We wtorek rząd zatwierdził zestaw regulacji w ramach ustawy dotyczącej rynku kryptoaktywów. Zgodnie z tą ustawą, Komisja Nadzoru Finansowego będzie odpowiedzialna za nadzorowanie rynku wirtualnych walut. Rada Ministrów klasyfikuje ten projekt jako część pakietu zmian deregulacyjnych. Jest to także wdrożenie unijnych regulacji w Polsce.
/123RF/PICSEL
We wtorek Rada Ministrów zaakceptowała projekt Ministerstwa Finansów dotyczący rynku kryptoaktywów. Ustawa jest częścią pakietu deregulacyjnego, który ma na celu dostosowanie polskich przepisów do unijnego rozporządzenia MiCA (Regulacja Rynków Kryptoaktywów).
20 proc. oszukanych na kryptowalutach
W komunikacie rządowym zaznaczono, że „nowe przepisy wprowadzają regulacje i nadzór nad rynkiem kryptoaktywów, w tym szczególnie normy dotyczące ochrony klientów oraz inwestorów w tym obszarze”. Ponadto, regulacjom podlega także działalność tzw. internetowych kantorów walutowych.
Reklama
Z informacji przekazanych przez rząd wynika, że 20 proc. użytkowników rynku kryptoaktywów w Polsce padło „ofiarą oszustw na różnorodne sposoby”. Dla zapewnienia bezpieczeństwa klientów internetowych kantorów, wprowadzony zostanie obowiązek prowadzenia przez te kantory indywidualnych rachunków płatniczych dla swoich klientów, jak stwierdzono w komunikacie.
Ma to na celu ochronę funduszy klientów oraz umożliwienie swobodnego dysponowania nimi w każdym momencie.
Rynek kryptowalut pod nadzorem KNF
Projekt ustawy przewiduje, że Komisja Nadzoru Finansowego (KNF) będzie odpowiedzialna za nadzorowanie rynku kryptoaktywów, a także zostanie wyposażona w odpowiednie narzędzia nadzorcze i kontrolne. Nadzorem KNF będą objęte także internetowe kantory kryptowalutowe.
Niektóre obowiązki emitentów tokenów powiązanych z aktywami oraz tokenów będących e-pieniądzem, jak również dostawców usług związanych z kryptoaktywami, mają zostać również doprecyzowane. W przypadku naruszenia przepisów KNF będzie mogła dokonywać wpisów do swojego rejestru nieuczciwych domen internetowych, które prowadzą działalność w zakresie kryptoaktywów. To kolejny krok w kierunku ochrony klientów oraz rynku przed nieuczciwymi podmiotami.
Ustawa wprowadza odpowiedzialność karną za przestępstwa związane m.in. z emisją tokenów czy świadczeniem usług dotyczących kryptoaktywów. Najpoważniejsze naruszenia mogą skutkować grzywną, karą ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności.
Dostawcy usług związanych z kryptoaktywami będą także zobowiązani do przestrzegania przepisów ustawy o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu. Nowe regulacje wejdą w życie po 14 dniach od ich opublikowania w Dzienniku Ustaw.