W poniedziałek komisarz ds. obrony UE Andrius Kubilius ujawnił utworzenie grupy roboczej skupiającej się na współpracy przemysłu obronnego między Wspólnotą a Ukrainą, która obejmie wspólne działania produkcyjne i zakupowe. Podkreślił, że UE może zyskać więcej na tym partnerstwie niż Ukraina. „W przyszłości, gdy Europa przejmie pełną odpowiedzialność za swoją obronę, Ukraina odegra kluczową rolę w europejskich ramach bezpieczeństwa” – zauważył Kubilius, ujawniając nową inicjatywę.
/ STRINGER / ANADOLU / AFP
Nowo utworzony Zespół ds. Współpracy Przemysłu Obronnego UE-Ukraina skupi się na opracowaniu konkretnych inicjatyw na rzecz wspólnych zamówień i produkcji. Będzie również pomagać firmom zbrojeniowym UE i Ukrainy w dostępie do źródeł finansowania, w tym pakietu pożyczek SAFE UE o wartości 150 mld euro i Europejskiego Programu Przemysłu Obronnego (EDIP).
Współpraca UE-Ukraina osiąga nowe szczyty w dziedzinie obrony
„ Ukraina może skorzystać z potencjału produkcyjnego i zasobów finansowych UE , a także zaawansowanych technologii, pojazdów opancerzonych, myśliwców i systemów obrony powietrznej” – podkreślił Kubilius.
Reklama
Szefowa unijnej polityki zagranicznej Kaja Kallas ogłosiła w piątek we Lwowie, że UE przeznaczy 1 mld euro na ukraiński sektor zbrojeniowy . Finansowanie to będzie pochodzić z zysków generowanych przez rosyjskie aktywa zamrożone w UE. Ogółem Wspólnota przeznaczyła już 3,3 mld euro na wzmocnienie ukraińskiego przemysłu obronnego od początku konfliktu, wyłączając bezpośrednie wsparcie państw członkowskich dla ukraińskich producentów broni.
„Niemniej jednak UE również znacznie skorzysta na tej integracji. Przemysł ukraiński jest szybki, nowoczesny i zdolny do produkcji charakterystycznych produktów ” – podkreślił Kubilius.
Europa ma zamiar wykorzystać mocne strony ukraińskiego przemysłu zbrojeniowego
Komisarz podkreślił trzy główne zalety ukraińskiego przemysłu obronnego : niższe koszty produkcji (Ukraina produkuje za połowę kosztów UE), możliwość szybkiego zwiększenia produkcji sprzętu wojskowego oraz innowacyjność, zwłaszcza w produkcji dronów.
„W dzisiejszym świecie istnieją dwie potężne potęgi militarne z udowodnionymi zdolnościami do prowadzenia nowoczesnej wojny dronów. Jedna armia dronów broni Ukrainy i nas jednocześnie, podczas gdy druga, należąca do agresora, przygotowuje się do potencjalnej agresji przeciwko państwu członkowskiemu UE lub NATO” – zauważył.
Liczni europejscy producenci broni decydują się teraz na inwestycje na Ukrainie , która, według komisarza, stanowi podstawę dalszej integracji. Niemiecki Rheinmetall będzie produkować pojazdy wojskowe, systemy obrony powietrznej i amunicję na Ukrainie, francuski Thales będzie dostarczać radary i technologię walki elektronicznej, a norweski fiński Nammo będzie produkować pociski artyleryjskie i moździerzowe.
„ Podstawa została już ustanowiona . Teraz musimy na niej budować” – zauważył Kubilius.
Odtwarzacz wideo wymaga włączonej obsługi JavaScript w przeglądarce. Polsat News