Sto stron poprawek, które udoskonalą dotychczasowe prawo oraz ułatwią i uelastycznią pomoc – tak podsumowuje zmiany w ustawie o usuwaniu skutków powodzi premier. Wśród zmian ma się pojawić także propozycja nowej formy pomocy finansowej dla dzieci.
/Adam STASKIEWICZ/East News /East News
Rząd planuje szereg zmian w ustawie o usuwaniu skutków powodzi. Jedną z nich ma być nowa forma wsparcia finansowego dla dzieci powodzian. Szczegóły podaje Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji.
Zmiana ustawy działającej od lat
Zmiany ustawowe mają na celu wsparcie osób fizycznych i przedsiębiorców, którzy ucierpieli w powodziach w południowo-zachodniej Polsce.
„Obowiązująca ustawa z dnia 16 września 2011 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z usuwaniem skutków powodzi określa różne formy pomocy dla osób, które zostały poszkodowane w wyniku działania żywiołu, jednak ogrom strat wymaga podjęcia dodatkowych działań wspierających osoby poszkodowane„, czytamy w opublikowanym właśnie opisie projektu.
Reklama
– To sto stron poprawek, które udoskonalą dotychczasowe, obowiązujące prawo, ułatwią i uelastycznią pomoc – mówił przed wtorkowym posiedzeniem rządu premier Donald Tusk.
Nowości mają obejmować dodatkowe udogodnienia dla pracowników, wsparcie kredytobiorców, dostęp do lekarza rodzinnego w dowolnej przychodni czy choćby skrócenie procedur w sprawie wydawania decyzji środowiskowych i uproszczenie procedur dla gmin, które są inwestorami w gospodarce wodnej.
Nowa wyprawka dla dzieci
Nowela ustawa zakłada także m.in. możliwość przyznania „nowej formy wsparcia finansowego w postaci zasiłku losowego przeznaczonego na zaspokojenie potrzeb edukacyjnych dzieci” – czytamy na stronie gov.pl. Nowe wsparcie dotyczyć będzie dzieci realizujących obowiązkowe roczne przygotowanie przedszkolne i wszystkich uczniów oraz dodatkowych zasiłków opiekuńczych.
Szczegółowe informacje na temat sytuacji powodziowej mamy poznać na środowym posiedzeniu Sejmu. Wcześniej, bo już we wtorek na wieczornym sztabie kryzysowym mają zostać podane szczegóły zmian w ustawie o usuwaniu skutków powodzi. Być może przy tej okazji poznany także kwoty dodatkowej wyprawki dla dzieci.
Katalog proponowanych rozwiązań uzupełniają zmiany w kilkudziesięciu ustawach, w tym w ustawie o systemie oświaty, ustawie o szczególnych zasadach odbudowy, remontów i rozbiórek obiektów budowlanych zniszczonych lub uszkodzonych w wyniku działania żywiołu, czy w ustawie o zarządzaniu kryzysowym i innych.