Amerykańskie banki ponownie pustoszeją w szybkim tempie. Tylko w ubiegłym tygodniu zniknęło 70 miliardów dolarów depozytów, które pod względem sumy są obecnie na najniższym poziomie od maja 2023 roku. Ponadto program ratowania banków przez amerykański bank centralny osiągnął szczytowy poziom 107,8 mld USD, co wskazuje, że coraz więcej banków potrzebuje pomocy. Co ta bankowa nędza oznacza dla kursu Bitcoina?
Banks in the US just saw their biggest weekly deposit outflows since the collapse of SVB.
Total bank deposits (on a seasonally-adjusted basis) plunged by $70 billion last week alone.
This puts bank deposits at their lowest levels since May.
At the same time, usage of the Fed's… pic.twitter.com/6FXKoPwmDI
— The Kobeissi Letter (@KobeissiLetter) September 11, 2023
Kryzys bankowy trwa
Wraz z ogromnymi spadkami depozytów w amerykańskich bankach, ludzie zadają sobie pytanie: czy kryzys bankowy się skończył? W tej chwili odpowiedź na to pytanie wydaje się być dość prosta: nie. Joe Consorti stwierdza:
“Gdyby to był rok 2008, byłby to drugi największy odpływ dla banków podczas Wielkiego Kryzysu Finansowego. Od czasu paniki bankowej z marca 2023 r. jest to siódmy co do wielkości odpływ.”
US commercial banks lost $71.2 billion in deposits last week.
If this was 2008, that would've been the 3rd largest outflow during the entire Great Financial Crisis.
Since the March 2023 banking panic… it's only the 8th largest.
Troubled waters lie ahead 🫡 pic.twitter.com/PB4anBNwIJ
— Joe Consorti ⚡ (@JoeConsorti) September 11, 2023
Joe Consorti zauważył również, że odpływy z banków same w sobie nie są zbyt zaskakujące. W końcu Amerykanie mogą teraz również przechowywać swoje pieniądze w funduszach rynku pieniężnego. Te generalnie przynoszą zwroty w wysokości od 4,5 do 5 procent.
Fundusze rynku pieniężnego to fundusze inwestujące w amerykańskie obligacje rządowe. Wraz z podwyżkami stóp procentowych przez amerykański bank centralny, są one teraz nagle znacznie bardziej atrakcyjne, co jest niebezpieczne dla banków komercyjnych.
Niezrealizowane straty dla banków komercyjnych
Nawiasem mówiąc, to nie koniec, ponieważ niezrealizowane straty banków komercyjnych również nadal rosną. Wzrosły one o 43 miliardy dolarów (8 procent) do 558 miliardów dolarów w drugim kwartale 2023 roku.
źródło: wolfstreet.com
Ma to wszystko związek z podwyżkami stóp procentowych. Powodują one spadek portfela aktywów banków komercyjnych. Na przykład mają one w swoim portfelu wiele kredytów hipotecznych, które zostały zaciągnięte w erze niskich stóp procentowych.
Obecnie przynoszą one znacznie mniej niż stopy rynkowe, co powoduje spadek ich wartości. W marcu 2023 r. kryzys bankowy okazał się korzystny dla kursu Bitcoina. Zobaczymy jednak czy będzie podobnie jeśli problemy w bankach staną się naprawdę poważne.
Zbudowane przez Ari10. Możliwość płatności BLIKZbudowane przez Ari10. Możliwość płatności BLIK