Koktajl pestycydów w rodzynkach z Biedronki i Lidla. Tak tłumaczą się sieci

Fundacja Pro-Test przeprowadziła badania rodzynek trzech znanych marek, w tym z Biedronki i Lidla. W każdej próbce odkryto obecność pestycydów, w tym takich, które są bliskie normy oraz zakazanych w Unii Europejskiej, a jeden z produktów nie powinien w ogóle znaleźć się w sprzedaży. Jak na to reagują dyskonty?

Zdjęcie

Koktajl Pestycydw W Rodzynkach Z Biedronki I Lidla Tak Tumacz Si Sieci A1a7749, NEWSFIN

Przebadali rodzynki z Biedronki i Lidla /123RF/Picsel, 123RF/Picsel /123RF/PICSEL Reklama

Zazwyczaj kilka lub kilkanaście, tym razem blisko 30 pozostałości pestycydów zidentyfikowano w badaniach popularnych rodzynek: marek własnych Biedronki i Lidla oraz Bakalland. Na zlecenie fundacji sprawdzono, czy zawierają któryś z 548 pestycydów z listy. Zawierały.

Koktajl pestycydów w popularnych rodzynkach

Analizę na zlecenie fundacji przeprowadził Zakład Badania Bezpieczeństwa Żywności Instytutu Ogrodnictwa – Państwowego Instytutu Badawczego w Skierniewicach, a pod lupę wzięto popularne suszone owoce przed Wielkanocą. Do badania wykorzystano rodzynki trzech marek:

Reklama

  • rodzynki marki własnej Lidla: Alesto Jumbo (kraj pochodzenia: Chile); 
  • rodzynki marki własnej Biedronki: Bakello (kraj pochodzenia: Turcja);
  • rodzynki Bakalland: (kraj pochodzenia: Chiny).

Fundacja sama określa wyniki testu jako „zatrważające”, ponieważ pozostałości wielu pestycydów wykryto w każdej badanej próbce:

  • pozostałości 27 pestycydów – rodzynki z Biedronki;
  • pozostałości 16 pestycydów – rodzynki Bakalland;
  • pozostałości 10 pestycydów – rodzynki z Lidla.

Zawartość jednego z pestycydów w rodzynkach Bakalland przekraczała dopuszczalne normy: „Te rodzynki w ogóle nie powinny znajdować się w sprzedaży. O wykrytym przekroczeniu normy poinformowaliśmy sanepid” – pisze fundacja Pro-Test w raporcie. 

Chodzi o środek owadobójczy chloropiryfos, który spożywany w nadmiarze może uszkadzać układ nerwowy oraz mózg. 

Zakazane pestycydy w rodzynkach z Biedronki i Lidla

Normy ilościowe dla poszczególnych pestycydów w teście Fundacji nie zostały przekroczone dla produktów z Biedronki i Lidla, jednak rodzynki Bakello i Alesto zawierały po dwa pestycydy wycofane z użycia w UE w latach 2020, 2021 i 2024. 

„W wymienionych wyżej próbkach rodzynków Bakello i Alesto ilości pestycydów nie przekraczały norm, mimo że kryją mieszankę aż tak wielu różnych związków” – czytamy w raporcie.

Niedozwolone pestycydy znaleziono również w rodzynkach Bakalland. W tym przypadku mowa o aż siedmiu chemikaliach. A skąd biorą się w produktach, skoro nie używamy ich w rolnictwie?

„Wiele z pestycydów zakazanych do stosowania w krajach Unii Europejskiej, jest w UE produkowanych, a następnie eksportowanych do krajów, w których są dozwolone do użytku w rolnictwie. Później te pestycydy wracają do nas, już w produktach żywnościowych” – tłumaczy Pro-Test w raporcie.

Na granicy normy laboratorium wykryło związki Acetamiprydu w rodzynkach z Biedronki. To związek, który według Europejskiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) może potencjalnie uszkadzać układ nerwowy u dzieci. 

Biedronka i Lidl komentują wyniki test

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *