Przeglądy kominiarskie powinny być wykonywane regularnie. Nie wszyscy jednak pilnują terminarza. Co może grozić za brak wykonanego przeglądu kominiarskiego? Ile kosztuje taka usługa? Co należy sprawdzić jeszcze przed nadejściem zimy?
/123RF/PICSEL
Reklama
Czym zajmują się kominiarze?
Myślisz, że kominiarze zajmują się jedynie czyszczeniem kominów z sadzy? To błąd! Oczywiście, jest to jeden z elementów pracy kominiarza (z pewnością jeden z najbrudniejszych), ale nie wyczerpuje wszystkich obowiązków tego specjalisty.
Między innymi kominiarze wydają opinie kominiarskie, które potwierdzają to, czy dany układ wentylacyjny jest sprawny. Uzyskanie takiej opinii jest niezbędne przy stawianiu budynków: również domów mieszkalnych.
Oprócz tego kominiarze dokonują przeglądów przewodów wentylacyjnych, dymowych i spalinowych. Nie wszyscy wiedzą także o tym, że do kominiarza można zwrócić się zimą, kiedy z dachu budynku zwisają zagrażające bezpieczeństwu sople.
Wspomniane przeglądy polegają na badaniu technicznym przewodów oraz sprawdzeniu drożności i szczelności komina przy użyciu specjalistycznego sprzętu.
Masz wpływ na przyszłość serwisu Interia Biznes. Czekamy na Twój głos! >>> WYPEŁNIJ ANKIETĘ
Ile kosztuje przegląd kominiarski?
Wszystko zależy od rodzaju usługi oraz miejsca przeprowadzania przeglądu. Cennik usług kominiarskich w Krakowie czy Warszawie będzie odmienny od tych świadczonych na Podkarpaciu.
Kolejną kwestią jest również liczba kominiarzy pracujących na danym terenie: w całej Polsce stopniowo jest to coraz mniej popularny zawód, dlatego ceny usług odpowiednio wzrastają.
Można jednak przyjąć, że sprawdzenie przez kominiarza przewodów kominowych oraz ich przeczyszczenie z umiarkowanej ilości sadzy, to wydatek rzędu 110-200 złotych. Jeśli w budynku od dawna nie był robiony przegląd i przewody wymagają znacznie większego nakładu pracy, kominiarz może zażądać nawet 300 złotych.
Jak często należy dokonywać przeglądów kominiarskich?
Przeglądy kominiarskie są obowiązkowe dla wszystkich właścicieli budynków, które ogrzewane są w sposób wymagający instalacji komina. Informacje dotyczące obowiązku dokonywania przeglądów kominiarskich zostały szczegółowo opisane w art. 62 Ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane.
Zgodnie ze wspomnianą Ustawą, wszyscy właściciele budynków zobowiązani są do poddania przeglądowi przewodów kominowych, spalinowych, dymowych i wentylacyjnych co najmniej raz do roku. Tego typu przegląd ma za zadanie sprawdzenie stanu technicznego wszystkich urządzeń służących do ogrzewania lub wentylowania domu, jak również całej instalacji.
Co istotne, przegląd może być przeprowadzony wyłącznie przez mistrza kominiarskiego, który należy do Korporacji Kominiarzy Polskich. Dowodem przeprowadzenia przeglądu jest protokół z podpisem i imienną pieczątką kominiarza uprawnionego do wydawania takiego zaświadczenia.
Jeżeli w czasie przeglądu dojdzie do stwierdzenia nieprawidłowości, właściciel budynku jest zobowiązany do jak najszybszego usunięcia usterek, oczywiście na własny koszt.
W domach opalanych węglem, paliwem stałym lub drewnem, należy przeprowadzać przegląd 4 razy w roku. W budynkach ogrzewanych olejem lub gazem przegląd może być wykonywany raz (optymalnie dwa razy) w roku.
Co grozi za brak przeglądu kominiarza?
Konsekwencji braku przeglądu komina może być kilka. Jedną z nich jest mandat od inspektoratu nadzoru budowlanego w wysokości 500 złotych. Dodatkowo do nieruchomości może zostać odcięty tymczasowo dopływ gazu.
Należy także mieć świadomość, że regularnie dokonywane przeglądy są niezbędne do utrzymania ważności ubezpieczenia domu. Jeśli np. zdarzyłby się pożar w nieruchomości, niezależnie od jego przyczyny, gdyby stwierdzono brak aktualnego przeglądu kominiarskiego, ubezpieczyciel mógłby odmówić wypłaty świadczenia. To szczególnie ważne dla osób, które posiadają kredyt hipoteczny: warunkiem jego otrzymania jest zazwyczaj posiadanie ubezpieczenia przez cały okres kredytowania oraz spełnianie wymaganych przez ubezpieczyciela warunków.
Oprócz tego trzeba mieć świadomość, że regularnie dokonywane przeglądy zwiększają bezpieczeństwo. W czasie spalania, szczególnie paliw stałych, powstają spaliny, które osadzają się wewnątrz przewodów kominowych jako smoła i sadza. Mogą one zmniejszać ciąg w kominie i jego drożność. W skrajnych przypadkach doprowadzić do zjawiska cofki lub nawet wybuchu, jeśli komin zostanie całkowicie zatkany.
Przegląd kominiarski 2023 przed zimą
Jeśli zatem od dłuższego czasu odkładaliśmy wykonanie przeglądu kominiarskiego w naszym budynku jednorodzinnym, koniecznie przed nadchodzącą zimą i uruchomieniem ogrzewania należy umówić się z kominiarzem na gruntowne czyszczenie przewodu kominowego oraz przegląd wszystkich ciągów w budynku: wentylacji, spalinowego, dymowego.
W ten sposób zapewnimy sobie i wszystkim domownikom bezpieczeństwo oraz spełnimy wymogi prawne, jakie nakłada na właścicieli domów ustawodawca.
KO