Afera w Zielonej Górze. CBA zatrzymało 3 pracowników instytucji ochrony środowiska

Funkcjonariusze CBA zatrzymali dwóch mężczyzn zatrudnionych w Wojewódzkim Inspektoracie Ochrony Środowiska w Zielonej Górze i pracownika Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska z pracowni terenowej w Zielonej Górze. Usłyszeli zarzuty powoływania się na wpływy i przyjmowania korzyści majątkowych.

Afera W Zielonej Goacuterze Cba Zatrzymalo 3 Pracownikoacutew Instytucji Ochrony Srodowiska 2b767bf, NEWSFIN

fot. Africa Studio / / Shutterstock

Zarzuty usłyszało 10 osób – podał w poniedziałek Zespół Prasowy CBA i katowicka prokuratura okręgowa, która nadzoruje postępowanie. Śledztwo dotyczy powoływania się na wpływy w urzędach administracji rządowej i samorządowej, a także w aresztach śledczych i prokuraturach.

Do ostatnich zatrzymań doszło pod koniec sierpnia. Na polecenie prokuratury realizowali je funkcjonariusze delegatury CBA w Krakowie. W trakcie przeszukań zabezpieczyli m.in. nośniki elektroniczne, dokumentację kadrową, korespondencję i pieniądze w złotówkach oraz euro. W akcji uczestniczyli też funkcjonariusze CBA z Poznania i z Wrocławia.

Z ustaleń funkcjonariuszy CBA wynika, że dochodziło do przyjmowania i wręczania korzyści majątkowych w zamian za ujawnianie informacji o czynnościach służbowych w sprawie przestrzegania przepisów ochrony środowiska w związku z rekultywacją odpadów w powiecie nowosolskim. Według CBA łapówki pozwoliły osobom jej wręczającym na uzyskiwanie informacji o planowanych kontrolach i o wynikach ustaleń kontrolnych.

Zatrzymani zostali doprowadzeni do Prokuratury Okręgowej w Katowicach. Tam postawiano im zarzuty.

Prokurator zadecydował o skierowaniu do sądu wniosku o zastosowanie tymczasowego aresztowania wobec pracownika Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska. Sąd uwzględnił ten wniosek i orzekł areszt tymczasowy na dwa miesiące. Wobec pozostałych dwóch osób prokurator zastosował poręczenie majątkowe, dozór policyjny i zakaz kontaktowania się z określonymi osobami – poinformował rzecznik Prokuratury Okręgowej w Katowicach Aleksander Duda.

W postępowaniu przedstawiono dotychczas zarzuty 10 osobom. Dwie z nich przebywają w areszcie. Przedstawiciele CBA i prokuratury zaznaczają, że śledztwo ma charakter rozwojowy. Badane są kolejne wątki i planowane kolejne akcje.

CBA apeluje do osób, które uwikłały się w proceder korupcyjny i wręczyły korzyść majątkową, by zgłaszały się do organów ścigania. Mają one możliwość skorzystania w klauzuli niekaralności.

Prokuratura przypomina, że podejmowanie się w zamian za korzyść majątkową pośrednictwa w załatwieniu sprawy z powołaniem się na wpływy w instytucji państwowej lub samorządowej zagrożone jest karą od sześciu miesięcy do ośmiu lat pozbawienia wolności. Za przyjęcie korzyści majątkowej za zachowanie stanowiące naruszenie przepisów prawa grozi kara pozbawienia wolności od roku do 10 lat. Taką samą karą zagrożone jest udzielenie korzyści majątkowej, aby nakłonić osobę pełniącą funkcję publiczną do naruszenia przepisów prawa. (PAP)

kon/ joz/

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *