest przekazywany firmie zajmującej się produkcją profili z tworzyw sztucznych –

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *