Jest decyzja ws. KPO dla Polski. KE wypłaci nam 5 mld euro zaliczki

Polska do końca roku dostanie zaliczkę KPO w wysokości 5 mld euro – poinformował premier Donald Tusk po spotkaniu z szefową KE Ursula von der Leyen.

Jest Decyzja Ws Kpo Dla Polski Ke Wyplaci Nam 5 Mld Euro Zaliczki C90b6a1, NEWSFIN

/ Kancelaria Premiera RP

"Do końca tego roku dostaniemy zaliczkę w wysokości 5 mld euro. Pieniądze będą przeznaczone na naszą niezależność energetyczną" – powiedział.

"Każdy, kto zna realia europejskie i nasze polskie wie, że dawno nie mieliśmy w Brukseli tak lojalnego i serdecznego sojusznika polskich spraw, jak pani przewodnicząca KE" – powiedział Tusk do von der Leyen.

Podziękował tym, którzy włożyli najwięcej wysiłku w kwestie praworządności w Polsce. "Bo przecież my ciesząc się dzisiaj, że ta lawina decyzji ruszyła, że są pierwsze i to duże pieniądze, że polski rząd złożył w końcu wniosek, pamiętamy, że to nie pieniądze były tu najważniejsze. Chodzi o miejsce Polski w Europie, nasze wspólne wartości. W Polsce nastąpiła zmiana, bo polscy sędziowie, adwokaci, prokuratorzy i obywatele nigdy nie pogodzili się z łamaniem zasad konstytucyjnych. Nigdy nie zgodzili się na Polskę bez rządów prawa" – zaznaczył premier.

"Głównymi autorami sukcesu są ci wszyscy w Polsce, którzy nie poddali się w staraniach i w walce o praworządność i rządy prawa" – dodał Tusk.

"Jeszcze raz chciałem bardzo serdecznie podziękować za wszystko, co zrobiłaś w niełatwych okolicznościach" – powiedział w Brukseli premier Tusk do Szefowej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen.

Ministra funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz napisała na X (dawny Twitter), że podpisała wniosek o pierwszą płatność na 6,9 mld euro z KPO.

"Dobre wieści od @donaldtusk z Brukseli. W imieniu polskich obywateli podpisałam wniosek o pierwszą płatność na 6,9 mld euro z KPO. Czekamy też na zaliczkę 5 mld euro" – napisała.

Leyen zadowolona z planów Tuska

Szefowa KE z zadowoleniem przyjęła plany Tuska, aby jednym z priorytetów jego rządów była praworządność. Doceniła też determinację nowego premiera do rozwiązania wszystkich zastrzeżeń wyrażonych w ostatnich latach przez Trybunał Sprawiedliwości UE oraz Komisję Europejską.

"Z zadowoleniem przyjmuję również fakt, iż podjąłeś inicjatywę, aby Polska przystąpiła do Prokuratury Europejskiej. To doskonałe wieści, przede wszystkim dla polskich obywateli, ale również dla partnerów europejskich oraz obywateli Europy" – powiedziała von der Leyen.

"Mamy wspólny cel dokonania postępu w kontekście Next Generation EU (unijnego funduszu odbudowy). Jestem bardzo zadowolona, że otrzymaliśmy pierwszy wniosek o wypłatę środków. Musimy nadrobić stracony czas. Liczę na ścisłą współpracę, w szczególności nad realizacją kamieni milowych dotyczących niezależności sądownictwa, abyśmy mogli dokonać pierwszej wypłaty" – oświadczyła szefowa KE.

Von der Leyen podkreśliła – podczas wspólnego briefingu z Donaldem Tuskiem – że "zbyt długo zastrzeżenia dotyczące praworządności ograniczały możliwość do udzielania pomocy Polsce w celu modernizacji gospodarki oraz przeprowadzenia transformacji ekologiczne, cyfrowej".

"Komisja jest gotowa do przekazania Polsce 5 mld euro w ramach prefinansowania, czyli w ramach zaliczki. Pomoże to Polsce przeprowadzić prace dekarbonizacyjne i walczyć ze zmianą klimatu, ponieważ jest to jeden z najważniejszych priorytetów dla nas wszystkich. Potrzebujemy Polski, która będzie razem z nami w tym obszarze działała" – powiedziała szefowa KE.

Komisja Europejska znajdzie sposób, by udostępnić Polsce także 111 mld euro z funduszy unijnych, w tym z programu KPO i Funduszu Spójności. Takie zapewnienie udzielił komisarz UE ds. budżetu i administracji Johannes Hahn.

W listopadzie Komisja Europejska wydała pozytywną opinię nt. zmienionego Krajowego Planu Odbudowy, co umożliwi wypłatę Polsce ponad 5 mld euro zaliczek. 

Jak podał wówczas resort funduszy i polityki regionalnej, chodzi o dodatkowe pożyczki na kwotę 23 mld euro, o które Polska wystąpiła 31 marca i dodatkowe 2,76 mld euro dotacji z REPowerEU, które zaprogramowano w zmienionym KPO wysłanym do KE 31 sierpnia.

Aleksandra Rebelińska, Grzegorz Bruszewski, Karol Kostrzewa

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *