Deceuninck otrzymał wyróżnienie na Polskim Kongresie Klimatycznym, który odbył się w dniach 25-26 marca w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie. Ten producent systemów okiennych i drzwiowych z PVC został wyróżniony w konkursie European Sustainability Excellence za zaangażowanie w zrównoważony rozwój. Deceuninck, reprezentujący sektor stolarki okiennej i drzwiowej, wziął również udział w dyskusjach na temat strategii i rozwiązań mających na celu minimalizację emisji w branży.
Nagroda European Sustainability Excellence Award, która została wręczona po raz pierwszy na tym Kongresie, ma na celu docenienie firm, które wdrażają innowacyjne i skalowalne podejścia do zrównoważonego rozwoju. Jury konkursu, w którego skład weszli członkowie instytucji naukowych i organizacji skupionych na zrównoważonym rozwoju, doceniło wysiłki Deceuninck na rzecz osiągnięcia Celów Zrównoważonego Rozwoju (SDGs).
Firma Deceuninck została doceniona za swoje nieustające zaangażowanie w promowanie i realizację inicjatyw gospodarki o obiegu zamkniętym, angażowanie się w recykling PVC i przyjmowanie środków, które pomagają w obniżaniu emisji. Jak podano w najnowszym raporcie Deceuninck Group, firma poddała recyklingowi 22 200 ton PVC w 2024 r. (wzrost o 12% w porównaniu z 2023 r.) i zmniejszyła emisję CO₂e z zakresu 1 i 2 o 36% w porównaniu z 2021 r. Nagrodę wręczoną podczas Gali pierwszego dnia Kongresu w imieniu firmy odebrały Monika Hybza, Marketing Manager, oraz Anna Napierała, Administration and Environmental Protection Manager w Deceuninck Poland.
Reprezentujemy sektor budowlany, który odpowiada za znaczną część emisji. Uznajemy tę odpowiedzialność, dlatego od dziesięcioleci przeznaczamy zasoby na technologie i procesy, które wspierają naszą strategię zrównoważonego rozwoju, skoncentrowaną na gospodarce o obiegu zamkniętym, recyklingu PVC, odpowiedzialnym pozyskiwaniu materiałów, optymalnej efektywności energetycznej naszych produktów i minimalizacji emisji CO2. Ta nagroda odzwierciedla uznanie naszych ambitnych celów i pozwoli nam jeszcze energiczniej orędować za potrzebą dekarbonizacji branży budowlanej, jednocześnie inspirując i ustanawiając standardy odpowiedzialności w naszym sektorze. Wyrażamy wdzięczność Jury Konkursu i Organizatorom za uznanie i docenienie wysiłków naszej firmy – stwierdza Monika Hybza .
Dyskusje na temat zielonej transformacji
Wcześniej, podczas panelu dyskusyjnego zatytułowanego „Historie sukcesów z rynków zagranicznych w zakresie zielonej transformacji i potrzeb legislacyjnych rynku polskiego”, Krzysztof Kaita, Product Director Deceuninck Poland, reprezentował firmę, dzieląc się jej doświadczeniem jako lidera w recyklingu PVC w Europie. Panel stanowił platformę do wymiany spostrzeżeń na temat światowych trendów związanych z zieloną transformacją. W międzynarodowym otoczeniu omawiano zarówno zagraniczne, jak i polskie inicjatywy lub projekty, które są przykładami najlepszych praktyk.
Podczas prezentacji spostrzeżeń Deceuninck na temat recyklingu PVC, Krzysztof Kalita podkreślił konieczność wdrożenia w Polsce środków legislacyjnych, które wspierałyby selektywną zbiórkę stolarki PVC i integrację odnawialnych źródeł energii w sektorze budowlanym. Ekspert podkreślił, że odpowiednie przepisy dotyczące gruntów krajowych są niezbędne dla dalszego rozwoju branży i jej przejścia na zrównoważone praktyki, zauważając, że wprowadzenie takich środków mogłoby znacznie przyspieszyć proces dekarbonizacji sektora budowlanego w Polsce.
Polski Kongres Klimatyczny 2025 dobiegł końca
Polski Kongres Klimatyczny jest jednym z najważniejszych wydarzeń biznesowych w Polsce, skupiającym się na zielonej transformacji. W konferencji wzięli udział przedstawiciele samorządów, politycy, eksperci i liderzy biznesu, którzy brali udział w dyskusjach na temat dekarbonizacji przemysłu, finansów i innowacyjnych technologii wspierających ekologiczną transformację Polski. Tegoroczny Kongres przyciągnął ponad 2600 uczestników, którzy wysłuchali 250 ekspertów z Polski i zagranicy podczas 33 paneli dyskusyjnych.
REKLAMA: REKLAMA: REKLAMA: