Brzoska chce walczyć z zatorami płatniczymi. Czy zmiany w KSeF pomogą?

Rafał Brzoska, odpowiedzialny za stworzenie dla rządu strategii deregulacji w sektorze biznesowym, ma nową propozycję. Pragnie wspierać małych przedsiębiorców w walce z opóźnieniami w płatnościach. Czy zmiany w KSeF będą wystarczające? Eksperci wskazują, że ten pomysł ma potencjał.

Zdjęcie

Brzoska Chce Walczy Z Zatorami Patniczymi Czy Zmiany W Ksef Pomog 788c2d5, NEWSFIN

Brzoska chce wspierać małych przedsiębiorców w walce z zatorami płatniczymi /Wojciech Olkusnik/East News /East News Reklama

Inicjatywa SprawdzaMy ma na celu rzeczywistą deregulację, a w jednym z najnowszych pomysłów Rafał Brzoska zwraca uwagę na trudności, przed jakimi stają małe firmy, które często są pomijane w płatnościach od większych podmiotów. Jego zdaniem opóźnienia w płatnościach prowadzą do problemów finansowych, zaburzonej płynności finansowej małych przedsiębiorstw, a niejednokrotnie nawet do ich bankructwa.

Jakie zmiany proponuje Brzoska w KSeF?

Walkę z opóźnieniami płatniczymi ma wspierać zmiana w Krajowym Systemie e-Faktur, który obecnie jest dobrowolny, a od 1 lutego 2026 roku będzie dotyczył wszystkich przedsiębiorców. Jakie zmiany chce wprowadzić Rafał Brzoska w ramach deregulacji? To między innymi:

Reklama

  • Wystawienie faktury: mała firma wystawia e-fakturę za pośrednictwem KSeF.
  • Akceptacja przez dużą firmę: duża firma rejestruje otrzymaną fakturę, co oznacza akceptację świadczenia usługi lub dostarczenia produktu.
  • Automatyczna klauzula wykonalności: po zarejestrowaniu faktury przez dużą firmę, faktura automatycznie uzyskuje klauzulę wykonalności, co umożliwia natychmiastowe działania egzekucyjne w przypadku braku płatności, bez potrzeby angażowania sądu.

Zgodnie z opinią Brzoski, takie zmiany poprawią płynność finansową małych firm, które szybciej uzyskają zapłatę za wykonaną pracę. Odciąży to również sądy i budżet państwa, a także pozytywnie wpłynie na klimat inwestycyjny oraz zaufanie do instytucji publicznych.

„Wprowadzenie tej zmiany da małym przedsiębiorcom narzędzie do efektywnej ochrony przed opóźnieniami w płatnościach, wzmacniając ich pozycję na rynku i przyczyniając się do zdrowego funkcjonowania całej gospodarki” – można przeczytać w poście Rafała Brzoski na platformie X.

Czy ten pomysł ma szansę pomóc małym firmom?

W ramach kolejnej inicjatywy Rafał Brzoska chce wspierać małych przedsiębiorców w problemie, którego jego zdaniem „nikt do tej pory nie rozwiązał”. Czy zmiany w KSeF mogą rzeczywiście rozwiązać problem zatorów płatniczych? Pytamy ekspertów podatkowych w EY Polska:

– Proponowana zmiana ma potencjał, ponieważ bezpośrednio wpływa na obecny proces fakturowania i płatności, a nie jak dotychczas na wprowadzanie dodatkowych obowiązków sprawozdawczych mających na celu identyfikację podmiotów stosujących nieuczciwe praktyki – mówi Interii Biznes Aleksandra Sewerynek, partnerka w Dziale Doradztwa Podatkowego EY Polska.

Ekspertka jednak podkreśla, że w chwili obecnej to jedynie ogólnikowe założenia, a do oceny efektywności zmian potrzebne są dalsze analizy konkretnych modyfikacji. Inny ekspert EY Polska dodaje, że dotychczasowa walka z opóźnieniami w płatnościach opierała się głównie na sprawozdaniach samych podatników, np. w formie Jednolitego Pliku Kontrolnego (JPK), a Ministerstwo Finansów nie miało innych propozycji, które wykraczałyby poza ten zakres:

– Przedstawiona propozycja stanowi jednak krok naprzód

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *