Litwini od wielu lat mają negatywne nastawienie do Polaków, o czym świadczą różne badania opinii publicznej. Choć Polacy w tych sondażach wyrażali znaczną sympatię dla swoich litewskich sąsiadów, to jednocześnie ujawniali ukrytą niechęć. Niemniej jednak, nastąpiła zmiana w tych nastrojach. Obecnie wolą spędzać wakacje nad polskim wybrzeżem niż w litewskich kurortach nad Bałtykiem.
/ 123RF/PICSEL
Opinie Litwinów na temat Polaków uległy znaczącej transformacji w ciągu ostatnich kilku dekad. W 2005 roku 38% Polaków wyrażało sympatię do swoich litewskich sąsiadów. Na Litwie sytuacja wyglądała inaczej, gdzie jedynie 5,1% respondentów pozytywnie oceniało wówczas Polaków, jak donosiła na swojej stronie internetowej stacja TV3 Litwa.
Reklama
Litwini kiedyś nie lubili Polaków. Ich opinia o nas się zmieniła.
Jednak w 2022 roku Polska zajęła trzecie miejsce wśród krajów najbardziej lubianych przez Litwinów. Według sondażu Baltijos tyrimai, 24% obywateli miało o nas bardzo pozytywne zdanie.
„Gdy weźmiemy pod uwagę wszystkie pozytywne oceny, obraz się zmienia. Badanie wskazuje, że Litwini mają bardzo pozytywny stosunek do Polski (90%: 24% bardzo pozytywny i 66% raczej pozytywny)” – podkreślił pierwszy kanał litewskiej telewizji publicznej, LRT Televizija, zauważając, że postrzeganie Polaków wśród Litwinów było już wysokie przed inwazją Rosji na Ukrainę. Po ataku stosunki polityczne między naszymi narodami stały się jeszcze bardziej napięte, co wpłynęło również na to, jak obywatele Litwy postrzegali Polaków.
Litwini wolą jeździć na wakacje nad polskie Morze Bałtyckie
Ewoluujące nastawienie do Polaków jest widoczne również w innym aspekcie. Jak donosi portal bilis.lt, Litwini decydują się spędzić tegoroczne wakacje nie nad własnym wybrzeżem, a nad polskim, co budzi niepokój litewskich przedsiębiorców. „Niektórzy przedsiębiorcy w Połądze (litewskim kurorcie – przyp. red.) czują, że lato nadeszło tylko w kalendarzu, a nie w ich zarobkach. Ulice kurortu są cichsze, a leżaki nad morzem pozostają puste […]. Wszystko to wskazuje na jedno: Litwini zmieniają swoje preferencje. I nie chodzi tylko o to, że wszyscy wyjechali do Hiszpanii czy Włoch” – czytamy na stronie.
Według strony internetowej, polskie Morze Bałtyckie staje się coraz bardziej pożądanym miejscem wypoczynku dla Litwinów. „W miejscowościach takich jak Ustka, Szczecin i Hel, język litewski jest coraz częściej używany” – donosi bilis.lt. Strona sugeruje, że rosnące zainteresowanie Litwinów wakacjami w Polsce wynika z niższych kosztów i wyższego standardu życia w kurortach.
Jak podkreślono w artykule, weekendowy pobyt w hotelu dla dwóch osób ze śniadaniem w Połądze kosztuje tyle samo, co pobyt z pełnym wyżywieniem w ośrodku wypoczynkowym ze spa i basenem w Polsce. „Na Litwie nawet najtańszy domek lub apartament może kosztować kilkaset euro za kilka dni” – podkreśla litewski portal, zaznaczając, że posiłki w polskich restauracjach są również tańsze.
Litwini doceniają fakt, że polskie nadmorskie miejscowości oferują bogactwo atrakcji – w tym parki wodne, atrakcje dla dzieci i różnorodne wydarzenia kulturalne. „Połąga to przede wszystkim spacer ulicą Basanavičiaus i delektowanie się rybą i piwem. […] Wszystko zaczyna się i kończy na jednej ulicy, wzdłuż morza” – donosi bilis.lt.
Litwini na wakacjach w Polsce. „Jedzenie jest często znajome, obsługa miła.”
Właściciele hoteli w litewskim kurorcie przyznają, że muszą „dostosować swoje ceny”, ale – jak zauważa strona internetowa – większość tego nie robi, twierdząc, że gdyby obniżyli ceny, nie byliby rentowni. Tymczasem sektor gastronomiczny obrał inną drogę – niektóre kawiarnie działają tylko w weekendy z powodu braku klientów w dni powszednie.
Litewska strona internetowa wspomina również, że atrakcyjność naszych kurortów może być zwiększona dzięki nastawieniu Polaków do litewskich turystów. „Ci, którzy spędzali wakacje w Polsce, dostrzegają jeszcze jeden aspekt – miejscowi chętnie mówią po litewsku lub przynajmniej próbują go zrozumieć. Jedzenie jest często znajome, obsługa serdeczna, a ceny nawet o jedną trzecią niższe. Za tę samą kwotę rodzina może w Polsce uzyskać o wiele więcej: nocleg ze śniadaniem, obiadokolację, rozrywkę dla dzieci, a nawet miejsce parkingowe” – wyjaśnia strona internetowa.