Rosja chce „uwolnić” świat od dolara. Indie i Chiny mają własne pomysły

Od 22 do 24 października 2024 r. w Kazaniu (stolica Tatarstanu w Federacji Rosyjskiej) odbędzie się szczyt krajów BRICS. Rosjanie za wszelką cenę chcą zademonstrować wychodzenie z izolacji międzynarodowej i – przede wszystkim – postępy w dedolaryzacji obrotu między krajami BRICS. Od dłuższego czasu słychać narrację o konieczności utworzenia wspólnej waluty BRICS, która zastąpiłaby dolara wciąż pozostającego międzynarodową walutą rezerwową. Zdjęcie

Rosja Chce Uwolnic Swiat Od Dolara Indie I Chiny Maja Wlasne Pomysly 3372b81, NEWSFIN

Rosja próbuje nakłonić kraje BRICS do dedolaryzacji. Na razie nieskutecznie. Na zdj. prezydent Władimir Putin /AFP Reklama

W oficjalnym dokumencie kazańskiego szczytu wymienia się deklarację rozwoju wspólnego systemu w ramach BRICS Cross-Border Payments Initiative (BCBPI) jako inicjatywę mającą służyć poprawie rozliczeń między partnerami w walutach lokalnych – zwraca uwagę Polski Instytut Ekonomiczny (PIE) i dodaje, że Rosja stara się wykorzystać szczyt BRICS, który odbędzie się w Kazaniu od 22 do 24 października 2024 r. do zademonstrowania swoich racji i pomysłów.

Kraje BRICS nie chcą odejścia od dolara? Moskwa może czuć się zawiedziona

W piątek 11 października Rosja chciała w Moskwie zaprezentować swój pomysł utworzenia alternatywnego wobec dolara systemu globalnych płatności. Reuters poinformował jednak, że na spotkanie nie przybyli szefowie resortów finansów i banków centralnych Chin, Indii i RPA – a zwłaszcza te dwa pierwsze kraje są kluczowe dla wszelkich tego rodzaju „rewolucyjnych” zamierzeń. Moskwie dano jasno do zrozumienia, że rola dolara jako waluty rezerwowej i rozliczeniowej wciąż jest akceptowana i nie byłoby łatwo od tego odejść.

Reklama

Tak czy inaczej, Rosjanom udało się zaprezentować pomysł BRICS Bridge, który miałby zastąpić SWIFT, z którego Rosja została wyrzucona w konsekwencji agresji na Ukrainę. Entuzjastycznego odzewu nie było.

Indie i Chiny mają własne pomysły – nie po drodze im z Moskwą

PIE zwraca uwagę, że wspólny system rozliczeń proponowany przez Rosję częściowo kłóci się z obecną strategią umiędzynaradawiania chińskiego juana, czego orędownikiem są Chiny. Także Indie, obawiając się dominacji Chin, zaczęły aktywniej promować używanie własnej waluty (rupii – INR) w płatnościach międzynarodowych utrudniając ścieżkę współpracy w ramach BRICS.

„Otwarte pozostaje pytanie o innych, w tym nowe państwa członkowskie i ich stanowisko wobec dedolaryzacji” – konkluduje PIE i wyjaśnia, że Arabia Saudyjska utrzymuje dużą nadwyżkę petrodolarową w handlu z Państwem Środka (40 mld USD). „Poza tym z USD na sztywno jest powiązany saudyjski rial (SAR), więc dedolaryzacja wpływałaby negatywnie na tę gospodarkę” – czytamy w analizie Polskiego Instytutu Ekonomicznego.

BRICS nie stworzy waluty alternatywnej dla dolara

Dolar odpowiada obecnie za ponad 50 proc. światowych rezerw walutowych i rozliczeń finansowych – przypomina PIE. Wygląda to tak, że amerykańska gospodarka importuje towary z całego świata, w zamian zaś „eksportuje” dolary, które zaspokajają popyt na globalne aktywa rezerwowe.

Poza tym – jak przekonuje PIE – głównymi odbiorcami eksportu państw BRICS są państwa Zachodu, a one nie będą dążyć do dedolaryzacji.

***

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *