Czy Adam Glapiński zostanie przesłuchany? „Nieznany”

We wtorek Komisja Odpowiedzialności Konstytucyjnej (ODK) zebrała się ponownie, aby omówić wstępny wniosek mający na celu pociągnięcie Adama Glapińskiego, prezesa Narodowego Banku Polskiego, do odpowiedzialności przed Trybunałem Stanu (TS). Po zamkniętym posiedzeniu przewodniczący komisji Zdzisław Gawlik (KO) ogłosił, że „nie jest pewne, kiedy prezes Narodowego Banku Polskiego zostanie wezwany na przesłuchanie przez sejmową Komisję Odpowiedzialności Konstytucyjnej”. Zdjęcie

Czy Adam Glapiski Zostanie Przesuchany Nieznany F627102, NEWSFIN

Nie wiadomo, kiedy prezes NBP Adam Glapiński zostanie przesłuchany przez Komisję Odpowiedzialności Konstytucyjnej / Andrzej Iwańczuk / Reporter Reklama

Nie wiadomo , kiedy prezes Narodowego Banku Polskiego zostanie przesłuchany przez sejmową Komisję Odpowiedzialności Konstytucyjnej w związku z zarzutami zawartymi we wniosku o pociągnięcie go do odpowiedzialności przed Trybunałem Stanu (TS) – stwierdził Zdzisław Gawlik (KO), przewodniczący komisji.

Kiedy odbędzie się rozprawa Adama Glapińskiego, wciąż nie wiadomo

– Nie mam odpowiedzi odnośnie terminu przesłuchania Glapińskiego. Wykorzystujemy dostępne komisji narzędzia prawne, aby zapewnić sprawne przebiegnięcie sesji. Następne spotkanie zaplanowano na 22 lipca na godzinę 11 rano, podczas którego przesłuchamy dodatkowych świadków, o czym Gawlik wspomniał w Sejmie we wtorek.

Reklama

W odpowiedzi na pytania o harmonogram prac komisji nad sfinalizowaniem wniosku wstępnego w sprawie Glapińskiego do TS, Gawlik zauważył: „Ustawodawca przewidział, że proces ten może trwać dwie lub więcej kadencji (Sejmu – red.). Sprawa jest trudna, skomplikowana i złożona. Nie mogę dziś określić (czasu trwania prac komisji – red.). Przesłuchaliśmy 18 z 63 świadków. Zebrano liczne dokumenty z PKO BP, Pekao SA i NBP. Dokumenty są w różnych formatach i obecnie je analizujemy , a do przejrzenia jest znaczna ilość”.

Zauważył ponadto, że we wtorek komisja przyjęła „ istotne rezolucje w tej sprawie ”.

Komisja Odpowiedzialności Konstytucyjnej prowadzi zamknięte posiedzenia w sprawie Adama Glapińskiego

We wtorek Komisja Odpowiedzialności Konstytucyjnej (ODK) ustaliła nowy harmonogram prac nad wnioskiem wstępnym dotyczącym odpowiedzialności prezesa NBP Adama Glapińskiego przed Trybunałem Stanu (TS) . Komisja rozpatruje wniosek na posiedzeniach niejawnych.

Dziennikarzom zabroniono wstępu do budynku Sejmu, gdzie odbywało się posiedzenie komisji. Straż Marszałkowska nie podała uzasadnienia tej decyzji.

Poprzednie posiedzenie komisji w sprawie wniosku wstępnego przeciwko Glapińskiemu odbyło się w grudniu 2024 r. Jesienią 2024 r. ODK rozpoczął przesłuchania wstępnych świadków w tej sprawie. Byli to menedżerowie średniego szczebla z BGK i osoby prywatne. Wstępna lista świadków obejmowała ponad 60 nazwisk.

Grupa posłów rządzącej koalicji złożyła w marcu 2024 r. wniosek wstępny do Sejmu o przeprowadzenie TS w sprawie Glapińskiego.

Warto zauważyć, że na początku czerwca Zdzisław Gawlik oświadczył Polskiej Agencji Prasowej, że „komisja nadal zajmuje się wstępnym wnioskiem Glapińskiego. Ciągle pojawiają się i są analizowane nowe dokumenty związane ze sprawą, pochodzące z różnych instytucji zaangażowanych w projekty związane z zarzutami zawartymi we wstępnym wniosku. Będą dalsze decyzje dotyczące świadków. Aktywnie pracujemy”.

Koalicja posłów partii rządzącej złożyła wniosek wstępny o pociągnięcie prezesa Narodowego Banku Polskiego Adama Glapińskiego do odpowiedzialności przed Trybunałem Stanu przy Sejmie w marcu 2024 r. Wniosek zarzuca prezesowi Narodowego Banku Polskiego złamanie konstytucji i ustaw, w tym pośrednie finansowanie deficytu budżetowego poprzez skup aktywów w latach 2020-2021, dokonanie tego zakupu bez „odpowiedniego upoważnienia” Rady Polityki Pieniężnej i naruszenie mandatu Prezesa Narodowego Banku Polskiego do zachowania neutralności politycznej.

NBP odpiera zarzuty wobec prezydenta Glapińskiego

NBP uważa oskarżenia za całkowicie bezpodstawne i uważa, że cały proces może utrudnić działalność banku centralnego. Prezes NBP Adam Glapiński wskazał w październiku ubiegłego roku, że NBP nie będzie uczestniczył w postępowaniu mającym na celu postawienie go przed Trybunałem Stanu, twierdząc, że decyzje podejmowane przez ODK nie mają żadnego znaczenia dla banku.

Po zakończeniu postępowania Komisja przedstawi Sejmowi sprawozdanie ze swoich ustaleń wraz z wnioskiem o pociągnięcie podejrzanego do odpowiedzialności przed Trybunałem Stanu lub o umorzenie postępowania.

Uchwałę o postawieniu przed Trybunałem Stanu, w tym Prezesa Narodowego Banku Polskiego, podejmuje Sejm bezwzględną większością głosów w obecności co najmniej połowy (230) ustawowej liczby posłów.

Taka uchwała zawiesiłaby jednostkę w wykonywaniu obowiązków. Jednak w 2024 r. Trybunał Konstytucyjny zakwestionował przepisy dotyczące tej kwestii.

Prezesa NBP powołuje i odwołuje Sejm na wniosek Prezydenta.

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *