NASK złożyła do Prokuratury Krajowej w Warszawie zawiadomienie o podejrzeniu możliwości popełnienia przestępstwa przez byłego ministra cyfryzacji Janusza Cieszyńskiego – poinformowała w piątek spółka. Dodano, że chodzi o możliwe wyrządzenie szkody majątkowej w wysokości ponad 750 tys. zł.
NASK (East News, East News)
Jak poinformowała Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa (NASK), w spółce przeprowadzono ocenę postępowania byłych członków kadry zarządzającej. Badanie objęło m.in.: dokumenty źródłowe oraz regulacje i dokumentację wewnętrzną NASK. „W trakcie tych działań zidentyfikowano nieprawidłowości w funkcjonowaniu spółki” – podkreślono.
NASK przekazała, że w wyniku tych działań „wykryto potencjalne nadużycia powstałe prawdopodobnie przez byłych pracowników kadry zarządzającej NASK S.A.”.
Straty na 750 tys. zł
Spółka przekazała, że zgromadzony materiał był podstawą do złożenia 23 października zawiadomienia do Prokuratury Krajowej w Warszawie o podejrzeniu możliwości popełnienia przestępstwa polegającego m.in. „na podjęciu działań prowadzących do niekorzystnego rozporządzenia mieniem przez NASK S.A. na rzecz byłego Ministra Janusza Cieszyńskiego oraz na działaniach lub zaniechaniach wbrew spoczywającym na poszczególnych osobach obowiązkach, których skutkiem może być wyrządzenie znacznej szkody majątkowej NASK S.A w kwocie do 750 601,54 zł”.
Janusz Cieszyński poproszony przez o komentarz do sprawy powiedział, że „nic nie wie” o zawiadomienia do prokuratury. Po naświetleniu kwestii ocenił, że może być to związane z tym, że wysłał dwa tygodnie temu do NASK pytania w ramach kontroli poselskiej, na temat działalności dyrektora NASK, Radosława Nielka.
Chciałem dopytać, czy dysponuje on poświadczeniem bezpieczeństwa. Za panem Nielkiem ciągną się oskarżenia o niejasne powiązania z Chinami. Jeżeli bezpośrednio po moich pytaniach, mają miejsce jakieś zawiadomienia do prokuratury, to myślę, że tu nie ma żadnego przypadku i mamy do czynienia z walką polityczną – powiedział poseł PiS.
Janusz Cieszyński pełnił funkcję ministra cyfryzacji od 6 kwietnia do 27 listopada 2023 roku. Obecnie jest posłem klubu PiS.
NASK podkreśliła, że ocena zgromadzonego podczas kontroli materiału została dokonana przez kancelarię prawną, bez ingerencji ze strony spółki.
„Wnioski z przeprowadzonej kontroli wykorzystane zostaną do wprowadzenia w NASK S.A. regulacji mających na celu uniemożliwienie występowania podobnych nadużyć w przyszłości” – zapowiedziano.
NASK jest państwowym instytutem badawczym nadzorowanym przez Ministerstwo Cyfryzacji. Kluczowym zadaniem NASK są działania związane z zapewnieniem bezpieczeństwa internetu.