Ukraina jest otwarta na rozmowy dotyczące poszukiwań i ekshumacji polskich szczątków znajdujących się na jej terytorium i zamierza kontynuować te działania. „Zakończyliśmy ekshumacje w Puźnikach i przygotowujemy się do dalszych prac” – oświadczył ukraiński wiceminister kultury Andrij Nadjos w wywiadzie dla Polskiej Agencji Prasowej (PAP).
„Oddajemy cześć i pamiętamy o ofiarach – Polakach, którzy zginęli w tamtym czasie na ziemi ukraińskiej. Z polskiej strony uznajemy, że była to tragedia zbiorowa. I oczywiście patrzymy w przyszłość” – podkreślił.
W piątek przypada inauguracyjny Dzień Pamięci Polaków, ofiar ludobójstwa dokonanego przez OUN-UPA na Kresach Wschodnich II Rzeczypospolitej. Sejm uchwalił ustawę w tej sprawie 4 czerwca.
„Na Ukrainie podchodzimy do historycznych relacji między naszymi narodami z dużą troską i głębokim szacunkiem. Przeżyliśmy trudne chwile, w tym tragiczne wydarzenia. Jesteśmy jednak gotowi wziąć za to odpowiedzialność ” – zapewnił.
Nadjos podkreślił, że obie strony konfliktu polsko-ukraińskiego podzielają zasadę wzajemnego przebaczenia. „Ofiarami tego konfliktu byli nie tylko Polacy, ale także Ukraińcy” – zauważył.
Rocznica zbrodni wołyńskiej. Prezydent Duda: Prawda jest fundamentem
Tylko poprzez prawdę – nawet najtrudniejszą – można budować dojrzałe i prawdziwe relacje między narodami, w tym między Polakami i Ukraińcami – podkreślił prezydent Andrzej Duda w nawiązaniu do przypadającej w piątek 82. rocznicy kulminacji zbrodni wołyńskiej.
CZYTAJ WIĘCEJ…
Zapytany, czy Ukraina wyda dodatkowe pozwolenia na ekshumacje, wspomniał o Puźnikach w obecnym obwodzie tarnopolskim na zachodzie Ukrainy, gdzie według różnych przekazów ukraińscy nacjonaliści zamordowali w nocy z 12 na 13 lutego 1945 roku od 50 do 120 Polaków. Podczas ostatnich ekshumacji w Puźnikach odkryto szczątki co najmniej 42 osób — kobiet, mężczyzn i dzieci.
Nadjos ogłosił m.in. zgodę na przeprowadzenie ekshumacji w byłej wsi Zboiska, obecnie znajdującej się w granicach miasta