Prowadzenie działalności nierejestrowanej to dla wielu osób komfortowy sposób na dodatkowy zarobek lub wypróbowanie pomysłu na biznes bez potrzeby zakładania firmy. Taki sposób zarabiania jest jednak związany z limitem przychodów, który od przyszłego roku może ulec zwiększeniu.
/123RF/PICSEL
Czym jest działalność nierejestrowana i kto może ją prowadzić?
Działalność nierejestrowana to forma działalności zarobkowej wykonywanej przez osoby fizyczne, która na pierwszy rzut oka może przypominać standardową działalność gospodarczą. W rzeczywistości jednak działalność nierejestrowana, jak sama nazwa wskazuje, nie wymaga formalnego zakupu firmy, co oznacza brak konieczności rejestracji w CEIDG, opłacania składek ZUS oraz prowadzenia pełnej księgowości.
Aby można było mówić o działalności nierejestrowanej, przychody z jej prowadzenia nie mogą przekraczać w ciągu miesiąca 75 proc. minimalnego wynagrodzenia za pracę. Dodatkowo, tę formę działalności mogą prowadzić wyłącznie osoby fizyczne, które przez ostatnie 60 miesięcy nie prowadziły działalności gospodarczej.
Warto jednak mieć na uwadze, że mimo braku obowiązku rejestracji firmy, prowadzenie działalności nierejestrowanej wymaga pewnych formalności, takich jak prowadzenie uproszczonej ewidencji sprzedaży, rozliczania dochodów w rocznym zeznaniu PIT-36 oraz wystawiania rachunków lub faktur na życzenie klientów.
Reklama
Jaki jest limit dla działalności nierejestrowanej w 2025 roku?
W 2025 roku miesięczny limit przychodów z działalności nierejestrowanej wynosi 3499,50 zł brutto. Oznacza to, że osoba prowadząca tę działalność może zarobić w ciągu miesiąca nie więcej niż wspomniana kwota. Jeśli w danym miesiącu przychody z działalności przekroczą tę wartość, osoba ta ma obowiązek w ciągu 7 dni zarejestrować działalność gospodarczą w CEIDG.
Zmiany w działalności nierejestrowanej od 2026 roku
Projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu uproszczenia procedur administracyjnych oraz wsparcia przedsiębiorczości z dnia 30.04.2025 r. przewiduje istotne zmiany dla osób prowadzących działalność nierejestrowaną. Choć projekt znajduje się jeszcze na wczesnym etapie, proponowane rozwiązania miałyby wejść w życie już od 1 stycznia 2026 r.
Najważniejszą zmianą przewidzianą w projekcie ustawy jest podniesienie limitu przychodu działalności nierejestrowanej oraz zmiana sposobu jego obliczania. Zgodnie z nowymi przepisami, limit miałby być obliczany kwartalnie, a nie jak dotychczas, miesięcznie.
Oznacza to, że od 2026 roku przychód działalności nierejestrowanej nie będzie mógł przekroczyć 225 proc. minimalnego wynagrodzenia za pracę w danym kwartale (w ciągu 3 miesięcy). Przy obecnej wysokości minimalnego wynagrodzenia, limit kwartalny wyniósłby wtedy 10 498,50 zł brutto.
Po zmianach osoba prowadząca działalność nierejestrowaną będzie mogła więc uzyskać wyższy przychód w jednym miesiącu, nawet jeśli w pozostałych miesiącach wpływy będą mniejsze. Zmiana ta ma na celu uwzględnienie specyfiki prowadzenia działalności gospodarczej, w której przychody różnią się w zależności od miesiąca.
WB
Odtwarzacz wideo wymaga uruchomienia obsługi JavaScript w przeglądarce. Polsat News