Stanom Zjednoczonym grozi tzw. wyłączenie rządu federalnego. Może to oznaczać, że publikacja danych takich jak inflacja zostanie czasowo wstrzymana.
US President Joe Biden speaks while hosting Pacific Islands Forum (PIF) leaders in the East Room of the White House in Washington, DC, US, on Monday, Sept. 25, 2023. Biden announced that the US would establish diplomatic relations with the Cook Islands as his administration seeks to strengthen ties with Pacific island nations and counter Beijing's growing influence in the region. Photographer: Yuri Gripas/Abaca/Bloomberg via Getty Images (GETTY, Bloomberg)
Jeden z amerykańskich urzędników, z którym rozmawiała agencja Reutera, ostrzega, że publikowanie kluczowych danych dotyczących gospodarki USA, takich jak raporty o bezrobociu i inflacji, mogą zostać zawieszone na czas nieokreślony. Stanie się tak, jeśli przed 1 października Republikanie i Demokraci nie dojdą do porozumienia.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Zobacz także: Skuteczna walka z inflacją? "Rząd przeszkadza"
Stanom grozi „government shutdown”
Stany Zjednoczone mają kłopoty. Z początkiem nowego miesiąca rozpoczyna się bowiem w USA nowy rok fiskalny. By go rozpocząć, jest niezbędne porozumienie dotyczące planu finansowego. Bez kompromisu dojdzie do czegoś, co w amerykańskiej polityce nazywa się government shutdown – zamknięcia rządu federalnego.
Zawieszenie publikacji raportów dotknie wszystkie agencje rządowe. Wiadomo już, że nie ukażą się dane dotyczące zatrudnienia, zagrożona jest publikacja dotycząca inflacji. To kłopot. Rezerwa Federalna, inwestorzy, przedsiębiorcy, zostaną pozbawieni informacji, na podstawie których podejmują kluczowe decyzje. Sytuację można by porównać do braku publikowania raportów przez GUS czy NBP.
Zegar tyka, mimo tego, Kongres nie zdołał uchwalić żadnych nowych ustaw budżetowych – podkreśla Reuters. Izba Reprezentantów, zdominowana przez Partię Republikańską, próbują wymusić drastyczne cięcia wydatków.
„Pogorszenie zarządzania”
Agencja Moody’s ostrzegła, że brak danych byłby dowodem niestabilności polityki finansowej. Mogłoby zaowocować obniżeniem ratingu Stanów Zjednoczonych. Po taki właśnie argument sięgnęła na początku sierpnia agencja Fitch. Obniżyła rating USA z AAA do AA+ argumentując to „spadkiem jakości zarządzania”.
O ile szpitale, poczta, wypłaty emerytur będą funkcjonować na dotychczasowych zasadach, to wielu innych urzędników pójdzie na urlop. A obywatele pocałują przysłowiową klamkę. Urzędy skarbowe najprawdopodobniej nie będą przyjmować zeznań, wstrzymane zostaną kontrole. Kłopoty będą mieli zwykli Amerykanie. Na cztery spusty zamknięte zostaną liczne instyutucje – od parków narodowych przez muzea po NASA.
Do zamknięcia rządu w USA ostatnio doszło na przełomie roku 2018 i 2019. Wówczas jednak instytucje odpowiedzialne za publikowanie danych działały.