Masz możliwość ubiegania się o 800 plus do 30 kwietnia i zapewnienia ciągłości wypłat. Jeśli złożysz wniosek o świadczenie do ZUS po tym terminie, spowoduje to miesiąc, w którym ZUS nie wypłaci świadczenia.
/ Wojtek Laski / East News
Od 1 lutego możesz składać do ZUS wnioski o 800 plus za okres rozliczeniowy 01.06.2025 – 31.05.2026 . Aby zapewnić ciągłość wypłat, konieczne jest złożenie wniosku do ZUS najpóźniej do 30 kwietnia. Spóźnione wnioski będą skutkować miesiącem bez wypłaty, a w skrajnych przypadkach nawet kilkoma miesiącami, wraz ze zmniejszeniem liczby przelewów.
800 plus w 2025 roku. Kto kwalifikuje się do otrzymania środków?
Świadczenie 800 plus przysługuje każdemu dziecku do ukończenia 18 roku życia. Jedynym warunkiem jest to, aby dziecko uczęszczało do polskiej placówki oświatowej i zamieszkiwało w Polsce.
Świadczenie jest przyznawane bez względu na dochód lub status zatrudnienia rodziców. W rzeczywistości rodzice mogą być nawet bezrobotni i nadal otrzymywać to świadczenie. Środki są wypłacane niezależnie od liczby dzieci w gospodarstwie domowym.
Reklama
Ta korzyść nie przysługuje dzieciom powyżej 18 roku życia lub mieszkającym za granicą . Jeśli dziecko mieszka w Polsce, ale jest zapisane do zagranicznej instytucji (w tym zdalnej edukacji), jego rodzice nie otrzymają 800 plus za nie .
800 plus odszkodowanie. Zależy to od czasu złożenia wniosku
Zaleca się jak najwcześniejsze złożenie wniosku o 800 plus na nowy okres rozliczeniowy. Jeśli wniosek nie zostanie złożony do końca kwietnia, ciągłość płatności zostanie przerwana.
Jeśli wniosek zostanie złożony między 1 maja a 30 czerwca, odszkodowanie zostanie przyznane. Wniosek złożony w maju oznacza brak środków w czerwcu, ale wypłata nastąpi w lipcu z odszkodowaniem za czerwiec. Wniosek złożony w czerwcu oznacza, że 800 plus rozpocznie się od sierpnia, wliczając odszkodowanie za maj i czerwiec.
Jeśli rodzice złożą wniosek w lipcu, świadczenie zacznie obowiązywać od września. Jednak w tym scenariuszu rekompensata obejmie tylko lipiec, a 800 zł za czerwiec przepadnie.
Jak ubiegać się o 800 plus?
Aplikacje dla 800 plus są akceptowane przez ZUS wyłącznie w formie elektronicznej. Istnieją cztery sposoby ubiegania się o 800 plus:
- Platforma PUE ZUS – gdzie również uzyskasz dostęp do informacji dotyczących wniosku i jego realizacji,
- strona internetowa banku lub jego aplikacja mobilna,
- Emp@tia , portal Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej,
- Aplikacja mobilna mZUS zawierająca funkcje ułatwiające wypełnienie wniosku 800 plus.