Każda zima, nawet ta łagodna, stanowi test dla sprawności bram garażowych. Niskie temperatury, wilgoć, śnieg oraz brud, przy braku odpowiedniej konserwacji, mogą pozostawić ślady na powierzchni i mechanizmach, skrócić ich żywotność lub doprowadzić do usterek.
Wiosna to doskonały czas, aby starannie wyczyścić i zakonserwować bramę garażową, sprawdzić jej stan techniczny oraz przygotować do dalszego użytkowania. W okresie zimowym mechanizmy narażone są na niekorzystne warunki atmosferyczne, dlatego należy szczególnie zwrócić uwagę na korozję metalowych elementów, pęknięcia czy niepokojące dźwięki podczas pracy. Bez podjęcia odpowiednich działań, drobne problemy mogą z czasem przekształcić się w poważniejsze usterki.
Czyszczenie bez nieprzyjemnych niespodzianek
Najważniejsze jest usunięcie brudu, resztek piasku i soli z powierzchni bramy, prowadnic oraz obszaru ślizgowego między segmentami a ościeżnicą. Do mycia powierzchni bram drewnianych należy używać preparatów przeznaczonych do konserwacji tego typu materiału i przede wszystkim… zachować umiar! Zbyt intensywne namaczanie może prowadzić do odkształceń. Bramy stalowe lub aluminiowe należy oczyścić wodą z łagodnym detergentem, na przykład płynem do mycia naczyń.
– Wiosenne mycie powinno rozpocząć się od spłukania zewnętrznej i wewnętrznej powierzchni bramy. Woda usunie osiadły na nich pył i brud, co ochroni powłokę przed zarysowaniem. Szczególną uwagę należy zwrócić na powierzchnie matowe i półmatowe. Źle dobranym preparatem lub zbyt intensywnym tarciem możemy zmienić stopień matowości w niektórych miejscach, co spowoduje widoczne na płycie bramy błyszczące plamy – doradza Dariusz Poloczek, dyrektor serwisu Przedstawicielstwa Hörmann Polska w Piasecznie.
Zestaw do czyszczenia rozwiąże problem
Bezwzględnie należy unikać silnych środków chemicznych, które mogą uszkodzić powłokę ochronną. Hörmann, we współpracy z firmą Sonax, liderem na rynku produktów i akcesoriów do pielęgnacji samochodów w Niemczech, stworzył własny zestaw środków do czyszczenia bram garażowych i drzwi zewnętrznych. Specjalistyczne preparaty nie tylko pomagają utrzymać idealny wygląd stolarki budowlanej, ale także chronią elementy konstrukcyjne przed zużyciem.
– Mimo że mycie i konserwacja bramy garażowej wydają się prostymi czynnościami, to jednak, aby uniknąć powstawania uszkodzeń, takich jak zarysowania lub przebarwienia, należy je wykonywać z uwagą i przy użyciu odpowiednich środków – wyjaśnia Michał Simon, dyrektor sprzedaży Hörmann Polska.
W zestawie znajduje się: środek czyszczący, pasta polerska, gąbka do czyszczenia i nakładania pasty, ściereczka z mikrofibry do usuwania pozostałości pasty oraz olej techniczny chroniący mechanizmy konstrukcji przed zużyciem.
Sprawdzanie sprężyn, zawiasów i prowadnic
Po zimie warto zwrócić uwagę na elementy odpowiedzialne za prawidłowe działanie bramy. Użytkownik może samodzielnie ocenić stan sprężyn, zawiasów czy prowadnic, jednak wszelkie regulacje czy naprawy powinny być zlecone specjalistom. Szczególnie gdy słychać nietypowe dźwięki oraz zauważalne są nieprawidłowości w ruchu bramy. Istotne jest prawidłowe działanie sprężyn, których siła naciągu jest znaczna i równoważy ciężar bramy, dlatego nieumiejętna ingerencja może być niebezpieczna dla zdrowia mieszkańców lub uszkodzić mienie.
Smarowanie, czyli co uniwersalne nie zawsze jest najlepsze
Firma Hörmann wskazuje w instrukcjach obsługi dołączonych do bram, które części wymagają smarowania. Zazwyczaj są to osie zawias