Pompy ciepła szturmem zawojowały rynek źródeł ciepła w domach Polaków. Część osób nie jest jednak zadowolona z inwestycji z racji zwiększenia się rachunków za prąd, chociaż sprawa rozliczenia miała wyglądać zupełnie inaczej. Powody fortuny wpłacanej energetyce mogą wynikać z wad pomp ciepła i ich instalacji, o których początkowo niemal nikt nie wie. Wystarczy wiedzieć, że ważna jest nie tylko kwestia dobrania właściwego urządzenia do potrzeb energetycznych budynku.
/123rf.com /123RF/PICSEL
Błędy przy instalacji pomp ciepła to lista, która realnie odbije się na kieszeni użytkownika. W ostatnim czasie do drzwi Polaków kontrolerzy sprawdzający inwestycje związane z programem “Czyste powietrze”. Niektórzy będą musieli oddać pieniądze i odsetki w następstwie wykrycia między innymi nieusunięcia starego pieca po instalacji nowej formy ogrzewania domów. Pieniądze znikają też z kont bankowych osób, które nie dopilnowały szczegółów instalacji pompy ciepła. Te wady warto znać przed podpisaniem umowy i rozpoczęciem prac.
Reklama
Pompy ciepła: Hit, który nie wszystkim się opłacił
Problem z pompą ciepła nie jest związany tylko i wyłącznie z koniecznością nauki nowe sposobu kierowania nowym sposobem ogrzewania domu. Szczególnie odczuwalny przeskok technologiczny i początkowe trudności odczuwać mogły osoby korzystające dotychczas ze zwykłego pieca. Niemniej kontrowersje pojawiły się w przestrzeni publicznej już jakiś czas wcześniej i dotyczyły one kwestii rachunków za prąd.
Pompy ciepła reklamowane były jako nie tylko czystsze źródło ogrzewania w domu, ale również jako urządzenie, które pozwoli na ogromne oszczędności z racji zmniejszenia się kosztów ogrzewania. Sytuacja wygląda jednak inaczej, gdyż lawinowo zaczęły pojawiać się relacje o horrendalnie wysokich rachunkach za prąd. Koszty ogrzewania domów pompą ciepła w wielu przypadkach przekraczały bowiem koszty związane ze wcześniejszą koniecznością zakupu węgla do pieca.
Temat budzi wielkie emocje, gdyż sporo kosztuje osoby, które zdecydowały się na pompę ciepła. Podczas niedawnego spotkania Szymona Hołowni z mieszkańcami Pleszewa w Wielkopolsce mikrofon wziął do ręki mężczyzna z grupy rozczarowanych instalacją nowego źródła.
“Uwierzyłem, zaufałem rządowi polskiemu. Trzeba było wyrzucić kopciucha, to było najważniejsze, żeby otrzymać dotację. Zrobiłem to wszystko zgodnie z planem. Okazało się, że moje szczęście trwało tylko do momentu, gdy dostałem rachunek za prąd. Nogi się zatrzęsły, ziemia się zapadła” – mówił emeryt podczas spotkania z marszałkiem Sejmu.
Senior dodawał, że obecnie za prąd musi płacić tysiące złotych i jest zwyczajnie zrujnowany. “Moja emerytura… tak jakbym nie miał jej przez pół roku. Wszystko jest na rachunki” – dodawał rozgoryczony emeryt. Wady pomp ciepła to przede wszystkim uwagi dotyczące podwyższenia się rachunków za prąd. Okazuje się jednak, że warto znać podstawowe zasady związane z instalacją i wyborem urządzenia, aby uniknąć tego problemu.
Wady pomp ciepła, lepiej to wiedzieć
Pompy ciepła to nic innego jak urządzenia przenoszące energię z otoczenia do budynku. Jak wyjaśnia PGNiG, “kluczowym parametrem pracy każdej pompy ciepła jest współczynnik COP (ang. Coefficient Of Performance) opisujący proporcję pomiędzy wyprowadzoną z urządzenia energią w cieple a doprowadzoną do niego energią elektryczną w określonych warunkach zewnętrznych”. Co jednak jest kluczowe, aby nie dopuścić do tego, by pompa ciepła była efektywna i nie podwyższała rachunków za prąd?
Wady pompy ciepła najciężej wynikają z niedostosowania urządzenia do faktycznej potrzeby. Każdy budynek ma inne potrzeby energetyczne, a to przekłada się na wysokość kosztów użytkowania. PGNiG w oficjalnym poradniku poleca skorzystać z pomocy ekspertów i uważać na inwestorów oferujących “atrakcyjne” zwroty kosztów instalacji nowego źródła ciepła w domu.
Portal kb.pl, zwraca uwagę na podobny aspekt. Wady pomp ciepła i ich użytkowania zostaną zminimalizowane, jeśli przeprowadzony zostanie specjalny audyt energetyczny budynku. Kluczowe jest, aby wykonać go jeszcze przed instalacją urządzenia, gdyż wyniki audyty mają wpływ na to, jaka pompa ciepła sprawdzi się najlepiej w danym gospodarstwie domowym. Audyt ujawni, czy budynek jest w ogóle gotowy na to, aby ogrzewać go pompą ciepła, czy konieczne są dodatkowe inwestycje. To jednak nie wszystko.
Niedostosowane pompy ciepła kosztują Polaków tysiące złotych miesięcznie
Źle dobrana pompa sprawi, iż rachunki za prąd wzrosną lawinowo. Jednym z głównych powodów problemów z tym źródłem ogrzewania jest niewłaściwy dobór samego urządzenia. Kluczowe jest dostosowanie pompy ciepła do tego, ile osób mieszka w danym domu, a także jaką powierzchnię trzeba ogrzać.
Kolejną wadą pompy ciepła będzie ignorowanie kwestii związanej z izolacją termiczną budynku oraz słabą termoizolacją powodującą duże straty ciepła, a przez to ciągłe włączanie grzałek, tak aby pompa utrzymywała stały komfort termiczny zadany na sterowniku. Efektywność i oszczędność pompy ciepła spadnie również w przypadku instalacji urządzeń w starych budynkach, gdyż ten typ źródła ciepła najlepiej współpracuje z systemami niskotemperaturowymi, czyli m.in. ogrzewaniem podłogowym, którego próżno szukać w starszym budownictwie.
Zbyt mała pompa ciepła początkowo zaowocuje oszczędnością przy zakupie, jednak w czasie eksploatacji koszty wzrosną. Powodem będzie zmuszanie urządzenia do pracy z pełnym obciążeniem, a to na przestrzeni czasu doprowadzi również do szybszego zepsucia się produktu i konieczność wymiany generującej kolejne dodatkowe koszty.
Oni zapłacili fortunę za rachunki, nie bez powodu
Portal kb.pl podał przykłady osób, które zamontowały pompę ciepła, ale przez wady w całym procesie nie cieszą się z niższych rachunków za prąd. Pieniądze nie znikają z ich kieszeni jednak przypadkowo.
Właściciel nowoczesnego domu zamontował pompę ciepła, jednak wybrał urządzenie zbyt małe, aby dało ono radę bezproblemowo ogrzać 300 metrów kwadratowych budynku mieszkalnego. W momencie, gdy temperatura spada, a szczególnie w okresie mroźnych dni, pompa ciepła nie była w stanie dostarczyć odpowiedniej ilości ciepła do tego, aby utrzymać komfort termiczny. Zimą rachunki za prąd sięgały blisko 3000 zł, a powodem było nieustanne uruchamianie grzałek elektrycznych.
Inny przykład podany przez portal dotyczy osób mieszkających w gospodarstwie w starym budownictwie. Zainwestowali oni pieniądze w powietrzną pompę ciepła, jednak rachunki za prąd nie spadły, a wzrosły. Miesięcznie tylko na pokrycie rachunków za prąd konieczne było zabezpieczenie ponad 2500 zł. Powodem był źle ocieplony dach i duże straty termiczne. Dopiero docieplenie i naprawienie nieszczelnej konstrukcji zaowocowało poprawą wydajności pompy i pozytywnie odbiło się na wysokości rachunków za prąd.
Z kolei w innym przypadku właściciele domu samodzielnie wybrali rodzaj pompy. Urządzenie wybrane bez konsultacji ze specjalistą i późniejsza instalacja doprowadziły do braku szczelności w całym systemie dostarczania ciepła. Pompa ciepła traciła 30 proc. efektywności z racji popełnionych błędów.
Wady pompy ciepła mogą być również szybko wykryte i usunięte podczas przeglądów. Regularny serwis urządzenia powinien wynikać nie tylko z chęci utrzymania gwarancji, ale przede wszystkim z troski o właściwe działanie całego systemu, a więc wykorzystywania jego potencjału, jako czystego i oszczędnego źródła ciepła.
Agata Jaroszewska