Roboty towarzyszące podbijają świat. Człowiek może liczyć na pomoc i ciepło

Roboty Towarzyszce Podbijaj Wiat Czowiek Moe Liczy Na Pomoc I Ciepo Db74902, NEWSFIN

Interakcje z robotem mogą wywołać u niektórych ludzi bardzo silne więzi emocjonalne. Na fotografii japoński Lovot

Foto: Philip FONG / AFP

Barbara Mejssner

Wraz z postępem technologicznym powstały roboty towarzyszące, zwane również robotami społecznymi. Robot towarzyszący to maszyna zdolna do interakcji z ludźmi, wyposażona w technologie AI, czujniki, kamery, mikrofony oraz inne urządzenia, które umożliwiają jej reagowanie na dotyk, dźwięki i obrazy. Ma zdolność prowadzenia rozmów, rozpoznawania twarzy, a często także wyrażania emocji. Jego zadaniem jest uczestniczenie w codziennym życiu człowieka, łagodzenie samotności i izolacji oraz wspieranie edukacji.

Takich urządzeń będzie wkrótce coraz więcej wokół nas, ponieważ jest to obszar o dużym potencjale rozwoju, który przyciąga inwestycje. Już teraz można mówić o znacznej wielkości rynku robotów towarzyszących. Z danych firmy badawczej GII Global Information wynika, że w 2023 roku rynek ten został wyceniony na 1,11 miliarda dolarów. W 2024 roku jego wartość wzrosła do 1,26 miliarda dolarów, a prognozy wskazują na dalszy wzrost do 2,86 miliarda dolarów do 2030 roku.

Japonia na czołowej pozycji. Lovoty zdobywają popularność

Jednym z głównych wyzwań współczesnego świata jest narastająca samotność, którą roboty społeczne mogą skutecznie łagodzić. Badanie przeprowadzone na platformie Sermo (jednej z największych zamkniętych społeczności medycznych online) wśród 307 świadczeniodawców usług zdrowotnych w Europie i USA wykazało, że aż 69% respondentów dostrzega w nich potencjał do poprawy zdrowia psychicznego pacjentów. Co więcej, 70% lekarzy poparło ideę refundacji kosztów zakupu robotów towarzyszących przez firmy ubezpieczeniowe.

Krajem, który przoduje w opracowywaniu robotów społecznych, jest Japonia. Przykładem jest Lovot, który przypomina zabawną maskotkę, z którym jego użytkownicy spędzają średnio godzinę dziennie. Popularność Lovotów rośnie nie tylko w Japonii, ale także w Chinach, gdzie w 2023 roku otwarto pierwszy stacjonarny sklep z tymi urządzeniami. Innym przykładem jest humanoidalny robot Pepper, używany w edukacji, zwłaszcza w zakresie nauki o sztucznej inteligencji. Studenci mogą łączyć możliwości ChatGPT z fizyczną obecnością Peppera, obserwując, jak generatywna AI wpływa na jego funkcje komunikacyjne. Roboty społeczne są także wykorzystywane w placówkach medycznych. We francuskim szpitalu w Jouarre testowany jest robot Zora, który prowadzi rozmowy z pacjentami, organizuje ćwiczenia rehabilitacyjne i grupowe gry. Okazało się, że pacjenci chę

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *