Według raportu EY, jedna trzecia firm w Polsce rozważa przeniesienie produkcji za granicę z powodu ceł i związanego z nimi wzrostu kosztów. Ponadto firmy badają możliwość zmiany dostawców i przesunięcia eksportu na inne rynki. „Polskie przedsiębiorstwa nie mogą sobie pozwolić na bierność. Nowe cła ze Stanów Zjednoczonych mają znaczący wpływ na przemysł motoryzacyjny, maszynowy, chemiczny i elektrotechniczny” – podkreśla Sławomir Czajka, partner w EY i lider zespołu ds. handlu globalnego.
/ traimak / 123RF/PICSEL
Dwadzieścia dziewięć procent firm planuje przenieść produkcję za granicę z powodu obaw związanych z cłami. Ponadto firmy rozważają zmianę dostawców (28%) i przekierowanie eksportu na rynki alternatywne (26%). Ponad połowa ankietowanych organizacji (51%) uważa, że cła negatywnie wpłyną na ich branże. Najczęściej odnotowywanym skutkiem jest wzrost kosztów produkcji, którego obawia się 52% respondentów, jak wskazano w raporcie EY pt. „Polskie firmy w obliczu ceł: Strategiczne zmiany w odpowiedzi na niepewność handlową”.
Reklama
Polskie przedsiębiorstwa rozważają przeniesienie produkcji z powodu obaw o rosnące koszty produkcji.
„Chociaż 75% firm przyznaje, że cła zmuszają je do zmiany strategii biznesowych, 51% uważa, że zmiany te będą niewielkie. Firmy identyfikują różne sposoby reagowania na wyzwania związane z cłami, w tym przeniesienie produkcji do innego kraju (29%), zmianę dostawców (28%) i przekierowanie eksportu na inne rynki (26%). Jednak w przypadku relokacji 50% firm rozważających tę opcję deklaruje, że została ona już uwzględniona w ich planowaniu strategicznym” – czytamy w raporcie.
Maciej Stefański, starszy ekonomista w Zespole Analiz Ekonomicznych EY, zauważa, że stosunkowo wysoki odsetek firm rozważających przeniesienie produkcji za granicę wynika z faktu, że badanie objęło przede wszystkim średnie i duże przedsiębiorstwa działające na arenie międzynarodowej, które muszą dostosować się do globalnych zmian.
Sławomir Czajka, partner w EY i lider Zespołu ds. Handlu Globalnego, podkreśla, że polskie firmy nie mogą przyjmować biernej postawy w obliczu nowych ceł, szczególnie w branżach takich jak motoryzacja, maszyny, chemikalia i elektrotechnika. W odpowiedzi firmy coraz częściej rozważają przeniesienie produkcji poza Unię Europejską, dywersyfikację rynków eksportowych – na przykład do Azji lub Ameryki Południowej – oraz reorganizację łańcuchów dostaw w celu zwiększenia ich elastyczności i odporności na przyszłą niestabilność geopolityczną.
Raport wskazuje również, że firmy są podzielone co do wpływu taryf na ich plany inwestycyjne – połowa przewiduje wzrost wydatków, a 36% ich spadek. Dla 9% firm zmiany taryf nie wpłynęły na ich strategie inwestycyjne.
Jakie działania powinna podjąć UE? Firmy przewodzą w tym procesie.
Polskie przedsiębiorstwa spodziewają się, że Unia Europejska skoncentruje się przede wszystkim na negocjacjach handlowych (35%), choć część z nich opowiada się również za wprowadzeniem taryf odwetowych (29%) i wsparciem finansowym dla sektorów najbardziej dotkniętych skutkami pandemii (27%).
Grzegorz Cywiński, partner w EY-Parthenon, podkreśla, że wiele firm nie było przygotowanych na zmiany w taryfach celnych, które obecnie wymuszają modyfikację strategii. Rosnące koszty wpływają na przepływy pieniężne, rentowność i opcje finansowania, dlatego kluczowe jest przeprowadzenie kompleksowej analizy przepływów pieniężnych i przygotowanie się do rozmów z bankami i wynajmującymi.
Magdalena Kasiarz z kancelarii EY Law podkreśla z kolei konieczność renegocjacji umów, zarówno z dostawcami, jak i instytucjami finansowymi , np. w zakresie zawieszenia lub modyfikacji klauzul.
Sławomir Czajka z EY zwraca uwagę, że od kwietnia Stany Zjednoczone nałożyły znaczne cła na towary z UE – 25% na samochody osobowe i 50% na stal i aluminium. Chociaż niektóre cła zostały tymczasowo złagodzone, wiele sektorów nadal odczuwa ich konsekwencje, a firmy muszą pilnie dokonać ponownej oceny swoich umów handlowych i finansowych pod kątem potencjalnych ryzyk prawnych i wpływu na płynność finansową.
Odtwarzacz wideo wymaga włączonej obsługi JavaScript w przeglądarce. Polsat News