Niemcy są gotowe sfinansować zakup dwóch nowych systemów Patriot dla Ukrainy. Podobną propozycję złożono Stanom Zjednoczonym. Oprócz Niemiec, podobną akcję rozważa również Norwegia.
/ MICHAL FLUDRANurPhoto / AFP
Niemcy zaproponowały Stanom Zjednoczonym sfinansowanie dwóch nowych systemów Patriot dla Ukrainy i są otwarte na rozważenie możliwości nabycia dodatkowych systemów, poinformował w poniedziałek rzecznik rządu Berlina Stefan Kornelius.
Niemcy sfinansują dwa systemy Patriot dla Ukrainy; Norwegia sfinansuje jeden
Jak wynika z nieoficjalnych doniesień gazety „Bild”, w ramach europejskiej inicjatywy mającej na celu dostarczenie Ukrainie amerykańskich systemów Patriot, Niemcy mają sfinansować dwa zaawansowane systemy rakiet ziemia-powietrze, natomiast Norwegia pokryje koszt jednego.
Kornelius wspomniał, że NATO nie będzie bezpośrednio zaangażowane w transakcje związane z tą zaawansowaną bronią, gdyż będą one zarządzane przez poszczególne państwa europejskie.
Reklama
Do tej pory Niemcy dostarczyły Ukrainie trzy systemy Patriot. Minister obrony Boris Pistorius w wywiadzie dla „Financial Times” opublikowanym w niedzielę stwierdził, że Bundeswehra dysponuje sześcioma kompletnymi systemami, z których co najmniej jeden jest obecnie poddawany przeglądowi. Odrzucił również możliwość wysłania na Ukrainę niemieckich pocisków rakietowych dalekiego zasięgu Taurus.
Pistorius przebywa obecnie w Waszyngtonie. Polityk SPD odwiedził amerykańską stolicę po raz pierwszy od powrotu Donalda Trumpa do Białego Domu. Oprócz dyskusji o Patriots, Pistorius ma poruszyć kwestię przyszłości amerykańskiej obecności wojskowej w Europie, jak donosi „Sueddeutsche Zeitung”. Obecnie w Europie stacjonuje około 80 000 żołnierzy amerykańskich, ale Pentagon przeprowadza szczegółowy przegląd globalnego rozmieszczenia swoich sił zbrojnych.
Donald Trump planuje wysłać broń na Ukrainę finansowaną przez Europę
Trump ogłosił w niedzielę zamiar wysłania na Ukrainę broni, której finansowanie pochodzić będzie z państw europejskich. Powtórzył swoją krytykę pod adresem rosyjskiego przywódcy Władimira Putina za „elokwentne wypowiadanie się” podczas nocnych bombardowań.
Axios, wiarygodne źródło w Białym Domu, poinformowało, że Trump planuje przedstawić strategię dozbrojenia Ukrainy, obejmującą dostarczenie broni ofensywnej. Oznacza to potencjalną zmianę w polityce Białego Domu, ponieważ Trump nie zadeklarował nowego wsparcia militarnego dla Ukrainy od czasu objęcia urzędu, a Kongres, w którym większość stanowią Republikanie, nie zatwierdził żadnego pakietu pomocy wojskowej dla Ukrainy.
Przełomowy moment w konflikcie? Potencjalne „sankcje nuklearne” wobec Rosji
Republikański senator i zaufany sojusznik Trumpa, Lindsey Graham, mówił w niedzielę o zbliżającym się „punkcie zwrotnym” w konflikcie. Zapowiedział, że będzie zabiegał o uchwalenie ustawy o „sankcjach nuklearnych” przeciwko Rosji.
Proponowane przepisy zobowiązałyby administrację do nałożenia sankcji na podmioty z rosyjskiego sektora energetycznego i bankowego oraz do wprowadzenia 500-procentowych ceł na towary pochodzące z krajów, które świadomie kupują ropę naftową i inne zasoby od Rosji. Prezydent USA miałby jednak znaczące uprawnienia do uchylenia tych sankcji, jeśli spełnione zostaną określone warunki.
***
Wymagana obsługa JavaScript w przeglądarce. Polsat News